leżące niemowlę
© tiero/Fotolia.com
Styl życia

Dziecko nie chce siedzieć i opada mu główka. Czy to hipotonia?

Obniżone napięcie mięśniowe, inaczej hipotonia, to zaburzenie dotykające głównie niemowląt. Nazywane jest też „zespołem dziecka wiotkiego”. Polega na tym, że dziecko ma zbyt luźne mięśnie i nie jest w stanie utrzymać prawidłowej postawy. Hipotonia wymaga jak najszybszej rehabilitacji.

Obniżone napięcie mięśniowe, inaczej hipotonia, to zaburzenie dotykające głównie niemowląt. Nazywane jest też „zespołem dziecka wiotkiego”. Polega na tym, że dziecko ma zbyt luźne mięśnie i nie jest w stanie utrzymać prawidłowej postawy. Hipotonia wymaga jak najszybszej rehabilitacji.

 

Każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju. Nie zawsze mniejsza sprawność ruchowa musi oznaczać obniżone napięcie mięśniowe.

Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt: przyczyny

Hipotonia sama w sobie nie jest jednostką chorobową, a zaburzeniem, które może być skutkiem chorób. Do najczęstszych przyczyn obniżonego napięcia mięśniowego u dzieci należą:

 • choroby układu mięśniowo-nerwowego, na przykład rdzeniowy zanik mięśni, neuropatia, miopatia wieku niemowlęcego,
 • zaburzenia genetyczne charakteryzujące się dysmorfią, czyli wyglądem charakterystycznym dla danej choroby. Przykłady takich zaburzeń to Zespół Downa, Zespół Pradera-Williego,
 • choroby tkanki łącznej: elastopatie pierwotne i wtórne (na przykład Zespół Ehlersa i Danlosa),
 • uszkodzenie mózgu w wyniku niedotlenienia, krwawienia śródczaszkowego czy zakażenia ośrodkowego układu nerwowego.

Hipotonia u starszych dzieci może być także skutkiem zatrucia rtęcią lub innymi metalami ciężkimi, toksynami czy truciznami.

Objawy obniżonego napięcia mięśniowego u małych dzieci

Pierwszym niepokojącym objawem, który może świadczyć o hipotonii, jest wiotkość i elastyczność dziecka. Niemowlęta „przelewają się” przez ręce, mają trudności z utrzymaniem się przy piersi. Na zaburzone napięcie mięśniowe może wskazywać także:

 • senność, apatyczność dziecka,
 • zdenerwowanie podczas przebierania i przewijania,
 • stała asymetria w ułożeniu,
 • niechęć do leżenia na brzuchu,
 • u dzieci powyżej 3 miesięcy: opadanie główki, brak zainteresowania własnymi dłońmi, zgięte kolana,
 • u dzieci powyżej 6 miesięcy: stałe zaciskanie pięści, także podczas zabawy czy kąpieli, brak samodzielnego przekręcania na boki,
 • u dzieci powyżej 8 miesięcy: problemy z siedzeniem,
 • u dzieci powyżej 10 miesięcy: problemy ze staniem i raczkowaniem.

Objawy mogą dotyczyć wszystkich mięśni lub tylko niektórych, na przykład tylko dolnej lub górnej części ciała.

Leczenie hipotonii: rehabilitacja

Rozpoznanie i leczenie hipotonii wymaga współpracy specjalistów z zakresu neurologii, neonatologii, genetyki, chorób metabolicznych, ortopedii i okulistyki. W procesie diagnozowania wykonuje się badania krwi, moczu, nakłucia lędźwiowe i badania obrazowe (RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). W zależności od przyczyn obniżonego napięcia mięśniowego, hipotonia może zostać skutecznie wyleczona lub jedynie złagodzona.

 

Najlepsze efekty w leczeniu hipotonii przynosi rehabilitacja. Fizjoterapia zapobiega deformacjom układu kostnego i przywraca sprawność mięśni. Efekty terapii w dużej mierze zależą także od rodziców, którzy powinni regularnie ćwiczyć z dzieckiem w domu. Proste ćwiczenia, jakie można wykonywać samodzielnie z maluchem to na przykład naprzemienne podnoszenie i opuszczanie kończyn czy przechodzenie z pozycji leżącej do siedzącej. Istotne są też zabawki, które pomagają w stymulacji dzieci z hipotonią: mata edukacyjna, huśtawka, konik na biegunach, duża piłka i zabawki na sznurku.

 
 

Niemowlęta
© Veronika Galkina/Fotolia.com
Styl życia
Hipertonia,czyli zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt
Przykurcz mięśni u niemowląt, gdy zostanie zdiagnozowany wcześnie, daje możliwość całkowitego usprawnienia ruchowego. Należy pamiętać, że każde dziecko ma własne tempo rozwoju, a na prawidłowy tonus (napięcie) mięśniowy wpływa szereg czynników.

Przykurcz mięśni u niemowląt, gdy zostanie zdiagnozowany wcześnie, daje możliwość całkowitego usprawnienia ruchowego. Należy pamiętać, że każde dziecko ma własne tempo rozwoju, a na prawidłowy tonus (napięcie) mięśniowy wpływa szereg czynników.   Zaciskanie piąstek, warg, układanie ciałka w rożek, prężenie i przykurcze rąk mogą sugerować hipertonię (zbyt mocne napięcie mięśniowe, tzw. prężenie ciała). Objawy przykurczu mięśni u niemowlaka Napięcie mięśniowe u dzieci zmienia się w ciągu pierwszych miesięcy życia. Maluchy z hipertonią cechuje płaczliwość, niepokój, krótki sen, prężenie ciała. Oprócz tego może się zdarzyć, że na dotyk będą reagować płaczem oraz nie będą chciały ssać piersi. Tego typu zachowania można zaobserwować u większości niemowląt.   Oto kilka istotnych symptomów na które należy zwrócić uwagę i poinformować o nich pediatrę: trudność w utrzymaniu pozycji siedzącej, przykurcz mięśni szyi i mięśni przykręgosłupowych polegający na niemożności odchylenia główki do tyłu oraz wysunięcia do przodu rąk podczas leżenia na brzuszku, przykurcz mięśni nóg i rąk – zaciskanie piąstek , prężenie nóg, zwiększony opór w przypadku poruszania kończynami – w momencie zginania i prostowania; stawy biodrowe i kolanowe nie układają się prawidłowo podczas siedzenia. Przyczyny wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowląt Usztywnienie ciała niemowlęcia może wynikać z tzw. zmian adaptacyjnych będących konsekwencją rozwoju. Dziecko jest nieprzystosowane do warunków, w jakich się znalazło – takich jak siła grawitacji, niedojrzałość układu nerwowego, niedostateczna koordynacja nerwowo-mięśniowa lub niewprawne zabiegi pielęgnacyjne opiekunów.   Na to,...

ból karku
© decade3d/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
Napięcie mięśni ciała u dorosłych – skąd się bierze i jak mu zapobiegać?
Napięcie mięśniowe u dorosłych objawia się bólem karku i szyi, zaciskaniem zębów i skurczami łydek. Leczenie polega na psychoterapii oraz stosowaniu masaży lub leków uspokajających.

Napięcie mięśniowe u dorosłych objawia się bólem karku i szyi, zaciskaniem zębów i skurczami łydek. Leczenie polega na  psychoterapii oraz stosowaniu masaży lub leków uspokajających.   Napięcie mięśni u dorosłych jest objawem choroby (na przykład spastyczności) i reakcją obronną układu nerwowego na ból. W ten sposób organizm próbuje poradzić sobie z uczuciem dyskomfortu. Napięcie mięśni może dotyczyć całego ciała i utrzymywać się nawet przez kilka lat. Czym może się objawiać napięcie mięśniowe w dorosłych? Napięcie mięśniowe u dorosłych może trwać od kilku minut nawet do kilku godzin. W niektórych przypadkach pojawia się w ciągu dnia, w innych dopiero nocą (na przykład zaciskanie zębów przez sen). Napięcie mięśniowe może objawiać się niżej wymienionymi symptomami: bólem szyi, karku , barków i łopatek, mimowolnym zaciskaniem pięści, zaciskaniem ust i zębów, naprężeniem okolic klatki piersiowej i kręgosłupa piersiowego, skurczami mięśni łydek, ud, pośladków, lędźwi, przedramion i ramion , sztywnością całego ciała lub jego poszczególnych partii (na przykład rąk lub nóg), drżącym głosem i trudnością w przełykaniu , spowolnieniem ruchów, na przykład szuraniem stopami po podłożu, drżeniem kończyn, wzmożoną potliwością, pochyleniem sylwetki (garbieniem się) lub jej nadmiernym prostowaniem, bólem głowy, żołądka i szczęki, pojawieniem się ruchów mimowolnych, na przykład tików nerwowych, poczuciem braku kontroli nad ciałem. Przyczyny napięcia mięśniowego u dorosłych Napięcie mięśniowe w organizmie jest wywoływane przez: stres – sprawia, że do tkanek mięśni przepływa mniejsza ilość krwi, ból -...

dziecko chodzące na palcach
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Dziecko chodzi na palcach: powyżej 3 lat może to być objaw choroby
Chodzenie na palcach do 3. roku życia nie jest niepokojącym objawem, wręcz pomaga ukształtować dziecięcą stopę. U dzieci powyżej 3 lat może być objawem autyzmu, dziecięcego porażenia mózgowego bądź zaburzeń neurologicznych.

Chodzenie na palcach do 3. roku życia nie jest niepokojącym objawem, wręcz pomaga ukształtować dziecięcą stopę. U dzieci powyżej 3 lat może być objawem autyzmu, dziecięcego porażenia mózgowego bądź zaburzeń neurologicznych.   W początkowym etapie rozwoju, gdy dziecko uczy się chodzić, chodzenie na palcach jest nawet wskazane. Pomaga walczyć z płaskostopiem . W późniejszym wieku zbyt częste chodzenie na palcach obciąża mięśnie i stawy.  Chodzenie na palcach u dzieci do 3. roku życia Dla dzieci, które uczą się chodzić, chodzenie na palcach jest naturalne i nie powinno wzbudzać niepokoju. Poruszanie się na palcach ułatwia malcom zachowanie równowagi i reguluje napięcie mięśni odpowiedzialnych za prostowanie tułowia. Chodzenie na palcach u dzieci, które potrafią już chodzić, może być objawem choroby i wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą, ortopedą lub neurologiem bądź z fizjoterapeutą. Chodzenie na palcach u dzieci od 3 lat U maluchów w 3. roku życia i później chodzenie na palcach może być oznaką: wrodzonego skrócenia ścięgna Achillesa – przeważnie udaje się to zdiagnozować już u dzieci młodszych, zaniku (dystrofii) mięśni – dziecko ma bardzo słabe napięcie mięśni, nie siada ani nie chodzi samodzielnie, nie ma odruchów głębokich (ścięgnowych), hipotonii (obniżonego napięcia mięśniowego) – nieprawidłowe napięcie mięśni może wymuszać na dziecku chodzenie na palcach, często występuje w połączeniu z dysplazją bioder (niestabilność, nieprawidłowy zakres ruchu bioder), niezintegrowanego odruchu pierwotnego – toniczny odruch błędnikowy (TOB) w wyproście pojawia się u dziecka przy porodzie i powinien zaniknąć od 7. tygodnia do 3. roku życia, polega na tym, że gdy dziecko rusza głową do tyłu, automatycznie prostuje...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner