Ślub z własną przysięgą – czy małżonkowie mogą sami ułożyć jej tekst?
Wygłoszenie własnej przysięgi małżeńskiej jest możliwe po uzyskaniu zgody od urzędnika lub kapłana. W tekście przyrzeczenia mogą znaleźć się zapewnienia o miłości oraz obietnice wzajemnego wsparcia i pomocy. Dzięki własnej przysiędze ślub będzie oryginalny.
Wygłoszenie własnej przysięgi małżeńskiej jest możliwe po uzyskaniu zgody od urzędnika lub kapłana. W tekście przyrzeczenia mogą znaleźć się zapewnienia o miłości oraz obietnice wzajemnego wsparcia i pomocy. Dzięki własnej przysiędze ślub będzie oryginalny.
Wygłoszenie przysięgi małżeńskiej jest momentem stresującym, łatwo więc zapomnieć jej tekstu. Z tego powodu warto, by rota przyrzeczenia ślubnego była powtarzana za urzędnikiem.
Jak i kiedy można wypowiedzieć własną przysięgę małżeńską?
Własna przysięga małżeńska to idealne rozwiązanie dla narzeczonych, którzy mają ochotę przekazać sobie w dniu ślubu indywidualne postanowienia i wyznać swoje uczucia przed bliskimi. Złożenie własnego przyrzeczenia jest możliwe podczas ślubu kościelnego i cywilnego.
- Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego – w takiej sytuacji należy zgłosić się do Urzędu (przynajmniej miesiąc przed ślubem) i poprosić o możliwość ułożenia własnej przysięgi. Jej wypowiedzenie będzie możliwe dopiero po wygłoszeniu oficjalnej (urzędowej) formuły. Usługa nie wymaga dodatkowej opłaty. Szczegóły dotyczące czasu i okoliczności wypowiedzenia przysięgi ustala się z urzędnikiem. Nie każdy urząd przychyla się do prośby narzeczonych, ale w takim wypadku warto poszukać innej instytucji, która wyrazi na to zgodę.
- Ślub w Kościele rzymskokatolickim – w tym przypadku własna przysięga może być wypowiedziana tylko po oficjalnej formule. Zgodę na wygłoszenie indywidualnego tekstu należy ustalić z kapłanem, który będzie udzielał ślubu lub z proboszczem. Treść przyrzeczenia musi być zgodna z nauką Kościoła. Opłata za usługę zależy od parafii.
Małżonkowie mogą nauczyć się na pamięć i indywidualnie wypowiedzieć tekst własnej przysięgi małżeńskiej. Istnieje również możliwość powtarzania formuły za urzędnikiem lub kapłanem. Te same zasady dotyczą roty przyrzeczenia urzędowego oraz kościelnego.
Co powinna zawierać własna przysięga ślubna?
Własna przysięga małżeńska powinna być konkretna i nie powielać informacji z oficjalnego przyrzeczenia ślubnego (urzędowego lub kościelnego). Dobrze jest, by indywidualna rota przyrzeczenia zawierała nie więcej, niż trzy zdania. W tekście warto zawrzeć:
- zapewnienie o wzajemnej miłości,
- obietnicę wychowywania dzieci według ustalonych wartości,
- zobowiązanie do opieki nad małżonkiem w przypadku jego choroby,
- przyrzeczenie wsparcia duchowego lub materialnego w trudnych momentach życiowych.
Zalety ułożenia własnej przysięgi małżeńskiej
Własna przysięga małżeńska sprawi, że ślub będzie niezapomniany dla państwa młodych i ich gości. Ponadto małżonkowie:
- będą mieli okazję wypowiedzieć obietnice, które są dla nich istotne, a które nie znajdują się w tekście tradycyjnej przysięgi ślubnej,
- dzięki własnemu przyrzeczeniu mogą w czasie ślubu wyrazić swoje uczucia,
- będą mieli poczucie większego zaangażowania, zarówno w przygotowanie ślubu, jak i samo małżeństwo,
- sprawią, że ich ceremonia będzie inna, niż wszystkie, a ślub na długo pozostanie w pamięci bliskich.
- Czy wiesz, jakie są wymagane formalności w kancelarii parafialnej i Urzędzie Stanu Cywilnego przed ślubem? Zobacz, dokumenty niezbędne do ślubu kościelnego.
- Oczepiny to jeden z najważniejszych obrzędów weselnych. Dowiedz się, czym rzucać na oczepinach.
- Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego trzeba być pełnoletnim, aby zawrzeć związek małżeński. Istnieją jednak wyjątki, w których wiek można obniżyć. Dowiedz się, w jakim wieku można wziąć ślub kościelny i cywilny.