Joga dla dzieci ma rozwijać elastyczność i uczyć podstawowych sposobów radzenia sobie ze stresem. Ćwiczenia jogi dla dzieci niosą ze sobą jednak ryzyko urazów kręgosłupa i kończyn. Dziecko pod okiem źle wytrenowanego nauczyciela może nabawić się deformacji i wad postawy.

Reklama

Na czym polega joga dla dzieci

Nauczyciele jogi dla dzieci proponują zajęcia nawet dla trzyletnich maluchów. Zajęcia polegają na ćwiczeniach o dużej różnorodności, przeplatanych kilkusekundowymi ćwiczeniami statycznymi. Oprócz zabaw ruchowych w trakcie zajęć dzieci ćwiczą oddech, uczą się podstawowych form relaksacji i rozwijają zdolności radzenia sobie ze stresem. Po zajęciach dzieci mają chwilę na relaks zwykle w postaci bajkoterapii lub wizualizacji.

Zagrożenia związane z jogą dla dzieci

Joga dla dzieci wiąże się z określonym ryzykiem. Niebezpieczeństwo związane jest z grożącym dziecku uszczerbkiem na zdrowiu. W związku z popularnością, jaką zdobyła sobie joga powstaje coraz więcej szkół, niektóre uczą niewłaściwego wykonywania ćwiczeń. Źle wytrenowani nauczyciele mogą przyczynić się do kontuzji żeber, kończyn lub kręgosłupa u dziecka. Układ kostny w organizmie dziecka jest elastyczny i podatny na różnego rodzaju urazy i zwyrodnienia. Zbyt wczesne obciążanie go może być przyczyną deformacji i pierwszych urazów kręgosłupa.

Joga nie dla dzieci z wadami postawy

Ćwiczeń jogi z pewnością nie powinny wykonywać dzieci, które cierpią na schorzenia kręgosłupa i mają zdiagnozowane wady postawy. Niewłaściwym pomysłem jest także zapisywanie dziecka na jogę ze względu na nadwagę. Joga nie wpływa na znaczną utratę masy ciała, jest także minimalnym treningiem sercowo-naczyniowym. Niektórzy nauczyciele jogi podkreślają, że w przypadku dzieci joga nie jest pracą terapeutyczną a zestawem ćwiczeń uzupełniających lub specyficznym rodzajem gimnastyki. Zachowując zdrowy rozsądek można stwierdzić, że tego typu ćwiczeń w stopniu wystarczającym dostarczają dzieciom sportowe zajęcia przedszkolne i szkolne.

Zobacz także

Decyzja o zapisie dziecka na jogę należy wyłącznie do rodziców. Zanim jednak rodzice zdecydują się zapisać dziecko na jogę, powinni najpierw skonsultować pomysł z pediatrą, który wyrazi opinię na temat stanu zdrowia dziecka i ustosunkuje się do planów posłania dziecka na jogę.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama