Kobieta usypia niemowlaka
©Studio Romantic/Fotolia
Styl życia

Co zrobić, kiedy niemowlę budzi się w nocy: zasypianie w łóżeczku, kołysanki i stały rytm dnia

Niemowlę najczęściej płacze w nocy, kiedy jest głodne, ma pełną pieluszkę lub jest mu niewygodnie. Dziecko powinno budzić się rzadziej, kiedy rodzice będą usypiać je we własnym łóżeczku i wprowadzą codzienne rytuały przed snem.

Niemowlę najczęściej płacze w nocy, kiedy jest głodne, ma pełną pieluszkę lub jest mu niewygodnie. Dziecko powinno budzić się rzadziej, kiedy rodzice będą usypiać je we własnym łóżeczku i wprowadzą codzienne rytuały przed snem.

 

Cykl snu i czuwania zaczyna się stabilizować u dziecka dopiero w drugim lub trzecim miesiącu życia. Do tego czasu rodzice nie są w stanie przewidzieć, ile będzie spało dziecko i kiedy się obudzi. Starsze niemowlęta można przyzwyczajać do określonego rytmu dnia.

Dlaczego niemowlę nie chce spać?

Powody nocnego budzenia się niemowląt mogą być różne, chociaż zazwyczaj wymienia się głód. Rzadziej budzą się dzieci, które jedzą duże porcje, ale z mniejszą częstotliwością. Do innych przyczyn zaburzeń ze snem można zaliczyć:

  • ból brzucha,
  • kolkę,
  • katar utrudniający oddychanie,
  • pełną pieluszkę,
  • tęsknotę za mamą,
  • gumki pieluszki wpijające się w ciało dziecka,
  • niewygodne ubranka, na przykład metka drapiąca skórę,
  • zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę w pokoju,
  • niewygodną pozycję w łóżeczku.

Niespokojny sen może być także wynikiem zbyt wielu wrażeń i emocji, które towarzyszyły niemowlęciu w ciągu dnia.

Sposoby na uśpienie dziecka: piosenki i kołysanie

Kiedy dziecko nie chce zasnąć, warto wziąć je na ręce i zaśpiewać kołysankę. Spokojne i miarowe dźwięki piosenki uspokoją niemowlaka, a kołysanie zapewni uczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo można otulić maleństwo kocykiem, dzięki czemu poczuje jeszcze większą bliskość.

Kiedy wkładać niemowlaka do łóżeczka, aby nie budził się w nocy?

Dzieci przenoszone do łóżeczka, kiedy już śpią mogą częściej płakać w nocy, ponieważ po przebudzeniu nie wiedzą, gdzie są. Niemowlęta usypiane w swoim łóżeczku również budzą się w nocy, ale są spokojniejsze i potrafią same zapaść w ponowny sen. W samodzielnym zasypianiu po przebudzeniu pomagają także nawyki, takie jak ssanie palca, piąstki lub brzegu kocyka.

Codzienne rytuały i rytm dnia kluczem do spokojnego snu dziecka

Nieustabilizowany plan dnia może wywoływać u dziecka niepokój. Warto więc wprowadzić codzienne zwyczaje, na przykład zasypianie z ulubioną zabawką czy kocykiem. Pomocne są także rytuały przed zaśnięciem (kąpanie, śpiewanie kołysanki, słuchanie relaksującej muzyki), dzięki którym niemowlę zacznie rozumieć, że zbliża się czas spania. Niezbędny jest także ustabilizowany rytm dnia, niezmienne godziny posiłków i innych aktywności. Wtedy dziecko nauczy się także zasypiania i budzenia o stałych porach.

 

śpiące dziecko
© blizarre/Fotolia.com
Styl życia
Dziecko budzi się w nocy z płaczem: przyczyny fizyczne i psychiczne
Jeśli dziecko budzi się w nocy z płaczem, trzeba sprawdzić, czy ma odpowiednie warunki do spania. Sen zakłócają czynniki zewnętrzne (za duży hałas lub za niska bądź za wysoka temperatura) oraz wewnętrzne (koszmary senne, lęki noce lub ból).

Jeśli dziecko budzi się w nocy z płaczem, trzeba sprawdzić, czy ma odpowiednie warunki do spania. Sen zakłócają czynniki zewnętrzne (za duży hałas lub za niska bądź za wysoka temperatura) oraz wewnętrzne (koszmary senne, lęki noce lub ból).   Zaburzenia snu u dzieci mogą wynikać w nie w pełni rozwiniętego układu nerwowego. Tak jest m.in. w przypadku somnambulizmu, czyli nocnego wędrowania (lunatyzmu). Dziecko podczas ataku może być przerażone lub agresywne, a rano nie pamięta nocnego zajścia. Fizyczne przyczyny nocnego budzenia się przez dziecko Ból lub dyskomfort może być przyczyną złego snu dziecka. Fizyczny dyskomfort zwykle objawia się w ten sposób u niemowląt i dzieci małych, do 2. roku życia.   Najczęstsze przyczyny tego, że dziecko budzi się w nocy z płaczem, to: ząbkowanie – bolesny proces wyrzynania zębów , głód – niemowlę karmione wyłącznie piersią powinno jeść do około 4 godziny, także w nocy, ból brzucha – mogą wystąpić kolki i wzdęcia, mokra pielucha – zwłaszcza jeśli używa się tradycyjnych pieluch tetrowych, zbyt wysoka temperatura w pokoju – dziecku jest za gorąco, za niska temperatura – dziecku jest za zimno, zbyt duży hałas, zbyt duża ilość światła, zbyt dużo bodźców za dnia – silne emocje przeżyte w dzień mogą zakłócać sen nocny.   Starsze dzieci (od 2. roku życia) mogą budzić się z płaczem podczas choroby, np. gdy mają gorączkę lub odczuwają ból. Częściej przyczyną takich wybudzeń są parasomnie, czyli nieprawidłowe i niepożądane mimowolne zachowania podczas snu lub wybudzania . Parasomnie u dzieci – lęki noce, koszmary senne U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym przyczyną budzenia się z płaczem może być parasomnia. Zwykle powodem zakłócenia snu są koszmary senne lub lęki nocne.   Koszmary to senne marzenia...

łóżeczko dziecięce
©andreysafonov/Fotolia
Styl życia
Jaka pościel dla niemowlaka – hipoalergiczna, przewiewna i bawełniana
Pościel dla dziecka powinna być antyalergiczna, najlepiej bawełniana. Jeśli będzie zrobiona z naturalnych materiałów, łatwiej będzie ją utrzymać w czystości, bo można ją prać w wyższych temperaturach, pozbywając się przy tym zarazków i roztoczy.

Pościel dla dziecka powinna być antyalergiczna, najlepiej bawełniana. Jeśli będzie zrobiona z naturalnych materiałów, łatwiej będzie ją utrzymać w czystości, bo można ją prać w wyższych temperaturach, pozbywając się przy tym zarazków i roztoczy. Jaka pościel dla niemowląt? Pościel dla niemowląt przede wszystkim musi być łatwa do utrzymania w czystości. Do tego najlepiej nadają się naturalne materiały, które można prać w temperaturach wyższych niż włókna syntetyczne. Najlepiej sprawdza się bawełna, która dodatkowo jest przewiewna i przyjemna w dotyku.   Dobrze byłoby, aby pościel dla niemowlaka była także wygodna w użytkowaniu. Dobrze sprawdzi się prześcieradło z gumką, które nie będzie się ślizgało i zapewni dziecku bezpieczny sen . Są także na rynku specjalne komplety pościeli przeznaczone wyłącznie dla noworodków, w których prześcieradło jest zrobione z materiału, który „trzyma się” łóżeczka i nie zsuwa. Wiele kompletów nie posiada poduszki, ponieważ w tym wieku dziecko powinno spać z głową położoną wprost na prześcieradle.   Jeśli chodzi o względy estetyczne to najlepiej, by pościel dla noworodków była dwukolorowa . Maluchy w tym wieku rozróżniają wyłącznie intensywne barwy.   Podczas kupowania pościeli dla niemowlaka należy także zadbać, aby była ona hipoalergiczna. Jest to szczególnie ważne, gdyż maluchy są bardzo wrażliwe na alergeny. Do najpopularniejszych alergenów , które silnie uczulają można zaliczyć: kurz, pierze, i roztocza, czyli elementy bardzo często „obecne” w naszych pościelach. Jak dbać o pościel dla niemowląt? Pościel dla niemowląt należy utrzymywać w bezwzględnej czystości . Dlatego polecane są naturalne materiały, takie jak bawełna. Można je często prać, a pościel dla dziecka powinna być prana nie rzadziej niż raz w tygodniu. Dodatkowo pranie powinno...

niemowlę śpi z rudym kotkiem
©aynur_sh/Fotolia
Styl życia
Sposoby na to, jak nauczyć dziecko spać we własnym łóżeczku
Dziecko można zacząć uczyć samodzielnego zasypiania już wtedy, kiedy przestaje domagać się nocnego karmienia. Należy jednak wybrać moment, kiedy jest ono zdrowe i nie przechodzi skoku rozwojowego. Dziecko musi poczuć, że spanie w łóżeczku z daleka od mamy jest bezpieczne.

Dziecko można zacząć uczyć samodzielnego zasypiania już wtedy, kiedy przestaje domagać się nocnego karmienia. Należy jednak wybrać moment, kiedy jest ono zdrowe i nie przechodzi skoku rozwojowego. Dziecko musi poczuć, że spanie w łóżeczku z daleka od mamy jest bezpieczne. Nauka samodzielnego zasypiania: kiedy zacząć uczyć niemowlę samodzielnego zasypiania? Spanie z dzieckiem jest wygodne, kiedy trzeba karmić je w nocy. W momencie, kiedy dziecko przestaje dopominać się o karmienie w nocy, można zacząć uczyć je spania we własnym łóżeczku. Najczęściej dziecko przestaje domagać się w nocy posiłków pomiędzy 5. a 8. miesiącem życia. Należy wziąć jednak pod uwagę „skoki rozwojowe” w życiu dziecka, które mogą być przyczyną problemów z zasypianiem i nie fundować dziecku wtedy żadnych dodatkowych zmian.   Pomiędzy 7. a 11. miesiącem życia u dzieci pojawia się tzw. lęk separacyjny, który sprawia, że dziecko zaczyna płakać, kiedy mama znika mu z oczu. Uczenie samodzielnego zasypiania dziecka, które jest w tym wieku, może być szczególnie trudne. Warto więc rozpocząć je wcześniej. Nauka zasypiania bez mamy: jak powinna przebiegać nauka samodzielnego zasypiania? Do nauki samodzielnego spania należy podchodzić jako do czegoś najzupełniej normalnego. Nie zmieniaj wieczornych rytuałów. Wykąp dziecko, jak zawsze, przebierz w ubranko do spania, tylko zamiast do swojego łóżka, zanieś je do łóżeczka dziecięcego. Usiądź w pobliżu dziecka. Możesz zaśpiewać mu kołysankę lub mówić do niego usypiającym, spokojnym głosem. Nie zamykaj drzwi do pokoju dziecka. Szum rozmów, cichej pracy sprzętu gospodarstwa domowego może ułatwić dziecku zasypianie. Da mu to też poczucie obecności bliskich osób. Poczekaj w pokoju, aż dziecko zaśnie. Potem wyjdź.   Stopniowo zwiększaj dystans między sobą a dzieckiem. Z każdym dniem siadaj coraz...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner