Ból żołądka
© Robert Kneschke/Fotolia.com
Styl życia

Diagnostyka i leczenie nadżerki żołądka

Nadżerka żołądka, czyli uszkodzenie nabłonka błony śluzowej żołądka, objawia się najczęściej po przebudzeniu i na czczo, kłującym bólem w tzw. dołku sercowym. Zjedzenie posiłku chwilowo łagodzi dolegliwości.

Nadżerka żołądka, czyli uszkodzenie nabłonka błony śluzowej żołądka, objawia się najczęściej po przebudzeniu i na czczo, kłującym bólem w tzw. dołku sercowym. Zjedzenie posiłku chwilowo łagodzi dolegliwości.

 

Jednak jeżeli ból utrzymuje się kilka dni i jest szczególnie dotkliwy należy jak najszybciej udać się do lekarza. Nieleczona nadżerka na żołądku może w konsekwencji doprowadzić do poważnych komplikacji a nawet śmierci.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z kolorowym makaronem, boczkiem i kukurydzą

Nadżerka żołądka - diagnoza

Diagnoza nadżerki żołądka zawsze rozpoczyna się od dokładnego wywiadu lekarskiego. Lekarz musi zebrać wszystkie niezbędne informacje na temat objawów i specyfiki dolegliwości osoby chorej. Dlatego ważne jest, aby zaobserwować w jakich sytuacjach bóle się nasilają, czy spożycie określonych pokarmów wzmaga dolegliwości. Im dokładniejsze będą te informacje tym bardziej precyzyjnie lekarz postawi diagnozę.

 

Po wywiadzie, jeżeli będą istniały podejrzenia nadżerki żołądka konieczne jest wykonanie gastroskopii. Podczas badania lekarz ma możliwość dokładnego obejrzenia błony śluzowej żołądka i pobrania wycinka do dalszej analizy w celu zdiagnozowania przyczyny choroby (takie jak: bakterie, leki, alkohol, papierosy lub zła dieta) oraz wykluczenia innych chorób przebiegających w podobny sposób np. nowotworu.

Nadżerka żołądka – leczenie

Leczenie nadżerki błony śluzowej żołądka polega przede wszystkim na dobraniu odpowiedniego leku po odpowiednio postawionej diagnozie. Jeżeli przyczyną nadżerki są najczęściej wywołujące ją bakterie Helicobacter pylorii, wówczas stosuje się kurację antybiotykiem. Jeżeli przyczyna jest inna, wówczas nadżerkę leczy się lekami z grupy inhibitorów pompy protonowej. Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Przy schorzeniach, w których doszło do uszkodzenia błony śluzowej żołądka, kluczowym elementem leczenia jest zachowanie lekkostrawnej diety, unikanie papierosów oraz alkoholu.

Kobieta trzyma się za brzuch
© pathdoc/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny i objawy nadżerki żołądka
Najczęstszą przyczyną nadżerki żołądka są bakterie Helicobacter pyliori. Na pojawienie się nadżerki wpływ ma także zła dieta, nałogi i stres.

Najczęstszą przyczyną nadżerki żołądka są bakterie Helicobacter pyliori. Na pojawienie się nadżerki wpływ ma także zła dieta, nałogi i stres.   Nadżerka na żołądku to powierzchniowe uszkodzenie jego błony śluzowej. Mimo że jest to częste schorzenie nie należy bagatelizować jego wczesnych objawów, takich jak ostry, kłujący ból żołądka w tzw. dołku sercowym . Jeżeli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie wówczas jest duże prawdopodobieństwo powstania wrzodów, które atakują głębsze warstwy błony śluzowej żołądka. Nadżerka na żołądku – przyczyny Uszkodzenie nabłonka błony śluzowej żołądka może być wywołane przez: bakterie Helicobacter Pylori , stosowanie leków, takich jak niesteroidowe preparaty przeciwzapalne, refluks dwunastniczo-żołądkowy , który polega na wyrzucaniu żółci do żołądka, ponadto: stres, alkohol, używki, nieodpowiednią dietę. Nadżerka na żołądku – najczęstsze objawy Objawem charakterystycznym i często mylonym z wrzodami żołądka jest bardzo silny ból, pojawiający się zwykle na czczo, tuż po przebudzeniu . Wówczas ma się uczucie kłucia w okolicy tzw. dołka sercowego, przez co ból często bywa mylony z problemami kardiologicznymi np. zawałem serca . Ból żołądka jest wywołany drażniącym działaniem kwasów żołądkowych na uszkodzony nabłonek. Z tego względu chwilową ulgę przynosi posiłek, który neutralizuje kwasy. Jeżeli ból jest dotkliwy i utrzymuje się kilka dni, wówczas należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu ustalenia diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia.  

©BillionPhotos.com/Fotolia
Styl życia
Stan zapalny żołądka można wyleczyć
Stany zapalne żołądka, gdy są wcześnie zdiagnozowane, można całkowicie wyleczyć. Ważne, by stworzyć żołądkowi odpowiednie warunki do tego, by błona śluzowa mogła się naturalnie zregenerować. Oprócz leków osłonowych należy też zadbać o prawidłową dietę.

Stany zapalne żołądka, gdy są wcześnie zdiagnozowane, można całkowicie wyleczyć. Ważne, by stworzyć żołądkowi odpowiednie warunki do tego, by błona śluzowa mogła się naturalnie zregenerować. Oprócz leków osłonowych należy też zadbać o prawidłową dietę. Diagnoza stanu zapalnego żołądka Punktem wyjścia do przeprowadzania badań jest wywiad przeprowadzony przez lekarza. Zawsze wskazane jest również przeprowadzenie badania endoskopowego, by ocenić stopień uszkodzenia błony śluzowej. Przy podejrzeniu infekcji bakterią Helicobater pylori priorytetowe jest wykonanie badań potwierdzających diagnozę. Wykonuje się test oddechowy, test na obecność antygenu w kale, ocenę mikroskopową lub test urazowy . Leczenie stanu zapalnego żołądka Leczenie stanu zapalnego wymaga stałego kontaktu z lekarzem, ponieważ może być konieczne zastosowanie leków, dostępnych tylko na receptę . W przypadku infekcyjnego stanu zapalnego żołądka nie można zastosować metod domowych, należy przeprowadzić siedmiodniowe leczenie inhibitorem pompy protonowej i antybiotykami, by całkowicie usunąć bakterię Helicobacter pylori z żołądka. Zdarza się, że ta terapia jest nieskuteczna – wtedy wprowadza się leczenie przy użyciu aż czterech leków. Jeśli przebieg choroby jest gwałtowny i pojawiają się biegunka, gorączka i obniżenie ciśnienia, może okazać się konieczne leczenie szpitalne. W przypadku autoimmunologicznego zapalenia błony śluzowej żołądka , konieczne jest przyjmowanie dożywotnio witaminy B12.   Podczas leczenia stanu zapalnego żołądka, oprócz usunięcia przyczyny zapalenia i stosowania odpowiednich leków, należy: zaprzestać palenia papierosów ; ograniczyć lub najlepiej wyeliminować alkohol; stosować lekkostrawną dietę z przewagą potraw gotowanych. Jeżeli przyczyna zapalenia została usunięta, a uszkodzenia błony śluzowej nie były...

brzuch kobiety
©lucassg83/Fotolia
Styl życia
Ostry nieżyt żołądka – jak rozpoznać i leczyć
Nieżyt żołądka to stan zapalny błony śluzowej żołądka. Wśród przyczyn choroby wymienia się nadużywanie alkoholu, leków, długotrwałe zażywanie leków przeciwzapalnych, np. aspiryny i ibuprofenu, leczenie otyłości zabiegami chirurgicznymi, stan zapalny żołądka po oparzeniach, zakażeniach, operacji. Ostry nieżyt żołądka jest najczęściej konsekwencją zatrucia pokarmowego. Choroba trwa zwykle kilka dni. Po tym czasie ostry nieżyt żołądka może zamienić się w formę przewlekłą.

Nieżyt żołądka to stan zapalny błony śluzowej żołądka. Wśród przyczyn choroby wymienia się nadużywanie alkoholu, leków, długotrwałe zażywanie leków przeciwzapalnych, np. aspiryny i ibuprofenu, leczenie otyłości zabiegami chirurgicznymi, stan zapalny żołądka po oparzeniach, zakażeniach, operacji. Ostry nieżyt żołądka jest najczęściej konsekwencją zatrucia pokarmowego. Choroba trwa zwykle kilka dni. Po tym czasie ostry nieżyt żołądka może zamienić się w formę przewlekłą. Ostry nieżyt żołądka - diagnoza Na początku lekarz przeprowadza dokładny wywiad z osobą, u której podejrzewa nieżyt żołądka. Zazwyczaj pyta o rodzaj bólu (umiejscowienie), stopień nasilenia bólu, czas trwania objawów , a także zażywane leki , obciążenie chorobami, tryb życia. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego zleca się zwykle wykonanie morfologii, badanie moczu, RTG jamy brzusznej i klatki piersiowej, EKG, badanie kału na krew utajoną, test na obecność Helicobacter pylori, endoskopię i badania biochemiczne. Ostry nieżyt żołądka – leczenie Jeśli lekarz wykryje obecność bakterii Helicobacter pylori, zleca zazwyczaj kurację antybiotykową. Jeżeli przyczyną ostrego nieżytu żołądka jest zażywanie leków przeciwzapalnych, najlepiej z nich zrezygnować. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, np. przy zwyrodnieniowej chorobie stawów, należy zastosować leki osłonowe. Przy autoimmunologicznym zapaleniu śluzówki należy zwiększyć ilość witaminy B12 w diecie. Czasami konieczne jest usunięcie całości lub fragmentu żołądka . W trakcie leczenia należy zmienić nawyki żywieniowe – zrezygnować zupełnie z kawy, alkoholu, papierosów, potraw smażonych, napojów gazowanych, jedzenia dużo a rzadko (np. dwa bardzo duże posiłki w ciągu dnia). Ból brzucha może pokrzyżować plany na cały dzień. Sprawdź,  jakie są przyczyny nieżytu żołądka i jelit . ...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik