płaczące niemowlę
© detailblick-foto/Fotolia.com
Styl życia

Co robić w przypadku ropiejącego oka u niemowlaka?

Ropiejące oko u niemowlaka może być objawem infekcji bakteryjnej lub nieodpowiedniego działania kanału łzowego. Sprawdź, jak możesz pomóc swojemu maluszkowi.

Ropiejące oko u niemowlaka może być objawem infekcji bakteryjnej lub nieodpowiedniego działania kanału łzowego. Sprawdź, jak możesz pomóc swojemu maluszkowi.

 

Ropiejące oko często może pojawiać się u niemowlaka . Na początku życia dziecko śpi prawie non stop. Oko wygląda dość niewinnie – kontur oka i rzęsy dziecka są zalepione śluzem, co może przypominać zwykłe „śpioszki” w kącikach powiek. Jednak gromadzenie się śluzu w nadmiarze może nawet uniemożliwić otwieranie oka po przebudzeniu. Nie powinniśmy tego bagatelizować, ponieważ może być również objawem infekcji bakteryjnej.

Przyczyny ropiejącego oka

Gdy ropiejące oko staje się uciążliwe dla dziecka, należy zastanowić się nad przyczynami. Z jednej strony może być to reakcja oczu na zmianę otoczenia – z życia płodowego na życie poza macicą. Skutkować to może dysfunkcją kanału łzowego, który nie do końca jeszcze pracuje prawidłowo, aby spełniać właściwą rolę – produkować łzy. Z drugiej strony może się okazać, że dziecko złapało infekcję bakteryjną i stąd ten nadmierny śluz. Ostatnią możliwością, która powoduje ropiejące oko u niemowlaka jest niestety zła higiena. Źle dobrane środki do dezynfekcji buzi oraz pozwalanie, aby dziecko dotykało się w okolicy oczu brudnymi rączkami – to zwykle najczęstsze przyczyny tego schorzenia.

Jak działać przy ropiejącym oku?

Pomoc doraźna przy ropiejących oczach polega na przemywaniu oka za pomocą gazika z solą fizjologiczną. Przemywaj oko zawsze od zewnętrznego kącika do wewnętrznego (od skroni do nosa) jednym ruchem ręki. Jeżeli nie udało ci się zebrać całego śluzu podczas tej czynności, powinnaś to powtórzyć z nowym gazikiem.

 

Jeżeli ropienie oka wystąpiło sporadycznie, nie przejmuj się. Jednak gdy sytuacja się powtarza, powinnaś zgłosić się z tym problemem do pediatry, ponieważ w przypadku silnej infekcji bakteryjnej potrzebny jest nawet antybiotyk. Również w przypadku dysfunkcji kanalika łzowego potrzebna jest interwencja specjalisty. Tym razem powinniśmy się zgłosić do okulisty, który może polecić masaż worka łzowego, stymulującego wytwarzanie łez.

 

Niemowlę leży na brzuchu
Pixabay/wsucht/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Co jest powodem chrypki u niemowlaka?
Chrypka u niemowlaka jest częstym zaburzeniem układu oddechowego w pierwszych miesiącach życia. Przeważnie jest skutkiem intensywnego płaczu. Czasami jednak przyczyny są poważniejsze.

Chrypka u niemowlaka jest częstym zaburzeniem układu oddechowego w pierwszych miesiącach życia. Przeważnie jest skutkiem intensywnego płaczu. Czasami jednak przyczyny są poważniejsze.   Chrypka u niemowlaka nie zawsze jest groźna. W większości przypadków okazuje się, że dziecko ma obrzęk strun głosowych od płaczu. Jednak gdy chrypka utrzymuje się u niemowlaka dłużej niż tydzień – powinniśmy skierować nasze kroki do pediatry. Przyczyn długotrwałego zaburzenia gardła jest wiele, dlatego lekarz prawdopodobnie skieruje nas początkowo na wstępne badania.   Chrypkę u niemowlaka mogą powodować: nadmierny płacz – może doprowadzić do powstania guzków, które późno zauważone przez specjalistę trudno wyleczyć i mogą stać się przyczyną chrypki w późniejszych fazach rozwoju dziecka; infekcja z katarem – każda choroba, której objawem jest katar, może powodować chrypkę. Zatkany nos powoduje spływanie śluzu do gardła, a to jest już prosta droga do podrażnienia strun głosowych (zalecane jest w tym przypadku usuwanie śluzu z nosa); refluks – cofanie się treści żołądka wraz z płynami żołądkowymi do przełyku jest szkodliwe dla strun głosowych, dlatego również może powodować chrypkę (tylko wizyta u pediatry może rozwiązać ten problem); alergia – chrypkę mogą powodować również reakcje alergiczne na otoczenie, jedzenie lub leki, dlatego wskazane jest, aby jak najszybciej wykonać badanie wykrywające uczulające czynniki. Twoje dziecko chrząka? Sprawdź, skąd się bierze chrząkanie u dziecka . Męczy cię chrypa? Oto  domowe sposoby na chrypkę - jak się pozbyć chrypki . Powiększone migdałki i ból gardła? Dowiedz się,  jak rozpoznać objawy anginy . Refluks u niemowląt ma charakterystyczne objawy w postaci ulewania...

dziecko u lekarza
© Konstantin Yuganov/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie spojówek, jęczmień, ciało obce – częste przyczyny spuchniętego oka u dziecka
Spuchnięte oko u dziecka może być spowodowane zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub ciałem obcym znajdującym się pod powieką. Przy zapaleniu spojówek może pojawić się nadwrażliwość na światło, przy jęczmieniu - zgrubienie na powiece, a przy ciele obcym - nagłe mrużenie oka.

Spuchnięte oko u dziecka może być spowodowane zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub ciałem obcym znajdującym się pod powieką. Przy zapaleniu spojówek może pojawić się nadwrażliwość na światło, przy jęczmieniu - zgrubienie na powiece, a przy ciele obcym - nagłe mrużenie oka.   Bez względu na to jaka jest przyczyna spuchniętej powieki u dziecka, powinniśmy dopilnować, aby maluch nie dotykał chorego oka. Zapobiegnie to roznoszeniu bakterii na zdrowe oko lub na inne osoby. Zapalenie spojówek – zaczerwienione i spuchnięte oko Zapalenie spojówek wywoływane jest przez bakterie lub wirusy. Może być efektem infekcji wirusowej dróg oddechowych lub objawem alergii. Stan zapalny sprawia, że powieki są spuchnięte i zaczerwienione. Dziecko może skarżyć się na ból i pieczenie oczu. Często też pojawia się uczucie piasku pod powiekami i nadwrażliwość na światło. Przy wirusowym zapaleniu spojówek z oka wycieka przejrzysta wydzielina. Jeżeli przyczyną zapalenia są bakterie – wydzielina ma kolor żółty i przypomina ropę. Przy wirusowym zapaleniu spojówek często pojawia się wrażenie obecności pod powieką ciała obcego. Dziecko może upierać się, że coś wpadło mu do oka, zwłaszcza, że zapalenie wirusowe początkowo obejmuje tylko jedno oko. W wirusowym zapaleniu spojówek występuje też pękanie naczynek krwionośnych – na początku na samej spojówce, potem także na rogówce, na której mogą też pojawić się zmętnienia.   W przypadku zapalenia spojówek konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci maści lub krople do oczu . Poza stosowaniem farmaceutyków oczy trzeba przemywać letnią przegotowaną wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Jak przemywać oczy z wydzieliny ropnej? Do przemywania oczu używamy wacika kosmetycznego lub gazy.   Wacikiem zwilżonym w soli fizjologicznej, przegotowanej letniej wodzie lub herbacie wykonujemy...

dziewczynka ma katar
© mbt_studio/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny kataru u niemowląt – nie tylko infekcje
Katar u niemowlaka może, ale wcale nie musi, wskazywać na infekcję. Przyczyną zatkanego noska u niemowlęcia równie dobrze może być zanieczyszczone lub zbyt suche powietrze albo obecne w mieszkaniu alergeny.

Katar u niemowlaka może, ale wcale nie musi, wskazywać na infekcję. Przyczyną zatkanego noska u niemowlęcia równie dobrze może być zanieczyszczone lub zbyt suche powietrze albo obecne w mieszkaniu alergeny. Katar u niemowlęcia objawem wirusowego zapalenia górnych dróg oddechowych Katar może być spowodowany przeniknięciem wirusa do organizmu dziecka. Niemowlęta najczęściej zarażają się wirusem drogą kropelkową od rodziców, rodzeństwa, innych osób, z którymi mają kontakt.   O tym, że przyczyną kataru jest wirus, świadczy to, że wydzielina z nosa jest wodnista i przezroczysta. Takiemu katarowi często towarzyszy utrzymująca się od 1 do 3 dni gorączka (od 37 do 40 stopni), ból gardła i chrypka, kaszel oraz powiększenie węzłów chłonnych na szyi. Katar u niemowlęcia objawem infekcji bakteryjnej Przyczyną kataru u niemowlęcia może być też infekcja bakteryjna, np. wywołana przez paciorkowca angina czy spowodowane przez gronkowca zapalenie migdałków. Objawy infekcji bakteryjnej przypominają objawy infekcji wirusowej. Charakterystyczny dla infekcji wywołanej przez bakterie jest jednak tzw. ropny katar, czyli żółtawa lub zielonkawa wydzielina z nosa. Niektórym chorobom bakteryjnym, np. anginie , towarzyszy bardzo wysoka gorączka : 39 stopni i więcej. Obecne w otoczeniu niemowlęcia czynniki przyczynami kataru Innymi przyczynami kataru u niemowląt mogą być: Suche powietrze – zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa niemowlę, może podrażniać błonę śluzową nosa. Skutkiem tego może być wodnisty, niezbyt obfity katar. Drażniące substancje w powietrzu – podobny rodzaj kataru wywołują obecne w powietrzu zanieczyszczenia: kurz, dym z papierosów, substancje chemiczne, np. farby i rozpuszczalniki. Alergeny – wodnisty katar może być też objawem reakcji uczuleniowej, powszechnym alergenem jest np. sierść zwierząt...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner