Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Uszkodzone w czasie sportu kolano
© Monika Wisniewska/Fotolia.com
Styl życia

Jak sport, otyłość i praca wpływają na stawy?

Ból stawów jest dolegliwością uporczywą zlokalizowaną w obrębie stawów. Może nasilać się rano albo wieczorem lub po wysiłku fizycznym. To zależy od przyczyny, która go wywołała. Jeśli ból stawów minie w ciągu kilku dni, nie jest to znak poważnej choroby. Jeśli nie ustępuje, należy udać się do lekarza, ponieważ może być objawem m. in. reumatoidalnego zapalenia stawów.

Ból stawów jest dolegliwością uporczywą zlokalizowaną w obrębie stawów. Może nasilać się rano albo wieczorem lub po wysiłku fizycznym. To zależy od przyczyny, która go wywołała. Jeśli ból stawów minie w ciągu kilku dni, nie jest to znak poważnej choroby. Jeśli nie ustępuje, należy udać się do lekarza, ponieważ może być objawem m. in. reumatoidalnego zapalenia stawów.

Co powoduje ból stawów?

  • Sport a ból stawów

Sport ma pozytywny wpływ na organizm człowieka, ponieważ regularne wykonywanie ćwiczeń pomaga zadbać o kondycję i opóźnić powstanie zmian zwyrodnieniowych w układzie kostno-ruchowym. Faktem jest jednak, że niektóre dyscypliny sportu mogą obciążać stawy. Wśród nich wyróżnia się bieganie, które ma niekorzystny wpływ na stawy kolanowe. Nawet zakup i noszenie wyspecjalizowanych butów nie jest w stanie zamortyzować siły, która działa na stawy. Skutkuje to dolegliwościami układu kostno-stawowego dolnych kończyn.

 

Kolejną dyscypliną sportu, która jest przyczyną problemów ze stawami, jest tenis. W przypadku uprawiania tej formy aktywności również obciążone są kolana. Ma ona też negatywny wpływ na łokcie i nadgarstki. Występuje tak zwany „zespół łokcia tenisisty”, którego objawami są: zaczerwienienie, obrzęk i ból stawu łokciowego. Z powodu tej dolegliwości mogą cierpieć zarówno amatorzy tenisa, jak i golfiści czy muzycy.

 

  • Choroba zwyrodnieniowa a stawy

Choroba zwyrodnieniowa jest najbardziej powszechną przyczyną występowania bólu stawów. Rozwija się na skutek zużycia struktur stawowych. Szacunkowo podaje się, że ta choroba może dotyczyć 50% osób po 60. roku życia. Dla zwyrodnień charakterystyczny jest ból, który nasila się po długotrwałym wysiłku. Dotyczy dużych stawów, takich jak kręgosłup, staw biodrowy i kolanowy. Ból może wystąpić również po długim czasie bez aktywności, na przykład rano. Zazwyczaj dość szybko mija wraz z wykonywaniem codziennych czynności. Pierwsze oznaki choroby zwyrodnieniowej stawów występują u osób w średnim wieku. Warto pamiętać jednak, że moment ich pojawienia się zależy od trybu życia i indywidualnych predyspozycji.

 

  • Przeciążenia a stawy

Przeciążenia dotyczą zwłaszcza osób otyłych. Wynika to z tego, że dodatkowe kilogramy są obciążeniem dla stawów, które u takich osób nie są bardziej wytrzymałe czy mocne niż u osób szczupłych. Na przeciążenia są narażone osoby, które wiele godzin spędzają w tej samej pozycji albo pracują, wykorzystując w tym celu tylko jedną partię ciała, na przykład ręce. Okazuje się, że najbardziej obciążające są te prace, które wymagają powtarzania cały czas tej samej czynności, a nie te związane z podnoszeniem ciężarów. Do czynności, które wpływają na obciążenie stawów i ich ból, należą też obowiązki domowe, takie jak sprzątanie czy zmywanie naczyń.


Nadgarstek z bólem stawowych
©Fabian Faber/Fotolia
Styl życia
Leczenie reaktywnego zapalenia stawów: rehabilitacja, fizykoterapia, kinezyterapia
Reaktywne zapalenie stawów to schorzenie stawów połączone z zapaleniem kręgosłupa i innych narządów. Choroba obejmuje m.in. ogniskowe zapalenia mięśnia sercowego, szyjki macicy czy jąder. Towarzyszy jej również gorączka i dreszcze. Leczenie reaktywnego zapalenia stawów to przede wszystkim rehabilitacja. Dodatkowo stosowana jest również fizykoterapia i kinezyterapia.

Reaktywne zapalenie stawów to schorzenie stawów połączone z zapaleniem kręgosłupa i innych narządów. Choroba obejmuje m.in. ogniskowe zapalenia mięśnia sercowego, szyjki macicy czy jąder. Towarzyszy jej również gorączka i dreszcze. Leczenie reaktywnego zapalenia stawów to przede wszystkim rehabilitacja. Dodatkowo stosowana jest również fizykoterapia i kinezyterapia.   Pochodzenie reaktywnego zapalenia stawów nie jest do końca zbadane, prawdopodobnie spowodowane jest ono tendencją genetyczną lub infekcją bakteryjną układu oddechowego, moczowo-płciowego lub pokarmowego. Objawy występują w wielu organach w postaci ogniskowego zapalenia. Najczęściej występuje jako zapalenie jednostawowe lub asymetryczne stawów: kolanowego i skokowego u nogi; lub nadgarstkowego i międzypaliczkowego u ręki. Inne objawy to zapalenie kręgosłupa, mięśnia sercowego, jelita, narządów płciowych, ścięgna Achillesa czy zapalenie spojówek oczu. Diagnoza choroby odbywa się na podstawie badań: pełnej morfologii krwi , badania moczu, białka C-reaktywnego oraz lepkości osocza. Rehabilitacja, fizykoterapia, kinezyterapia w reaktywnym zapaleniu stawów Leczenie reaktywnego zapalenia stawów opiera się głównie na rehabilitacji. Jednym z najważniejszych czynników w trakcie kuracji jest zmniejszenie aktywności fizycznej. Chory nie może przeciążać stawów z zapaleniem, a najlepszą metodą jest rehabilitacja punktów dotkniętych chorobą. Pomocna okazuje się tutaj również fizykoterapia, która za pomocą bodźców fizycznych pobudza stawy, niekiedy elektrowstrząsy (fizjoterapia wskazana tylko w przypadku zaniku mięśni). Kinezyterapia pozwala we właściwy sposób wprowadzić osobę w bezpieczny dla niej ruch. Gimnastyka lecznicza pozwoli mięśniom pracować i utrzymać dobrą kondycję ruchową, mimo mniej aktywnego trybu życia. Farmakoterapia w reaktywnym zapaleniu stawów Oprócz...

Boląca noga
©WavebreakMediaMicro/Fotolia
Styl życia
Objawy reaktywnego zapalenia stawów: zapalenie kręgosłupa, skóry, spojówek
Reaktywne zapalenie stawów jak sama nazwa wskazuje dotyka przede wszystkim stawów, swoim zasięgiem obejmuje również kręgosłup. Powoduje także zaburzenie układu pokarmowego oraz wzroku.

Reaktywne zapalenie stawów jak sama nazwa wskazuje dotyka przede wszystkim stawów, swoim zasięgiem obejmuje również kręgosłup. Powoduje także zaburzenie układu pokarmowego oraz wzroku.   Reaktywne zapalenie stawów to zespół wielu objawów, dotykających kilku narządów równocześnie. Jego przyczyną może być obecność antygenu HLA-B27 ( tendencja genetyczna ) lub infekcja bakteryjna układu oddechowego, pokarmowego lub moczowo-płciowego. Charakteryzuje się przede wszystkim jednostawowym lub asymetrycznym zapaleniem. Dotyczy głównie dwóch obszarów: stawów kolanowych i skokowych u nóg oraz nadgarstkowych i paliczkowych u rąk. Inne objawy reaktywnego zapalenia stawów to:   Zapalenie kręgosłupa – występują dokuczliwe bóle pleców w okolicy krzyżowej, połączone z bólem pośladków i sztywnością kręgosłupa.   Zapalenie przyczepów ścięgna – dotyczy głównie ścięgna Achillesa, występujące z bólem pięty oraz łokcia.   Zapalenie spojówek – zaburzenie zmysłu wzroku jest jednym z typowych objawów reaktywnego zapalenia stawów. Charakteryzuje się zaczerwienieniem oczu, łzawieniem i pogorszeniem ostrego widzenia.   Zapalenie narządów rodnych – u kobiet wystąpić może zapalenie szyjki macicy i pochwy, a u mężczyzn zapalenie jąder.   Zapalenie jelit – pojawią się wtedy charakterystyczne bóle w dole brzucha i biegunki .   Zapalenie skóry – przebarwienia, zaczerwienie czy trądzik to tylko niektóre zaburzenia skórne. Innymi objawami mogą być nadżerki na policzkach, podniebieniu czy języku i dziąsłach.   Zapalenie mięśnia sercowego – bardzo często połączone jest z nieprawidłowym przewodnictwem przedsionkowo-komorowym.   Oprócz typowych objawów reaktywnego zapalenia stawów można odczuwać gorączkę i ogólne osłabienie. Leczenie tej choroby...

Kolano z reaktywnym zapaleniem stawu
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia
Reaktywne zapalenie stawów, czyli zespół Fiessingera i Leroya
Reaktywne zapalenie stawów nazywane jest również zespołem Fiessingera i Leroya, zespołem Reitera i poinfekcyjnym zapaleniem stawów. To choroba złożona, której przyczyny nie są do końca ustalone. Wiadomo, że powodowana jest przez infekcję bakteryjną lub może wynikać z tendencji genetycznych.

Reaktywne zapalenie stawów nazywane jest również zespołem Fiessingera i Leroya, zespołem Reitera i poinfekcyjnym zapaleniem stawów. To choroba złożona, której przyczyny nie są do końca ustalone. Wiadomo, że powodowana jest przez infekcję bakteryjną lub może wynikać z tendencji genetycznych. Infekcja bakteryjna i geny przyczynami reaktywnego zapalenia stawów Reaktywne zapalenie stawów jest schorzeniem należącym do grupy schorzeń reumatycznych , w których dochodzi do zapalenia stawów, połączonych niekiedy z zapaleniem kręgosłupa. Choroba dotyka przeważnie mężczyzn w wieku 20-40 lat. Przyczyny reaktywnego zapalenia stawów nie są do końca znane i zbadane, jednak czynniki wpływające na jego powstanie to prawdopodobnie:   infekcja bakteryjna – powikłanie po chorobie układu oddechowego, moczowo-płciowego oraz pokarmowego może wywołać chorobę, szczególnie takie bakterie jak Salmonella czy Shigella.   tendencja genetyczna – podejrzewa się, że antygen HLA B27 powoduje wywołanie choroby. Został on wykryty u prawie 80% chorych i odpowiedzialny jest również za rozwój chorób autoimmunologicznych (w których organizm sam siebie atakuje). Obecność tego antygenu zwiększa ryzyko zachorowania aż 50 razy.   Reaktywne zapalenie stawów jest to choroba, która dotyka pojedynczych stawów lub kilku stawów równocześnie. RZS może wywoływać nawracające zapalenia stawu biodrowego i kręgosłupa. Leczenie odbywa się doraźnie i opiera się w dużej mierze na rehabilitacji. Przy reaktywnym zapaleniu stawów często występują również zmiany skórne oraz zaburzenia wzroku – należy wtedy zwrócić się po pomoc do specjalistów – dermatologa i okulisty. Zadbane stawy mogą służyć przez wiele lat.  Przyczynami bólu stawów są zwyrodnienia i przeciążenia .  Stany zapalne kręgosłupa, skóry i spojówek  są objawami reaktywnego...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner