Prostata

Przepuklina pępkowa
ciąża
Prostata
Choroby

Przemieszczenie narządów wewnętrznych w jamie brzusznej – kiedy pojawia się przepuklina pępkowa i jak ją leczyć

Przepuklina pępkowa pojawia się m.in. u wcześniaków, kobiet w ciąży, a także u osób otyłych. Jej objawy to ból i uwypuklenie w pępku bądź jego okolicach. Leczenie przepukliny polega na przeprowadzeniu operacji chirurgicznie bądź laparoskopowo.
Agnieszka Wadowska
Mężczyzna siedzi załamany na łóżku
badania diagnostyczne
Prostata
Choroby

Co jest przyczyną przerostu gruczołu krokowego?

Przerost prostaty (stercza, gruczołu krokowego) prowadzi do problemów z oddawaniem moczu, które często występują u mężczyzn po 50. roku życia. Przyczyną łagodnego przerostu prostaty jest spadek ilości produkowanego przez jądra testosteronu przy jednoczesnym utrzymaniu ilości produkowanego estrogenu. Gruczoł krokowy, zwiększając swoją objętość, uciska cewkę moczową, co powoduje trudności z oddawaniem moczu i opróżnianiem pęcherza.
Anna Cholewa
Załamany mężczyzna na łóżku
badania diagnostyczne
badanie moczu
Prostata

Przyczyny i objawy przerostu prostaty

Powiększenie gruczołu krokowego może mieć postać łagodną lub złośliwą. Do łagodnego przerostu dochodzi w wyniku namnażania się komórek prostaty. Złośliwy przerost, czyli rak prostaty, to rozrost komórek nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Obie postacie mają podobne objawy, którymi są przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu.
Anna Cholewa
Załamany mężczyzna siedzi na łóżku
Prostata
Choroby

Jak rozpoznać łagodny przerost prostaty?

Objawami przerostu prostaty są trudności przy oddawaniu moczu. Ich przyczyną jest ucisk powiększającej się prostaty na cewkę moczową. Przyczyną przerostu prostaty jest zmniejszanie się ilości produkowanego przez organizm mężczyzny testosteronu, które zachodzi wraz z wiekiem.
Anna Cholewa
lekarz trzyma tabliczkę z napisem "urologie"
badania diagnostyczne
Prostata
Choroby

Farmaceutyczne i chirurgiczne leczenie przerostu gruczołu krokowego

Leczenie łagodnego przerostu prostaty należy podjąć niezwłocznie po zauważeniu jego objawów. Trudności z opróżnianiem pęcherza mogą prowadzić do infekcji dróg moczowych oraz kamicy nerkowej. Przerost gruczołu krokowego leczy się przy pomocy leków lub chirurgicznie.
Anna Cholewa
Mężczyzna w dżinsach musi skorzystać z toalety
nowotwór
badanie moczu
Prostata

Częste oddawanie moczu objawem chorób prostaty

Prostata to męski gruczoł, który znajduje się nad pęcherzem moczowym. Problemy z prostatą pojawiają się, gdy dochodzi do przerostu gruczołu. Najpopularniejszą oznaką kłopotów z prostatą jest częsta i zarazem utrudniona potrzeba oddawania moczu.
Paulina Mucha
Brzuch męski
impotencja
badanie moczu
Prostata

Oznaki chorej prostaty: częste oddawanie moczu, problemy z erekcją

Prostata, inaczej stercz, gruczoł krokowy, znajduje się pod pęcherzem moczowym mężczyzny. Prostata odpowiada za produkcję nasienia oraz płynu, w którym żyją plemniki. Przyczyną bólu jest zazwyczaj przerost prostaty (gruczolak). To bardzo powszechna oznaka starzenia, za którą odpowiada testosteron (męski hormon płciowy) – schorzenie prostaty występuje u 60% mężczyzn po 60. roku życia.
Paulina Mucha
Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner