Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
kobieta przykładająca dłonie do skroni
©anidimi/Fotolia.com
Styl życia

Jak sobie radzić z bólem głowy?

Domowe sposoby na ból głowy warto znać i w razie potrzeby stosować. Są z pewnością zdrowsze niż sięganie po tabletki, a jeśli są zastosowane odpowiednio szybko – nie mniej skuteczne. Warto je wypróbować, aby sprawdzić, które z nich sprawdzają się w konkretnym przypadku.

Domowe sposoby na ból głowy warto znać i w razie potrzeby stosować. Są z pewnością zdrowsze niż sięganie po tabletki, a jeśli są zastosowane odpowiednio szybko – nie mniej skuteczne. Warto je wypróbować, aby sprawdzić, które z nich sprawdzają się w konkretnym przypadku.

Sposoby na ból głowy zależą od przyczyny bólu

Przyczyną bólu głowy mogą być zmiany ciśnienia, pogody czy zmiana klimatu związana z podróżami. Ból może być spowodowany także stresem w pracy, napięciem psychicznym, które się długo utrzymuje, zwyrodnieniem kręgosłupa, czy brakiem świeżego powietrza. Ból głowy może być także spowodowany głodem lub pragnieniem. Sprzyjają mu takie czynniki jak: picie czerwonego wina, palenie papierosów, stosowane słodzików (aspartamu), konserwantów, a także jedzenie niektórych produktów (np. sera żółtego, czekolady). Wiedza o tym co powoduje ból głowy może pomóc w wyeliminowaniu czynników sprzyjających tej dolegliwości.

Akupresura na ból głowy

Pomocna w leczeniu bólu głowy może okazać się akupresura. Poszczególne miejsca (ściśle określone) powinny być uciskane 20 razy przez 2 minuty. Takie uciski powodują zwiększenie produkcji endorfin, co wpływa na zmniejszenie odczuwania bólu. Uciskać należy w kolejności: punkt między brwiami, miejsce między kciukiem a palcem wskazującym (należy to powtórzyć na obu dłoniach), zagłębienie tuż nad linią włosów na środku karku, miejsce na stopie między paluchem, a drugim palcem.

Masaż głowy lekarstwem na ból

Trzema środkowymi palcami należy masować skórę głowy. Samymi koniuszkami palców trzeba delikatnie uciskać brwi i przeciągać od nasady nosa aż do zewnętrznej ich części. Później warto zrobić delikatny masaż całej twarzy, skroni, głowy oraz karku.

Rozluźnienie mięśni

Bardzo ważne w leczeniu bólu głowy jest rozluźnienie mięśni szyi i karku. Należy usiąść w wygodnej pozycji i powoli przechylać głowę na boki w taki sposób, jakby chciało się uchem dotknąć ramienia. Później powoli należy obrócić głowę w jedną, a potem w drugą stronę. Następnie opuścić głowę i zataczać nią delikatne kółka. Takie zabiegi pozwolą na rozluźnienie i zniwelowanie bólu.

Lekarstwa na ból głowy

W przypadku nieustępujących bólów głowy lub migreny trzeba zażyć środki przeciwbólowe. Koniecznie należy zapoznać się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami ich stosowania, metodami dawkowania i ewentualnymi informacjami dotyczącymi substancji w nich zawartych. Warto pamiętać, że leki bez recepty (a do takich należą środki przeciwbólowe) mają wiele skutków ubocznych. Jeśli ból jest szczególnie silny lub często powraca – trzeba udać się do lekarza.

Zioła na bolącą głowę

W radzeniu sobie z bólem głowy pomóc mogą napary ziołowe, które stanowią naturalne lekarstwa. Warto zaparzyć miętę, imbir, rumianek lub białą wierzbę.

Nawodnienie organizmu na ból głowy

W przypadku bólu głowy pomóc może także nawodnienie organizmu (litr chłodnej wody wypity w ciągu godziny może zniwelować ból), dotlenienie organizmu (czasem wystarczy wybrać się na spacer lub wziąć kilka głębokich wdechów), kompres na czoło, ciepła kąpiel i unikanie intensywnych źródeł światła.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta z bólem głowy
© Adiano/Fotolia.com
Styl życia
Tężyczka jawna, czyli wzmożona pobudliwość nerwowo-mięśniowa
Tężyczka jawna to stan chorobowy. Charakteryzuje ją pobudliwość nerwowo-mięśniowa. Objawy tężyczki to, np. bezsenność, bóle głowy i kurcze mięśni. Leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych i polega na wyrównaniu poziomu wapnia we krwi.

Tężyczka jawna to stan chorobowy. Charakteryzuje ją pobudliwość nerwowo-mięśniowa. Objawy tężyczki to, np. bezsenność, bóle głowy i kurcze mięśni. Leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych i polega na wyrównaniu poziomu wapnia we krwi.   Tężyczka występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Osoby szczególnie narażone na występowanie tężyczki to alergicy, szczególnie z astmą oskrzelową, cukrzycy oraz osoby cierpiące na choroby tarczycy. Tężyczka jawna a tężyczka utajona Tężyczka to choroba, która polega na nadmiernej pobudliwości nerwowo-mięśniowej. Rozróżnia się dwa typy tężyczki – utajoną i jawną. Tężyczka utajona, zwana też spazmofilią, to wynik niedoboru wapnia. Tężyczka jawna to pobudliwość nerwowo-mięśniowa, która występuje przy współistniejących zaburzeniach hormonalnych. Przyczyny tężyczki jawnej Najczęściej przyczynami tężyczki jawnej są dysfunkcje przytarczyc lub ich usunięcie podczas zabiegów operacyjnych szyi, np. przy zabiegu wycinania gruczołu tarczowego (strumektomii) . Choroba może być też wywołana przez niektóre leki, np. silne leki moczopędne. Objawy tężyczki jawnej Tężyczka jawna objawia się uczuciem mrowienia w opuszkach palców rąk i na twarzy, szczególnie w okolicach ust. Choroba objawia się napięciem i przykurczami w mięśniach. Często przy tych objawach pojawia się także niepokój, lęk, pobudzenie psychiczne i hiperwentylacja (zwiększona wentylacja płuc). Rzadziej dochodzi do utraty przytomności i drgawek. Inne symptomy tężyczki jawnej to kurcz mięśni głośni, zaburzenia pamięci, stałe znużenie, dwojenie obrazu przed oczami nagłe, silne bóle głowy, nagłe duszności i zaburzenia świadomości. Próba tężyczkowa Próba tężyczkowa to badanie elektromiograficzne, które dowodzi obecności tężyczki. Badanie przeprowadzane jest przez wprowadzenie w mięsień...

kobieta trzymająca się za bolący kark
©Stasique/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny bolącego karku: przeciągi, stres, niewłaściwa postawa podczas siedzenia
Ból w karku może być spowodowany długim siedzeniem przy biurku, przeciągami, nadmiarem stresu lub nieodpowiednią pozycją podczas snu.

Ból w karku może być spowodowany długim siedzeniem przy biurku, przeciągami, nadmiarem stresu lub nieodpowiednią pozycją podczas snu.   Czasem ból karku nasila się tak bardzo, że nie można ruszyć głową. Ulgę przyniesie rozluźnienie mięśni, masaże i gimnastyka. Najważniejsza jest jednak profilaktyka.   Napięcie mięśni oraz przeciążenie kręgosłupa to najczęstsza przyczyna występowania bólu w karku. Spowodowane są między innymi długotrwałą pracą przy komputerze, zbyt wysokim ułożeniem głowy podczas snu oraz przewlekłym stresem. Również chłodne powietrze stymuluje zakończenia nerwowe zwane korzonkami, co prowadzi do przykurczu mięśni. Choroba zwyrodnieniowa stawów przyczyną bolącego karku Jedną z najczęstszych przyczyn bólu karku jest choroba zwyrodnieniowa stawów, głównie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Objawia się dolegliwościami bólowymi, a przy tym ograniczeniem możliwości ruchu. Choroba zwyrodnieniowa stawów należy do najczęstszych chorób układu ruchu. Powstaje w wyniku nieprawidłowości w jakości i ilości chrząstki stawowej. Chrząstka stawowa ma za zadanie amortyzować ruch stawu. Umożliwia przesuwanie się powierzchni stawowych. Osłabienie mięśni przyczyną bólu karku Brak regularnej aktywności fizycznej jest przyczyną osłabienia mięśni szyi i karku. Mięśnie, które nie są ćwiczone nie dają właściwej stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa, co prowadzi do dolegliwości bólowych. Taki efekt daje też przetrenowanie mięśni i naciągnięcie ich, co dzieje się zwykle w wyniku nieprawidłowych ruchów. Kark boli przez niewłaściwą postawę Bólem skutkuje także długotrwałe napięcie mięśni karku. Krótko mówiąc, ich nadwerężenie , które może być spowodowane długą pracą przy komputerze, pochylaniem głowy przy czytaniu lub wielogodzinną jazdą samochodem. Taka wymuszona postawa jest...

Zioła do suszenia i w słoikach
© Nitr/Fotolia.com
Styl życia
Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo pomocne w bólach głowy
Zioła przeciwbólowe to przede wszystkim rośliny o działaniu uspokajającym i rozluźniającym. W zależności od przyczyn bólu i dolegliwości towarzyszących można je przyjmować w formie naparów, wyciągów alkoholowych, kompresów, inhalacji lub aromaretapii.

Zioła przeciwbólowe to przede wszystkim rośliny o działaniu uspokajającym i rozluźniającym. W zależności od przyczyn bólu i dolegliwości towarzyszących można je przyjmować w formie naparów, wyciągów alkoholowych, kompresów, inhalacji lub aromaretapii. Zioła przeciwbólowe – w zależności od przyczyn bólu głowy Przyczyny bólu głowy mogą być różne. Od dolegliwości występujących przy przeziębieniach i infekcjach, stresie, po bóle migrenowe , spowodowane schorzeniami układu krwionośnego oraz nerwowego, aż po najbardziej ekstremalny klasterowy ból głowy. Ból głowy może też pojawić się jako następstwo uczucia głodu oraz przejedzenia. Pamiętajmy, że terapia ziołami jest skuteczna wyłącznie przy systematycznym stosowaniu oraz maksymalnym ograniczeniu czynników zwiększających ryzyko występowania dolegliwości. Dlatego należy znaleźć czas na odpoczynek, aktywność fizyczną oraz racjonalnie i zdrowo się odżywiać. Zioła przeciwbólowe – które zioła pomagają na ból głowy Oprócz łagodzenia stanów napięcia nerwowego pomogą się odprężyć, zrelaksować i zniwelować ból głowy rośliny o właściwościach uspokajających takie jak chmiel, serdecznik pospolity, werbena, pokrzywa , kozłek lekarski (waleriana), melisa , dziurawiec , głóg , magnolia, kora wierzby białej, arcydzięgiel , berberys, czarny bez oraz lawenda. Zioła sprawdzone w leczeniu dolegliwości bólowych to przede wszystkim mięta, imbir, rumianek, niepokalanek oraz szałwia. Wykazują właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejszają napięcie mięśni oraz poprawiają krążenie. Są pomocne również przy przeziębieniach, infekcjach oraz zaburzeniach hormonalnych.   Olejki ziołowe , którymi możemy nacierać skronie czoło i kark, warto też dodawać do kąpieli oraz kominków do aromaterapii. Tu pomocne będą szczególnie: olejek lawendowy, olejek rozmarynowy oraz...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner