Załamany mężczyzna siedzi na łóżku
©pololia/Fotolia
Styl życia

Jak rozpoznać łagodny przerost prostaty?

Objawami przerostu prostaty są trudności przy oddawaniu moczu. Ich przyczyną jest ucisk powiększającej się prostaty na cewkę moczową. Przyczyną przerostu prostaty jest zmniejszanie się ilości produkowanego przez organizm mężczyzny testosteronu, które zachodzi wraz z wiekiem.

Objawami przerostu prostaty są trudności przy oddawaniu moczu. Ich przyczyną jest ucisk powiększającej się prostaty na cewkę moczową. Przyczyną przerostu prostaty jest zmniejszanie się ilości produkowanego przez organizm mężczyzny testosteronu, które zachodzi wraz z wiekiem.

Problemy z oddawaniem moczu

Przerost prostaty objawia się przede wszystkim problemami z oddawaniem moczu:

 • mocz oddawany jest w małej ilości,
 • oddawanie moczu trwa dłużej niż dotychczas, więcej czasu zajmuje opróżnienie pęcherza,
 • strumień moczu jest słabszy,
 • po oddaniu moczu wciąż ma się uczucie, że pęcherz jest pełny,
 • często trzeba chodzić do toalety,
 • potrzeba oddania moczu często pojawia się w nocy (jest to tzw. nykturia),
 • trudno powstrzymać oddanie moczu, możliwe jest, że kilka kropel moczu wydostanie się, zanim mężczyzna zdąży dotrzeć do toalety.

Do czego prowadzą problemy z oddawaniem moczu?

Wtórnymi objawami, które wynikają bezpośrednio z problemów z opróżnianiem pęcherza są:

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa jarzynowa

 • dyskomfort psychiczny spowodowany koniecznością częstego chodzenia do toalety,
 • dyskomfort fizyczny spowodowany ciągłym uczuciem parcia na pęcherz,
 • zakażenia dróg moczowy spowodowane przez zaleganie moczu w pęcherzu,
 • kamica dróg moczowych spowodowana przez zaleganie moczu w pęcherzu.

Dlaczego ważne jest zgłoszenie objawów lekarzowi?

Objawów, które zostały wymienione powyżej, nie można lekceważyć. Wczesne rozpoczęcie leczenia przerostu prostaty może zapobiec wystąpieniu poważnych schorzeń związanych z zaleganiem moczu w pęcherzu. Objawy łagodnego przerostu prostaty można też pomylić z objawami raka tego gruczołu, czyli złośliwego przerostu prostaty. Wczesne rozpoznanie nowotworu złośliwego jest kluczowe dla skutecznego leczenia.


lekarz trzyma tabliczkę z napisem "urologie"
©DOC RABE Media/Fotolia
Styl życia
Farmaceutyczne i chirurgiczne leczenie przerostu gruczołu krokowego
Leczenie łagodnego przerostu prostaty należy podjąć niezwłocznie po zauważeniu jego objawów. Trudności z opróżnianiem pęcherza mogą prowadzić do infekcji dróg moczowych oraz kamicy nerkowej. Przerost gruczołu krokowego leczy się przy pomocy leków lub chirurgicznie.

Leczenie łagodnego przerostu prostaty należy podjąć niezwłocznie po zauważeniu jego objawów. Trudności z opróżnianiem pęcherza mogą prowadzić do infekcji dróg moczowych oraz kamicy nerkowej. Przerost gruczołu krokowego leczy się przy pomocy leków lub chirurgicznie. Leki na łagodny przerost prostaty Farmakologiczne leczenie prostaty jest ukierunkowane na leczenie dolegliwości towarzyszących przerostowi gruczołu krokowego, zahamowanie rozrostu jego komórek i ułatwienie oddawania moczu. Najczęściej stosowanymi lekami są tzw. alfablokery oraz leki hormonalne.   Działanie lecznicze alfablokerów polega na rozluźnieniu mięśni gładkich prostaty i zmniejszeniu ucisku na cewkę moczową. To właśnie ucisk zbyt dużego gruczołu krokowego na cewkę moczową jest przyczyną trudności z oddawaniem moczu. Alfablokery co prawda nie zmniejszają prostaty , ale sprawiają, że mimo jego przerostu oddawanie moczu staje się łatwiejsze. Efekt jest odczuwalny już po tygodniu regularnego przyjmowania leków. Objawami ubocznymi związanymi ze stosowaniem alfablokerów, zwłaszcza w pierwszych dniach, mogą być zawroty i bóle głowy oraz przemęczenie. Alfablokery obniżają też ciśnienie.   Przerośniętą prostatę zmniejsza stosowanie leków blokujących przemianę testosteronu w dihydrotestosteron, który stymuluje rozrost komórek prostaty. Do działań niepożądanych wywołanych przez leki tego rodzaju należą obniżenie libido oraz pojawienie się problemów z erekcją . Chirurgiczne leczenie łagodnego przerostu prostaty Kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, należy rozważyć chirurgiczne usunięcie nadmiaru tkanki tworzącej prostatę. Operacja staje się konieczna w momencie, kiedy zaleganie moczu w pęcherzu zaczyna prowadzić do wodonercza, kamicy nerkowej i nawracających infekcji dróg moczowych. Do chirurgicznych metod leczenia łagodnego przerostu prostaty...

Mężczyzna siedzi załamany na łóżku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co jest przyczyną przerostu gruczołu krokowego?
Przerost prostaty (stercza, gruczołu krokowego) prowadzi do problemów z oddawaniem moczu, które często występują u mężczyzn po 50. roku życia. Przyczyną łagodnego przerostu prostaty jest spadek ilości produkowanego przez jądra testosteronu przy jednoczesnym utrzymaniu ilości produkowanego estrogenu. Gruczoł krokowy, zwiększając swoją objętość, uciska cewkę moczową, co powoduje trudności z oddawaniem moczu i opróżnianiem pęcherza.

Przerost prostaty (stercza, gruczołu krokowego) prowadzi do problemów z oddawaniem moczu, które często występują u mężczyzn po 50. roku życia. Przyczyną łagodnego przerostu prostaty jest spadek ilości produkowanego przez jądra testosteronu przy jednoczesnym utrzymaniu ilości produkowanego estrogenu. Gruczoł krokowy, zwiększając swoją objętość, uciska cewkę moczową, co powoduje trudności z oddawaniem moczu i opróżnianiem pęcherza. Co jest przyczyną przerostu gruczołu krokowego Łagodny przerost prostaty , inaczej gruczolak stercza, pojawia się zazwyczaj u mężczyzn po 50. roku życia. Wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości. Łagodny przerost prostaty związany jest z wynikającym z procesu starzenia się organizmu zmniejszeniem ilości produkowanego przez jądra testosteronu. Choć ten męski hormon jest wytwarzany w mniejszej ilości, to ilość estrogenów, hormonów żeńskich, pozostaje bez zmian. Pojawienie się dysproporcji pomiędzy ilością tych hormonów prowadzi do wzrostu liczby komórek gruczołowych i włókien mięśniowych w obrębie prostaty. Komórki te rozrastają się do tego stopnia, że zaczynają uciskać cewkę moczową. Zwężenie światła cewki to bezpośrednia przyczyna trudności z oddawaniem moczu i opróżnianiem pęcherza.   Przyczyną przerostu prostaty może także być używanie sterydów, np. w celu szybszego rozbudowania masy mięśniowej. Sterydy powodują nienaturalny wzrost stężenia testosteronu we krwi, testosteron zamienia się w dihydrotestosteron. Ten silny androgen pobudza podział komórek prostaty, co skutkuje jej przerostem, a często też powstaniem zmian nowotworowych. Łagodny przerost prostaty a rak prostaty W przypadku łagodnego przerostu prostaty komórki te nie mają charakteru złośliwego, inaczej jest w przypadku raka prostaty. Objawy tych dwóch chorób można łatwo pomylić, dlatego...

Załamany mężczyzna na łóżku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przyczyny i objawy przerostu prostaty
Powiększenie gruczołu krokowego może mieć postać łagodną lub złośliwą. Do łagodnego przerostu dochodzi w wyniku namnażania się komórek prostaty. Złośliwy przerost, czyli rak prostaty, to rozrost komórek nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Obie postacie mają podobne objawy, którymi są przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu.

Powiększenie gruczołu krokowego może mieć postać łagodną lub złośliwą. Do łagodnego przerostu dochodzi w wyniku namnażania się komórek prostaty. Złośliwy przerost, czyli rak prostaty, to rozrost komórek nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Obie postacie mają podobne objawy, którymi są przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu. Objawy powiększenia prostaty O przeroście prostaty mogą świadczyć następujące objawy : oddawanie jednorazowo niewielkiej ilości moczu, dłuższy czas potrzebny, aby opróżnić pęcherz, słabszy niż wcześniej strumień moczu, powracające krótko po oddaniu moczu uczucie pełnego pęcherza, częsta potrzeba oddania moczu w nocy. Pojawienie się tych objawów może świadczyć o przeroście prostaty . Należy niezwłocznie zgłosić je lekarzowi, który zleci lub przeprowadzi odpowiednie badania , aby właściwie rozpoznać charakter choroby i rozpocząć leczenie .   Należy zauważyć, że wymienione powyżej objawy są także objawami zaawansowanego stadium rozwoju raka prostaty. Początkowa faza na ogół przebiega bezobjawowo. Z tego względu istotne jest regularne poddawanie się badaniom lekarskim, szczególnie po 40 roku życia. Wczesne rozpoznanie raka prostaty znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.   Nawet jeśli przerost prostaty nie ma charakteru złośliwego, należy go leczyć. Nieleczony może prowadzić do infekcji i kamicy dróg moczowych. Przyczyny przerostu prostaty Przyczyną przerostu prostaty, zarówno w jego postaci złośliwej, jak i łagodnej, jest oddziaływanie dihydrotestosteronu na tkankę prostaty. Pod wpływem tego hormonu komórki prostaty namnażają się i zaczynają uciskać cewkę moczową.   Prawdopodobieństwo zachorowania na przerost gruczołu krokowego wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej dochodzi do niego ok. 70 roku życia. W przypadku raka prostaty duże znaczenie ma...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik