pani w ciąży
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Mięśniaki macicy w ciąży – jakie stanowią zagrożenie?

Mięśniaki macicy stanowią zagrożenie dla ciąży. W najgorszym przypadku może dojść do zbyt wczesnego porodu, a nawet poronienia. Warto regularnie badać się na obecność mięśniaków.

Mięśniaki macicy stanowią zagrożenie dla ciąży. W najgorszym przypadku może dojść do zbyt wczesnego porodu, a nawet poronienia. Warto regularnie badać się na obecność mięśniaków.

Mięśniaki macicy – czym są?

Mięśniak macicy to guzek małych rozmiarów, występujący zazwyczaj u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi. Powstają z tkanki mięśniowej i występują przeważnie zbiorowo, rzadziej pojedynczo. Małe guzki osiągają wielkość od 2 do 3 cm, a te większe 10-12 cm. Mięśniaki rozwijają się w trzonie macicy, który także ulega powiększeniu.

Mięśniaki macicy – zagrożenie dla ciąży

Mięśniaki macicy podczas ciąży mogą rosnąć pod wpływem zmian hormonalnych i to jest największym problemem. Bardzo często rosną razem z rozwijającym się płodem i nie stwarzają żadnych komplikacji. Niekiedy jednak bywają niebezpieczne dla dziecka i matki, dlatego należy je bacznie obserwować.

Rodzaje mięśniaków macicy a zagrożenie ciąży

Wyróżnia się cztery rodzaje mięśniaków macicy (podsurowicówkowe, śródścienne, podśluzówkowe i uszypułowane). Najwięcej kłopotu stwarzają mięsniaki podśluzówkowe, gdyż wraz ze wzrostem zniekształcają macicę i zajmują w niej miejsce przeznaczone dla płodu. Znajdującemu się tam dziecku jest za ciasno, dlatego też może się wolniej rozwijać i urodzić się słabsze i mniejsze. Czasem takie położenie mięśniaka kończy się zbyt wczesnym porodem, bądź poronieniem. Mięśniaki podsurowicówkowe i śródścienne rozrastające się w kierunku jamy brzusznej są najmniejszym zagrożeniem dla dziecka. Płód prawidłowo rozwija się, gdyż mięśniaki nie zajmują zbyt dużo miejsca.

Przemieszczenie się mięśniaków w czasie ciąży

Niekiedy zdarza się, że guzki zmieniają swe usytuowanie i przesuwają się do środka macicy, a wtedy mogą wpłynąć na rozwój płodu. Kiedy mięśniaki są małe, możliwy jest poród naturalny, natomiast jeśli guzki są rozmieszczone w pobliżu ujścia wewnętrznego macicy, mogą utrudnić dziecku przyjście na świat. W tym przypadku, jak i wtedy gdy mięśniaki są duże i uszypułowane lekarz podejmuje się cesarskiego cięcia. Zmiany hormonalne, które występują podczas ciąży mogą przyczynić się do szybszego wzrostu guzków, dlatego należy pamiętać, by kobiety, u których zdiagnozowano mięśniaki macicy w ciąży, przebywały pod ścisłą kontrolą lekarza ginekologa. Nie zaleca się usuwania mięśniaków podczas ciąży, a najlepiej zrobić to po upływie 6 tygodni od porodu.

 

Nie wszystkie mięśniaki macicy wymagają leczenia i usuwania. Są takie, które nie wywołują żadnych dolegliwości i nie stanowią zagrożenia, także dla ciężarnych i dla zdrowia dziecka.

kobieta w ciąży
©WavebreakmediaMicro/fotolia
Styl życia
Mięśniaki macicy a ciąża. Czy ją uniemożliwiają?
Mięśniaki macicy wielu kobietom utrudniają zajście w ciążę. Choroba występuje u 20-40% kobiet, czyli jest dość powszechna i nie można jej lekceważyć.

Mięśniaki macicy wielu kobietom utrudniają zajście w ciążę. Choroba występuje u 20-40% kobiet, czyli jest dość powszechna i nie można jej lekceważyć. Czym są mięśniaki macicy? Mięśniaki macicy powstają w tkance mięśniowej macicy. Występują w grupie lub pojedynczo i są zwykle wielkości ziaren grochu (do 2 cm). M ięśniaki macicy mogą osiągać nawet wielkość pomarańczy, ale zdarza się to sporadycznie . Małe guzki rozwijają się w trzonie macicy, który z czasem się powiększa. Czy mięśniaki macicy uniemożliwiają zajście w ciążę? Z mięśniakami macicy możesz zajść w ciążę, ale w jej trakcie mogą pojawić się komplikacje . Jeśli mięśniaki są zdiagnozowane przed planowanym macierzyństwem należy podjąć jak najszybsze leczenie. Usunięcie mięśniaków macicy u kobiet pozwala na zajście w ciążę u 30-80%.   Mięśniaki w trakcie ciąży rosną wolno. Jedynie w nielicznych przypadkach pojawia się ból miednicy i lekkie plamienie. Większość kobiet podczas ciąży nie ma problemów z mięśniakami, ale niestety ich obecność zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i poronienia. Kiedy mięśniaki są większych rozmiarów mogą przyczynić się do krwawienia po porodzie, zatrzymania akcji porodowej, zniekształceń płodu czy problemów w czasie porodu. W trakcie ciąży nie zaleca się leczenia mięśniaków . Kiedy u kobiety w ciąży zdiagnozowane są mięśniaki zaleca się, by przebywała pod stałą opieką ginekologa. Zmiany hormonalne, które występują podczas ciąży mogą przyczynić się do szybszego wzrostu guzków. Mięśniaki macicy mogą wywoływać przedwczesne skurcze i uniemożliwić poród naturalny. Po porodzie rozmiary mięśniaków powinny się zmniejszyć, a wtedy ryzyko komplikacji zmaleje.  Ochota na seks w ciąży przychodzi najczęściej w drugim...

Kobiecy brzuch - zaznaczenie
© ALDECAstudio/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie mięśniaków macicy
Metodę leczenia mięśniaków uzależnia się od rodzaju zmian i ich umiejscowienia, a także od wieku kobiety. Gdy nie powodują żadnych dolegliwości, wystarczy, by były pod nadzorem lekarza.

Metodę leczenia mięśniaków uzależnia się od rodzaju zmian i ich umiejscowienia, a także od wieku kobiety. Gdy nie powodują żadnych dolegliwości, wystarczy, by były pod nadzorem lekarza. Przyczyny mięśniaków macicy Bezpośrednią przyczyną mięśniaków macicy jest nieprawidłowe rośnięcie komórek tkanki mięśniowej macicy. Zwykle tego typu patologiczne narośle rozwijają się w trzonie macicy. Nie ustalono jednak, co te zaburzenia powoduje. Prawdopodobnie za powstawanie mięśniaków macicy odpowiada zbyt duży poziom estrogenów w połączeniu z niskim poziomem progesteronu. Inną możliwą przyczyną pośrednią jest obciążenie genetyczne – kobiety, których matki i babki miały mięśniaki macicy, mają większą szansę na zachorowanie niż te, które nie mają takich schorzeń w rodzinie. Objawy mięśniaków macicy Mięśniaki macicy mogą dawać różne objawy w zależności od tego, w którym miejscu się znajdują, jaką mają budowę oraz rozmiar. Jednak choroba może przebiegać również całkowicie bezobjawowo . Powodem do niepokoju są plemienia między miesiączkami niezwiązane z owulacją, krwotoczne miesiączki, nieregularne cykle menstruacyjne i ból w podbrzuszu.   Zwykle mięśniaki macicy pojawiają się w grupach, rzadko zdarza się, by tylko w jednym miejscu tkanka macicy rozrosła się nieprawidłowo. Mięśniaki mogą rosnąć na zewnątrz macicy, w jej ścianie lub wewnątrz tego organu. W zależności od usytuowania są to: mięśniaki podsurowicówkowe, śródścienne i podśluzówkowe.   Objawy mięśniaka macicy rosnącego na zewnątrz macicy lub w jednej z jej ścinek to: ból w dole brzucha, a jeśli ma duży rozmiar – ucisk na inne narządy. W związku z uciskiem mogą pojawić się problemy z układem moczowym – nietrzymanie moczu lub zastój moczu w pęcherzu moczowym, a także zaparcia oraz niedrożność jelit . Natomiast duży i rosnący...

zmartwiona kobieta siedząca na kanapie
©TristanBM/Fotolia.com
Styl życia
Krwawienie międzymiesiączkowe - czy powinno zaniepokoić? Przyczyny krwawienia międzymiesiączkowe
Krwawienie międzymiesiączkowe może pojawić się u zdrowych kobiet w wyniku przyjmowania doustnej antykoncepcji lub podczas owulacji. Niekiedy jest spowodowane poważnymi chorobami, np. nowotworem szyjki macicy, endometriozą lub zespołu policystycznych jajników.

Krwawienie międzymiesiączkowe może pojawić się u zdrowych kobiet w wyniku przyjmowania doustnej antykoncepcji lub podczas owulacji. Niekiedy jest spowodowane poważnymi chorobami, np. nowotworem szyjki macicy, endometriozą lub zespołu policystycznych jajników. Krwawienie międzymiesiączkowe może być spowodowane różnymi przyczynami. Nierzadko jest wynikiem zmian hormonalnych pojawiających się wskutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych . Może również być objawem mięśniaków i polipów jajnika oraz infekcji. Co oznacza prawidłowe krwawienie miesięczne? Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa od 21 do 35 dni, średnio 28 dni. Regularna miesiączka traktowana jest jako oznaka zdrowej kobiety. Menstruacja powinna trwać od 3 do 7 dni. Mogą towarzyszyć jej dolegliwości bólowe, których nasilenie jest indywidualne u każdej kobiety. Prawidłowa miesiączka nie powinna być nadmiernie bolesna ani zbyt obfita. Krwawienia międzymiesiączkowe są niepokojące dla każdej kobiety. Bardzo często pojawiają się u młodych dziewcząt, które dopiero zaczynają miesiączkować. W tej sytuacji jest to normalne, gdyż cykl miesiączkowy z czasem się ureguluje. Przyjęte jest, że przez dwa lata od menarche (pierwsza miesiączka) menstruacje mogą być nieregularne . Krwawienie międzymiesiączkowe a antykoncepcja Krwawienie międzymiesiączkowe może być spowodowane przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych. Najczęściej pojawia się przez pierwsze trzy miesiące zażywania tabletek. W przypadku, gdy krwawienia międzymiesiączkowe nie ustępują i trwają dłużej niż trzy miesiące należy zgłosić się do lekarza ginekologa. Jego zadaniem jest określenie, czy zastosowany preparat antykoncepcyjny jest odpowiedni dla kobiety czy należy go zastąpić innym. Niekiedy organizm potrzebuje więcej czasu, aby przyzwyczaić się do zmian hormonalnych...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik