Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Kobiety trenują jogę
© djoronimo/Fotolia.com
Styl życia

Joga dla początkujących, czyli buduj siłę mięśni przez medytację

Joga to ćwiczenia fizyczne połączone z medytacją. Rozciąga mięśnie, uspokaja, dodaje energii. Wzmacnia całe ciało i buduje świadomość organizmu.

Joga jest świetnym sposobem na różne dolegliwości oraz zmęczenie i zdenerwowanie. Pomaga walczyć z depresją, nerwicami i nadwagą. Wzmacnia mięśnie ciała, odchudza, uspokaja i eliminuje stres.

 

Joga to indyjski system filozoficzny oraz rodzaj aktywności fizycznej. Polega na wykonywaniu określonych pozycji. Można trenować ją w domu oraz klubach sportowych. Ćwiczenia najlepiej wykonywać każdego dnia po przebudzeniu.

Jak zacząć ćwiczenie jogi?

Joga jest tym rodzajem aktywności, którą może wykonywać każdy z nas, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej. Także osoby z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi (np. otyłością lub cukrzycą) mogą spróbować jogi. Warto zacząć od podstawowych pozycji (asanów), które znajdziemy w Internecie (link: https://www.youtube.com/watch?v=gw4dcIw8x-U). Pamiętajmy, że joga to nie tylko rodzaj ćwiczeń fizycznych, ale również system filozoficzny. Podczas treningu powinniśmy się wyciszyć, odstresować, poddać medytacji.

Strój to podstawa

Do ćwiczenia jogi niezbędny będzie wygodny strój oraz ekwipunek. Należy zaopatrzyć się w luźne i przewiewne ubrania, np. bawełnianą koszulkę, dres lub legginsy. Muszą przylegać do ciała, dzięki czemu będziemy mogli precyzyjnie wykonać wszystkie pozycje. Ważna jest też bielizna, czyli biustonosz sportowy (utrzymuje biust). Ponadto podstawowym narzędziem do ćwiczenia jogi jest mata. Powinna być cienka i miękka, ale nie może się ślizgać po podłodze. Ćwiczenia najlepiej wykonywać boso, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać równowagę oraz pobudzić krążenie organizmu. Ewentualnie możemy użyć bardzo cienkich skarpet z naturalnych tkanin (bawełna, bambus itp.).

O czym należy pamiętać podczas ćwiczenia jogi

W trenowaniu jogi obowiązkuje kilka zasad. Po pierwsze regularność, gdyż aktywność raz w tygodniu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Należy pamiętać o rozciągającej ciało rozgrzewce, jednak nie musi być ona intensywna. Bardzo ważny jest oddech: głęboki, równomierny i świadomy. Podczas ćwiczeń w domu, należy dokładnie zapoznać się z każdą pozycją (zobacz: https://www.youtube.com/watch?v=eTWyx7IdlpQ). Nieumiejętny trening może spowodować kontuzje. Najlepiej trenować każdego dnia po przebudzeniu. Dzięki temu uzyskamy najlepsze efekty i pobudzimy organizm do działania.

Joga w domu

Jeśli decydujemy się na treningi w domu, wyznaczmy sobie odpowiednią przestrzeń do ćwiczeń. Wystarczy fragment podłogi w przestronnym pomieszczeniu. Niech nie przeszkadzają nam meble, chłód czy elementy wystroju wnętrza. Otwórzmy okno, szczegółowo zaplanujmy kolejność pozycji, dobierzmy odzież. Na czas treningu warto wyłączyć telefon, żeby nikt nam nie przeszkadzał. Do ćwiczenia jogi możemy zaprosić kogoś bliskiego, np. współmałżonka. Trening w parze pozwoli na wykonanie jeszcze większej liczby pozycji.

Ćwiczmy jogę z innymi

Dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z jogą będą zajęcia w klubie sportowym. Pod okiem doświadczonego instruktora dowiemy się, jak prawidłowo wykonywać odpowiednie pozycje. Pozwoli to nam na uniknięcie błędów i kontuzji. Dodatkową korzyścią jest większa motywacja, gdyż ćwiczenia grupowe mobilizują do działania. Wybierzmy miejsce, w którym będziemy czuli się swobodnie, a zajęcia będą się odbywały minimum dwa razy w tygodniu. Jeśli nie możemy tak często uczęszczać na jogę grupową, warto uzupełnić trening indywidualnymi ćwiczeniami w domu.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Joga dla ciężarnych
© mmphoto/Fotolia.com
Styl życia
Joga w ciąży – bezpieczny i zdrowy sposób na zyskanie kondycji
Joga jest rodzajem aktywności, którą można uprawiać nawet w ciąży. Odpręża, uspokaja, wzmacnia organizm. Dzięki tym ćwiczeniom łatwiej ci będzie urodzić.

Joga jest rodzajem aktywności, którą można uprawiać nawet w ciąży. Odpręża, uspokaja, wzmacnia organizm. Dzięki tym ćwiczeniom łatwiej ci będzie urodzić.   Joga to jeden z niewielu sportów zalecanych dla kobiet ciężarnych. Ten typ aktywności nie jest obciążających ani szkodliwy dla płodu. Dzięki ćwiczeniom nauczysz się prawidłowo oddychać , odciążysz stawy i kręgosłup, wspomożesz trawienie, poprawisz krążenie i ciśnienie krwi. Joga przygotuje mięśnie do porodu i uelastyczni biodra, uda oraz miednicę. Regularne ćwiczenia w ciąży przyniosą efekty Wystarczy regularny wysiłek każdego dnia, by osiągnąć oczekiwane efekty. Nie możesz się przeciążać ani ćwiczyć zbyt intensywnie. W ciąży liczy się umiarkowany ruch, który nie zaszkodzi dziecku. W klubach sportowych pojawiły się zajęcia jogi dla ciężarnych , gdzie trening odbywa się pod okiem doświadczonego instruktora . Jest to dodatkowa motywacja dla osób, które niechętnie ćwiczą same. Możesz również uprawiać jogę w domu , ale wcześniej warto poznać pozycje, które możesz wykorzystać (zobacz: http://yogamudra.pl/joga-w-ciazy/ ). Wiele z nich polega na podpieraniu się o ścianę lub krzesło. Dzięki temu nie obciążysz dodatkowo organizmu. Zanim zaczniesz trenować jogę, idź do lekarza Jeśli planujesz rozpocząć uprawianie jogi, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Poinstruuje cię, w jaki sposób ćwiczyć lub czego nie robić. Zbada, czy nie masz przeciwwskazań do ćwiczeń, a w razie potrzeby przepisze suplementy diety. Wraz z lekarzem przeanalizuj pozycje, które chcesz wykonywać. Jeśli okaże się, że nie możesz uprawiać jogi, lekarz zaleci ci inny rodzaj sportu. Przygotuj się do ćwiczeń jogi Zanim rozpoczniesz trening, należy delikatnie rozciągnąć i rozgrzać mięśnie. Warto opracować szczegółowy scenariusz ćwiczeń z konkretnymi pozycjami, dzięki...

kobieta mówi coś drugiej na ucho
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Joga twarzy zmniejszy zmarszczki i ujędrni skórę
Joga twarzy jest rodzajem ćwiczeń, które mają na celu zapobiegać powstawaniu zmarszczek, przywrócić jędrność skórze, wygładzić ją, rozjaśnić, a tym samym odmłodzić. Jest coraz bardziej popularna i możesz wykonywać ją w domu. Efekty po regularnych ćwiczeniach jogi będą zbliżone do tych po wstrzyknięciu botoksu.

Joga twarzy jest rodzajem ćwiczeń, które mają na celu zapobiegać powstawaniu zmarszczek, przywrócić jędrność skórze, wygładzić ją, rozjaśnić, a tym samym odmłodzić. Jest coraz bardziej popularna i możesz wykonywać ją w domu. Efekty po regularnych ćwiczeniach jogi będą zbliżone do tych po wstrzyknięciu botoksu. Joga twarzy – jakie efekty dają ćwiczenia? Joga twarzy po regularnym stosowaniu daje niezwykłe efekty. W twarzy znajduje się 50 mięśni, które po wyćwiczeniu nabierają objętości i napinają się. Ponadto joga twarzy poprawia krążenie krwi, odżywia skórę, likwiduje worki i cienie pod oczami , a także odpręża i poprawia samopoczucie. Ćwiczenia możesz wykonywać wszędzie: w domu, na spacerze, czy w przerwie w pracy. Pierwsze efekty zauważysz już po 2-3 tygodniach codziennego stosowania jogi twarzy. Joga twarzy – przed wykonywaniem ćwiczeń Przed wykonywaniem jogi twarzy musisz się rozluźnić i przygotować twarz do ćwiczeń. Umyj ręce, a twarz nasmaruj balsamem lub kremem nawilżającym i usiądź prosto bądź połóż się na wznak . Następnie rozgrzej twarz i poruszaj szczęką raz w lewą, a raz w drugą stronę, a przy tym spokojnie oddychaj. W takiej pozycji pozostań około 3 minut i przejdź do wykonywania ćwiczeń. Ćwiczenia na podbródek Podbródek oprzyj na zewnętrznej części dłoni, a łokieć przytrzymaj drugą ręką. Po chwili zacznij naciskać w dół podbródek, a ręką stawiaj opór . W takiej pozycji pozostań przez 3 oddechy, a na koniec rozluźnij mięśnie całej twarzy. Ćwiczenie powtarzaj regularnie, najlepiej 2 razy dziennie. Ćwiczenia na zmniejszenie worków pod oczami Usiądź wygodnie, najlepiej po turecku i ustaw głowę prosto. Nie ruszając głową, skieruj wzrok maksymalnie w prawą stronę i pozostań tak przez około 3 sekundy. Po chwili zrób to samo z lewą stroną i czynność powtórz 5 razy. Na koniec...

Air joga
© vladee/Fotolia.com
Styl życia
Joga w powietrzu na hamakach – air joga – wzmacnia mięśnie i relaksuje
Asany w air jodze są wykonywane z użyciem specjalnej chusty zwisającej z sufitu – hamaka. Ten rodzaj ćwiczeń mniej obciąża plecy i stawy niż klasyczna joga, ułatwia wykonywanie trudniejszych ćwiczeń i relaksuje.

Asany w air jodze są wykonywane z użyciem specjalnej chusty zwisającej z sufitu – hamaka. Ten rodzaj ćwiczeń mniej obciąża plecy i stawy niż klasyczna joga, ułatwia wykonywanie trudniejszych ćwiczeń i relaksuje. Air joga to joga na hamakach wieszanych do sufitu Air joga, czyli joga w powietrzu, łączy elementy jogi, akrobatyki i pilatesu . Ćwiczenia wykonuje się na podwieszanych do sufitu hamakach – chustach, które pełnią rolę trapezu. Air joga pozwala wykonać o wiele trudniejsze asany, np. te w pozycji odwróconej (do góry nogami). Na hamak przenosi się część ciężaru ciała, a osoby zaawansowane są w stanie wszystkie ćwiczenia wykonywać bez kontaktu z podłożem, cały ciężar ciała opierając na chuście. Air joga mniej niż zwykła joga obciąża stawy i plecy Celem air jogi jest zwiększenie ruchliwości stawów, rozciągliwości mięśni, ich wzmocnienie, a także relaks. Korzystanie z hamaka odciąża plecy, wzmacnia mięśnie ramion oraz brzucha i nóg, a także przynosi odprężenie – trening wieńczy odpoczynek w hamaku. Podczas płynnego przybierania kolejnych pozycji krew krąży intensywnie po całym ciele, dotleniając organizm i motywując jego układy do pracy. Air joga jest też efektowna dzięki temu, że zawiera elementy akrobatyki. Nie wszystko na raz – ćwiczenia air jogi dla początkujących i zaawansowanych Na zajęcia z jogi na hamakach mogą uczęszczać osoby, które trenują zwykłą jogę, ale też takie, które z jogą nie miały do czynienia . Ćwiczenia dobierane są do stopnia zaawansowania trenującego , zawsze rozpoczynają się od pozycji wymuszających kontakt z podłogą. Początkujący zwykle kilka tygodni uczą się przenoszenia ciężaru ciała na hamak.   Z air jogi powinny zrezygnować osoby z chorobami serca, jaskrą, osteoporozą, chorobami stawów i układu nerwowego, osoby po niedawnych urazach głowy, a także ciężarne....

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner