Źródła wapnia
© 13smile/Fotolia.com
Styl życia

Wapń w organizmie – przyczyny niedoborów i sposoby na jego uzupełnienie

Niedobory wapnia uzupełnisz suplementami oraz spożywaniem nabiału, zielonych warzyw, ryb i roślin strączkowych. Wchłanianie tego pierwiastka mogą ograniczyć niektóre choroby oraz leki.

Niedobory wapnia uzupełnisz suplementami oraz spożywaniem nabiału, zielonych warzyw, ryb i roślin strączkowych. Wchłanianie tego pierwiastka mogą ograniczyć niektóre choroby oraz leki.

 

Zarówno niedobór, jak i nadmiar wapnia są niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli czujesz się osłabiony i masz skurcze mięśni, udaj się do lekarza i sprawdź, czy nie brakuje ci tego pierwiastka. Być może konieczna będzie suplementacja. Włącz w swój jadłospis artykuły bogate w wapń, zrezygnuj z picia kawy oraz alkoholu.

Rola wapnia w organizmie

Wapń jest substancją budującą kości i zęby, obniża ciśnienie krwi i wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Odpowiada również za prawidłową pracę mięśni, czyli ich kurczenie i rozkurczanie. Wapń wspomaga krzepnięcie krwi oraz stabilizuje błonę w komórkach mięśni. Prawie 99% zasobów tego makroelementu znajduje się w kościach, zatem jego niedobory mogą prowadzić do osteoporozy. Dorosły człowiek powinien codziennie przyjmować 1000 mg tego pierwiastka. Z kolei osoby starsze, kobiety ciężarne, matki karmiące piersią oraz dzieci powinny zwiększyć dawkę do ok. 1200-1500 mg na dobę.

Przyczyny niedoboru wapnia

Do niedoborów wapnia w organizmie mogą przyczynić się następujące sytuacje:

 

 • Niewydolność przytarczyc – nie produkują parahormonu, który pomaga wchłaniać wapń i uwalnia go z kości.
 • Niewydolność nerek – prowadzi do wydalania wapnia z moczem.
 • Upośledzenie pracy jelit – zaburzają proces wchłaniania wapnia.
 • Uboga dieta – w jadłospisie brak produktów bogatych w ten pierwiastek oraz inne witaminy (np. witamina D), które wspierają wchłanianie wapnia.
 • Zwiększone zapotrzebowanie – w okresie ciąży, karmienia piersią, wysiłku fizycznego oraz chorób.
 • Kawa, herbata, alkohol – spożywanie tych napojów w nadmiernych ilościach wypłukuje wapń z organizmu.
 • Inne leki – przyjmowanie niektórych antybiotyków oraz hormonów może prowadzić do gorszego wchłaniania wapnia.

Objawy niedoboru wapnia

Twój niepokój powinny wzbudzić następujące symptomy:

 • zmęczenie i osłabienie mięśni,
 • skurcze mięśni,
 • bóle w stawach,
 • kruchość kości i podatność na złamania,
 • częste próchnice,
 • osteoporoza,
 • zahamowanie wzrostu (u dzieci),
 • zaburzenia rytmu serca,
 • biegunki i zaparcia,
 • krwotoki z nosa,
 • łamliwe paznokcie, sucha skóra, wypadanie włosów,
 • zaburzenia snu (bezsenność i nadmierna senność),
 • problemy psychiczne (np. depresje, stany lękowe i nerwice).

Leczenie niedoborów wapnia

Jeśli zauważysz u siebie objawy niedoboru wapnia, udaj się do lekarza rodzinnego. Specjalista zbada, czy nie cierpisz na chorobę przewleką i zleci badania krwi. Kobiety powinny sprawdzić, czy nie są w ciąży. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz przepisze ci suplementy diety. Ważne, by nie brać tabletek z wapniem bez konsultacji ze specjalistą, gdyż możesz dobrać złą dawkę.

 

Zmień również dietę i wzbogać ją o następujące produkty:

wapń w jedzeniu
© bit24/Fotolia.com
Styl życia
Rola i normy wapnia we krwi. Jak wprowadzić suplementację wapnem?
Poziom wapnia we krwi można podnieść, zwiększając wchłanianie pierwiastka. Pomocne będą magnez, fosfor oraz witaminy A, E, D zawarte w pożywieniu.

Poziom wapnia we krwi można podnieść, zwiększając wchłanianie pierwiastka. Pomocne będą magnez, fosfor oraz witaminy A, E, D zawarte w pożywieniu.   Wytrzymałość ludzkich kości zależy w dużym stopniu od przyzwyczajeń dietetycznych z młodości: przed osteoporozą można się chronić, już przed 20. rokiem życia stosując dietę bogatą w wapń. W ten sposób można zapobiec problemom, zawczasu mineralizując tkankę kostną. Za co odpowiada wapń Organizm pobiera wapń z układu kostnego, a w sytuacji jego niedoborów – uzupełnia je z pożywieniem. Wapń to podstawowy budulec kości i zębów. Odpowiada za kształtowanie się szkieletu, utrzymywanie się masy kostnej, twardość i wytrzymałość kości i zębów. Ponadto usprawnia pracę serca, układów nerwowego oraz mięśniowego, ciśnienie tętnicze, wspomaga krzepnięcie krwi. Wapń jest odpowiedzialny także za leczenie uczuleń i stanów zapalnych organizmu, utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową , jest niezbędny podczas wchłaniania witaminy B12. Poziom wapnia we krwi: norma Dobowe zapotrzebowanie na wapń nie jest dla każdego jednakowe. U poszczególnych grup wiekowych rozkłada się następująco: dzieci – 800-1200 miligramów, młodzież (zwłaszcza dorastająca w wieku 14-18 lat) - 1200 miligramów, dorośli - 1000 miligramów, osoby starsze powyżej 65. roku życia - 1200-1500 miligramów, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią - 1200-1500 miligramów, kobiety po okresie menopauzy - 1500 miligramów.   Norma dla wapnia w badaniach biochemicznych wynosi 2,1-2,6 mmol/l (8,5-10,5 mg/dl).   Nawet 99% wapnia w organizmie znajduje się w kościach. Proces ich uwapniania jest najintensywniejszy do ukończenia przez człowieka 20. roku życia. Zrównoważona dieta, bogata w...

Kobieta rozmasowuje sobie zdrętwiałą nogę
©DragonImages/Fotolia
Styl życia
Hipokalcemia, czyli niedobór wapnia. Skąd się bierze i jak ją rozpoznać?
Hipokalcemia jest wynikiem diety ubogiej w wapń lub nieprawidłowego wchłaniania tego pierwiastka. W pierwszej fazie nie daje charakterystycznych objawów poza zmęczeniem i pogorszeniem kondycji skóry, włosów i paznokci. Ostre stadium hipokalcemii prowadzi do tężyczki, czyli poważnych zaburzeń układu nerwowego.

Hipokalcemia jest wynikiem diety ubogiej w wapń lub nieprawidłowego wchłaniania tego pierwiastka. W pierwszej fazie nie daje charakterystycznych objawów poza zmęczeniem i pogorszeniem kondycji skóry, włosów i paznokci. Ostre stadium hipokalcemii prowadzi do tężyczki, czyli poważnych zaburzeń układu nerwowego.   Prawidłowy poziom wapnia we krwi wynosi 8,5-10 miligramów na decylitr. Niższy wynik może świadczyć o hipokalcemii. Nawet nieznaczny niedobór wapnia może doprowadzić do zaburzeń mineralizacji kości, takich jak krzywica i osteoporoza. Przyczyny hipokalcemii: źle dobrana dieta lub zaburzenia wchłaniania wapnia Hipokalcemia może być spowodowana niedostateczną ilością wapnia dostarczanego z pożywieniem lub upośledzeniem mechanizmów odpowiadających za gospodarkę tego pierwiastka w organizmie. Niedobory wapnia w diecie mogą wynikać z pominięcia w jadłospisie produktów bogatych w ten pierwiastek: mleka i przetworów mlecznych, ryb, szpinaku i warzyw strączkowych. Z kolei nieprawidłowości związane z prawidłowym wchłanianiem wapnia to między innymi:   niedoczynność przytarczyc, utrata wapnia z moczem, niedobór witaminy D , ostre zapalenie kości.   Hipokalcemia często współistnieje także z przewlekłymi chorobami nerek i wątroby. Objawy lekkiej i ostrej hipokalcemii: kiedy należy zgłosić się do szpitala? Nieznaczny spadek poziomu wapnia we krwi nie daje charakterystycznych objawów. Może pojawić się przewlekłe zmęczenie, wysuszona skóra, łamliwe paznokcie czy zmiany dermatologiczne. W dłuższej perspektywie nawet nieznaczny niedobór wapnia może doprowadzić do chorób kości. Przy znacznym spadku poziomu wapnia we krwi (około 5 miligramów na decylitr) dochodzi do zaburzeń układu nerwowego zwanych tężyczką....

symbol wapnia
© concept w/Fotolia.com
Styl życia
Prawidłowy poziom wapnia we krwi – czym jest hiperkalcemia i hipokalcemia?
Prawidłowy poziom wapnia w litrze krwi powinien wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli. Nadmiar tego pierwiastka oznacza hiperkalcemię i może prowadzić do nowotworów.

Prawidłowy poziom wapnia w litrze krwi powinien wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli. Nadmiar tego pierwiastka oznacza hiperkalcemię i może prowadzić do nowotworów.   Wapń jest najważniejszym budulcem kości. Pierwiastek odpowiada za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego, krzepliwość krwi oraz pracę mięśni. Wapń znajduje się w mleku , serach, owocach, zielonych warzywach, roślinach strączkowych oraz rybach. Norma stężenia wapnia we krwi Prawidłowy poziom wapnia w organizmie oscyluje w granicach 1 kilograma, co stanowi około 1,5 procent masy dorosłego człowieka. 99 procent tego pierwiastka znajduje się w kościach, natomiast reszta trafia do krwi. Ilość wapnia w osoczu powinna wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli na litr. Badanie określające poziom wapnia we krwi W celu określenia poziomu wapnia we krwi stosuje się badanie stężenia wapnia całkowitego. Dzięki niemu można określić: normokalcemię (prawidłowa ilość wapnia w osoczu), hiperkalcemię (nadmiar wapnia w osoczu) , hipokalcemię (niedobór wapnia w osoczu). W przypadku wykrycia nadmiaru lub niedoboru pierwiastka lekarz powinien dodatkowo zlecić inne badania. Są to: wapń zjonizowany, wapń w moczu, poziom fosforu i magnezu w organizmie , poziom witaminy D w organizmie, stężenie parathormonu (PTH) we krwi. Wykonanie powyższych badań pozwoli określić, co jest przyczyną zaburzeń poziomu wapnia we krwi. Jakie są przyczyny hiperkalcemii? Hiperkalcemia oznacza, że poziom wapnia w litrze krwi przekroczył 2,75 milimoli. Przyczyną dolegliwości jest zaburzenie przyswajania pierwiastka przez organizm. Zadanie to należy do dwóch hormonów: wytwarzanej przez tarczycę kalcytoniny oraz parathormonu, produkowanego w przytarczycach. Niedobór tej pierwszej substancji oraz nadmiar drugiej prowadzi do zwiększenia ilości wapnia we...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner