Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
kobieta z bólem głowy
© Adiano/Fotolia.com
Styl życia

Tężyczka jawna, czyli wzmożona pobudliwość nerwowo-mięśniowa

Tężyczka jawna to stan chorobowy. Charakteryzuje ją pobudliwość nerwowo-mięśniowa. Objawy tężyczki to, np. bezsenność, bóle głowy i kurcze mięśni. Leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych i polega na wyrównaniu poziomu wapnia we krwi.

Tężyczka jawna to stan chorobowy. Charakteryzuje ją pobudliwość nerwowo-mięśniowa. Objawy tężyczki to, np. bezsenność, bóle głowy i kurcze mięśni. Leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych i polega na wyrównaniu poziomu wapnia we krwi.

 

Tężyczka występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Osoby szczególnie narażone na występowanie tężyczki to alergicy, szczególnie z astmą oskrzelową, cukrzycy oraz osoby cierpiące na choroby tarczycy.

Tężyczka jawna a tężyczka utajona

Tężyczka to choroba, która polega na nadmiernej pobudliwości nerwowo-mięśniowej. Rozróżnia się dwa typy tężyczki – utajoną i jawną. Tężyczka utajona, zwana też spazmofilią, to wynik niedoboru wapnia. Tężyczka jawna to pobudliwość nerwowo-mięśniowa, która występuje przy współistniejących zaburzeniach hormonalnych.

Przyczyny tężyczki jawnej

Najczęściej przyczynami tężyczki jawnej są dysfunkcje przytarczyc lub ich usunięcie podczas zabiegów operacyjnych szyi, np. przy zabiegu wycinania gruczołu tarczowego (strumektomii). Choroba może być też wywołana przez niektóre leki, np. silne leki moczopędne.

Objawy tężyczki jawnej

Tężyczka jawna objawia się uczuciem mrowienia w opuszkach palców rąk i na twarzy, szczególnie w okolicach ust. Choroba objawia się napięciem i przykurczami w mięśniach. Często przy tych objawach pojawia się także niepokój, lęk, pobudzenie psychiczne i hiperwentylacja (zwiększona wentylacja płuc). Rzadziej dochodzi do utraty przytomności i drgawek. Inne symptomy tężyczki jawnej to kurcz mięśni głośni, zaburzenia pamięci, stałe znużenie, dwojenie obrazu przed oczami nagłe, silne bóle głowy, nagłe duszności i zaburzenia świadomości.

Próba tężyczkowa

Próba tężyczkowa to badanie elektromiograficzne, które dowodzi obecności tężyczki. Badanie przeprowadzane jest przez wprowadzenie w mięsień elektrody. Przed wykonaniem badania na ramię zakładana jest opaska uciskowa. Po upływie 10 minut opaska jest usuwana i przez kolejne 5 minut obserwowany jest rodzaj wyładowań, które widać na ekranie oscyloskopu.

Leczenie tężyczki

Leczenie tężyczki polega przede wszystkim na wyrównaniu poziomu wapnia we krwi. Konieczne bywa także podawanie witaminy D oraz magnezu. Leczenie powinno być prowadzone w warunkach szpitalnych, ponieważ stężenie wapnia we krwi musi być pod stałą kontrolą. Oznaczenie wapnia należy wykonywać w odstępach co 4 do 6 godzin.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
badanie tarczycy
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Jak rozpoznać i wyleczyć niedoczynność przytarczyc?
Niedoczynność przytarczyc może być wynikiem operacji tarczycy. Choroba objawia się tężyczką, niedoborem wapnia, zaćmą, nadwagą i depresją. Leczenie niedoczynności polega na przyjmowaniu preparatów z wapniem, magnezem oraz witaminą D.

Niedoczynność przytarczyc może być wynikiem operacji tarczycy. Choroba objawia się tężyczką, niedoborem wapnia, zaćmą, nadwagą i depresją. Leczenie niedoczynności polega na przyjmowaniu preparatów z wapniem, magnezem oraz witaminą D.   Przytarczyce są gruczołami wydzielniczymi, które leżą obok tarczycy. Ich niedoczynność jest chorobą endokrynologiczną, spowodowaną niedoborem lub brakiem parathormonu (PTH). Dolegliwość skutkuje zaburzeniem gospodarki wapniowej w organizmie. Przyczyny niedoczynności przytarczyc Do głównych przyczyn niedoczynności przytarczyc zalicza się: powikłania po operacjach: tarczycy, krtani lub przełyku, wrodzona (dziedziczna) niedoczynność przytarczyc (zespół DiGeorge’a), niedorozwój przytarczyc, wycięcie przytarczyc, choroba autoimmunologiczna przytarczyc, radioterapia tarczycy, przerzuty nowotworowe. W jaki sposób objawia się niedoczynność przytarczyc? Do głównych objawów niedoczynności przytarczyc należą: tężyczka (nadmierna pobudliwość nerwowo-mięśniowa , charakteryzuje się niekontrolowanymi skurczami mięśni całego ciała), niedobór wapnia, witaminy D i PTH we krwi, nadmiar fosforu we krwi, zaćma (wrodzona lub nabyta choroba oczu , polegająca na zmętnieniu soczewki), drętwienie i mrowienie dłoni i stóp , suchość, łuszczenie i przebarwienie skóry, łamliwe włosy oraz paznokcie, krępa sylwetka, bóle w klatce piersiowej, brzucha, głowy, twarzy, nóg i stóp, wzdęcia i zaparcia, bolesne miesiączki, zaburzenia miesiączkowania (na przykład miesiączka dwa razy w miesiącu lub raz na dwa miesiące), podwójne widzenie, światłowstręt, nadwaga lub otyłość, napady duszności, problemy z koncentracją, zmęczenie i ospałość, opóźnienie umysłowe u dziecka, depresja. Leczenie niedoczynności...

Źródła wapnia
© 13smile/Fotolia.com
Styl życia
Wapń w organizmie – przyczyny niedoborów i sposoby na jego uzupełnienie
Niedobory wapnia uzupełnisz suplementami oraz spożywaniem nabiału, zielonych warzyw, ryb i roślin strączkowych. Wchłanianie tego pierwiastka mogą ograniczyć niektóre choroby oraz leki.

Niedobory wapnia uzupełnisz suplementami oraz spożywaniem nabiału, zielonych warzyw, ryb i roślin strączkowych. Wchłanianie tego pierwiastka mogą ograniczyć niektóre choroby oraz leki.   Zarówno niedobór, jak i nadmiar wapnia są niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli czujesz się osłabiony i masz skurcze mięśni, udaj się do lekarza i sprawdź, czy nie brakuje ci tego pierwiastka. Być może konieczna będzie suplementacja. Włącz w swój jadłospis artykuły bogate w wapń, zrezygnuj z picia kawy oraz alkoholu. Rola wapnia w organizmie Wapń jest substancją budującą kości i zęby, obniża ciśnienie krwi i wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Odpowiada również za prawidłową pracę mięśni, czyli ich kurczenie i rozkurczanie. Wapń wspomaga krzepnięcie krwi oraz stabilizuje błonę w komórkach mięśni. Prawie 99% zasobów tego makroelementu znajduje się w kościach, zatem jego niedobory mogą prowadzić do osteoporozy. Dorosły człowiek powinien codziennie przyjmować 1000 mg tego pierwiastka. Z kolei osoby starsze, kobiety ciężarne, matki karmiące piersią oraz dzieci powinny zwiększyć dawkę do ok. 1200-1500 mg na dobę. Przyczyny niedoboru wapnia Do niedoborów wapnia w organizmie mogą przyczynić się następujące sytuacje:   Niewydolność przytarczyc – nie produkują parahormonu, który pomaga wchłaniać wapń i uwalnia go z kości. Niewydolność nerek – prowadzi do wydalania wapnia z moczem. Upośledzenie pracy jelit – zaburzają proces wchłaniania wapnia. Uboga dieta – w jadłospisie brak produktów bogatych w ten pierwiastek oraz inne witaminy (np. witamina D) , które wspierają wchłanianie wapnia. Zwiększone zapotrzebowanie – w okresie ciąży, karmienia piersią, wysiłku fizycznego oraz chorób. Kawa, herbata,...

Księżyc
©al85/Fotolia
Styl życia
Bezsenność podczas pełni Księżyca – nierozwiązana zagadka
Wiele osób skarży się na bezsenność w czasie pełni Księżyca. Naukowcy nie wyjaśnili jeszcze, dlaczego satelita Ziemi może wpływać na zaburzenia snu.

Wiele osób skarży się na bezsenność w czasie pełni Księżyca. Naukowcy nie wyjaśnili jeszcze, dlaczego satelita Ziemi może wpływać na zaburzenia snu.   Wiadomo, że obecność księżyca powoduje pływy morskie. Niektórzy przy uprawie roślin korzystają z kalendarza uwzględniającego fazy Księżyca w wysiewie i zbiorze. Księżyc wpływa też bezpośrednio na ludzkie życie – pełnia księżyca powoduje bezsenność u grupy osób. Naukowe badania zależności między pełnią Księżyca a bezsennością Na początku XXI wieku szwajcarscy naukowcy podjęli problem bezsenności zależnej od pełni Księżyca (http://www.cell.com/current-biology/abstract/S0960-9822(13)00754-9). Osobom badanym nie ujawniono, co jest badane, by wyniki były bardziej wiarygodne. Byli to ludzie między 20. a 74. rokiem życia. Odizolowano ich od światła naturalnego, a mimo to zauważalne były różnice między snem w czasie pełni i poza nią. Stwierdzono zmiany ilościowe i jakościowe w śnie tych osób. W czasie pełni wolontariusze zapadali w sen 5 minut później i spali 20 minut krócej. Inna była także jakość snu – faza głębokiego snu, czyli NREM, występowała o 30% rzadziej. Autorzy badań wysunęli przypuszczenie, że tak duży wpływ Księżyca na ludzki organizm wynika z tego, że niemal od zawsze Księżyc regulował cykl życia człowieka. Odrzucone teorie wyjaśniające zależność bezsenności od pełni Księżyca Wykluczono, że bezsenność przy pełni Księżyca wynika z wpływu fazy naszego naturalnego satelity na wodę zawartą w ludzkim organizmie. Co prawda Księżyc odpowiada za pływy morskie, ale nie wywołuje podobnych ruchów wody np. na jeziorach. Idąc tym tropem, można stwierdzić, iż ciało ludzkie jest zbyt małe, by Księżyc mógł mieć wpływ na wodę, z której owo ciało się składa. Izolacja osób poddanych badaniu od światła Księżyca w pełni obala również teorię,...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner