Party Stories
Przygotowania do ślubu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Co należy zrobić przed ślubem – przygotowania krok po kroku

Przygotowania do ślubu najlepiej rozpocząć rok przed uroczystością. W pierwszej kolejności należy zarezerwować termin w lokalu, u księdza, zamówić zespół, fotografa, kamerzystę, florystkę. Oczekiwanie na ślub będzie z pewnością mniej stresujące, jeśli sporządzimy listę niezbędnych do załatwienia spraw.

Przygotowania do ślubu najlepiej rozpocząć rok przed uroczystością. W pierwszej kolejności należy zarezerwować termin w lokalu, u księdza, zamówić zespół, fotografa, kamerzystę, florystkę. Oczekiwanie na ślub będzie z pewnością mniej stresujące, jeśli sporządzimy listę niezbędnych do załatwienia spraw.

Przygotowania do ślubu – niezbędne formalności w 10 krokach

  • Spotkanie rodziców - dobrze jest, aby w miłej atmosferze w trakcie zaręczyn lub po tej uroczystości rodzice zakochanych uzgodnili wizję ślubu. Ważne jest ustalenie budżetu ślubnego oraz sporządzenie listy gości.
  • Rezerwacja terminów – należy wybrać miejsce, w którym odbędzie się wesele (porozmawiać na temat menu), zarezerwować datę u zespołu oraz porozmawiać z księdzem, czy interesujący parę młodą termin jest wolny. Ważny jest także wystrój kościoła, sali i samochodu, a także bukiety dla pani młodej i starszej druhny, należy więc spotkać się także z florystką. Koniecznie należy wybrać kamerzystę i fotografa, a także miejsce noclegu dla gości. Jeśli zależy nam na renomowanej fryzjerce i kosmetyczce, to datę należy zarezerwować nawet rok wcześniej.
  • Kolejnym krokiem jest odbycie kursu przedmałżeńskiego oraz odwiedzenie Urzędu Stanu Cywilnego. W przypadku, gdy dla pary jest to pierwszy ślub w życiu, wystarczą dowody osobiste i skrócone akty urodzenia. Jeśli to powtórny ślub konieczny będzie także dokument potwierdzający rozwód (lub akt zgonu, w przypadku wdowców). Cudzoziemcy muszą mieć przy sobie także odpowiednie zaświadczenie ze swojego kraju, paszport i przetłumaczony akt urodzenia.
  • Przyszli małżonkowie powinni wybrać stroje dla siebie wraz z dodatkami oraz zaplanować podróż poślubną (około pół roku przed ślubem).
  • Wybór obrączek ślubnych, zaproszeń i świadków to kolejny krok w przygotowaniach ślubnych.
  • Trzy miesiące przed ślubem należy wybrać pierwszy taniec i – jeśli czujemy taką potrzebę – zapisać się na kilka indywidualnych lekcji tańca. Wtedy też należy poprosić o wolne w pracy i kupić alkohol.
  • 2-3 miesiące przed ślubem to dobry czas na zaproszenie gości.
  • Dobrze jest ustalić miejsca, przy których będą usadzeni goście oraz wykonać próbny makijaż i fryzurę ślubną.
  • Dwa tygodnie przed ślubem przyszli małżonkowie powinni przymierzyć stroje ślubne. Jest to czas na ostatnie poprawki.
  • Tydzień przed ślubem warto upewnić się, czy właściciele lokalu, w którym będzie wesele organizują wszystko zgodnie z planem.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Ślub kościelny
© LElik83/Fotolia.com
Styl życia
Ślub kościelny – formalności w kancelarii parafialnej i Urzędzie Stanu Cywilnego
Ślub kościelny wymaga spełnienia określonych formalności - pierwsze dokumenty, które należy wziąć do kancelarii parafialnej, to metryka chrztu i dowód osobisty. Do proboszcza należy zgłosić się nie później niż 3 miesiące przed ślubem.

Ślub kościelny wymaga spełnienia określonych formalności - pierwsze dokumenty, które należy wziąć do kancelarii parafialnej, to metryka chrztu i dowód osobisty. Do proboszcza należy zgłosić się nie później niż 3 miesiące przed ślubem.   Ślub konkordatowy jest możliwy w Polsce od 1998 roku i oznacza, że ceremonia kościelna stanowi jednocześnie akt prawny. Ślub kościelny – formalności rozpocznij rok przed ślubem Od 12 do 6 miesięcy przed ślubem warto pójść do kancelarii parafialnej, aby zarezerwować termin uroczystości – datę i godzinę. To dobry czas, aby porozmawiać z proboszczem na temat niezbędnych formalności, które trzeba dopełnić, aby wziąć ślub – będziecie mieć czas, aby dobrze przygotować się do uroczystości. W niektórych parafiach wymagane jest na przykład ostatnie świadectwo katechizacji, ale nie jest to norma w całej Polsce. Ślub kościelny – formalności 3 miesiące przed ślubem 3 miesiące przed ślubem należy przyjść do proboszcza parafii, w której odbędzie się ślub zabierając dowód osobisty, metrykę chrztu i świadectwo bierzmowania obojga partnerów. Jeśli ceremonia zaślubin odbywa się w tej samej parafii, w której para przyjmowała inne sakramenty, przynoszenie dokumentów nie jest wymagane (znajdują się na miejscu). Konieczne jest ukończenie kursu przedmałżeńskiego oraz wspólne uczestnictwo narzeczonych w trzech spotkaniach w poradni rodzinnej oraz udział w trzech konferencjach – można to zrobić również w późniejszym terminie. Na podstawie wymienionych dokumentów i rozmowy z księdzem sporządza się protokół przedślubny , na podstawie którego wygłaszane są zapowiedzi przedślubne w parafii narzeczonych. Po wygłoszeniu zapowiedzi, para powinna przystąpić do spowiedzi. Ksiądz...

świadkowa z panną młodą
©furmananna/fotolia
Fleszstyle
Wieczór panieński i wybór sukni ślubnej, czyli zadania świadkowej
Zostać świadkową na ślubie to zaszczyt – ktoś obdarza nas szczególnym zaufaniem i wyraża głębokie uczucia. Należy pamiętać, że świadkowanie to również szereg obowiązków, które należy wypełnić przed ślubem oraz w jego trakcie. Świadkowa w miarę możliwości powinna służyć pomocą pannie młodej podczas wyboru sukienki ślubnej, oprawy florystycznej na stołach weselnych, ale również zorganizować wieczór panieński.

Zostać świadkową na ślubie to zaszczyt – ktoś obdarza nas szczególnym zaufaniem i wyraża głębokie uczucia. Należy pamiętać, że świadkowanie to również szereg obowiązków, które należy wypełnić przed ślubem oraz w jego trakcie. Świadkowa w miarę możliwości powinna służyć pomocą pannie młodej podczas wyboru sukienki ślubnej, oprawy florystycznej na stołach weselnych, ale również zorganizować wieczór panieński.   Obowiązki świadkowej dzielą się na dwie części – przygotowania do ślubu i sam ślub . Zarówno w pierwszym, jak i drugim wypadku świadkowa ma dużo pracy do wykonania . Złożenie podpisu na dokumencie nie wystarczy, aby wypełnić swoją rolę na weselu. Dlatego wybór świadkowej oraz jej zgoda na tę rolę jest szczególnie ważne. Jeżeli ktoś z góry wie, że nie będzie miał możliwości wypełnić swojego obowiązku świadkowania, powinien grzecznie odmówić i uargumentować swoją decyzję. Obowiązki świadkowej podczas przygotowań ślubnych Jednym z najważniejszych zadań świadkowej jest pomoc w podejmowaniu decyzji przez pannę młodą w kwestii ubioru: sukni ślubnej i dodatków (welonu, butów, biżuterii, kurtki), makijażu i fryzury. Powinna również zainteresować się bukietem ślubnym – w niektórych regionach Polski do dziś funkcjonuje tradycja, że bukiet ślubny dla panny młodej i dla siebie zamawia oraz kupuje świadkowa. Może również wziąć udział (jeżeli zostanie o to poproszona): w wyborze koloru przewodniego na weselu, w przystrojeniu kościoła czy sali weselnej, w wyborze zespołu weselnego, fotografa czy kamerzysty.   Obowiązki świadkowej zależą od potrzeb panny młodej. Jeżeli potrzebuje ona towarzystwa podczas każdej wizyty w salonie sukien ślubnych, to nie powinno się jej odmawiać. Tak naprawdę głównym zadaniem świadkowej jest wsparcie panny młodej w trakcie przygotowań, służenie radą i...

Fotograf robi zdjęcie nowożeńcom
©WS-Design/Fotolia
Styl życia
Jak wybrać najlepszą ofertę fotografa ślubnego?
Zakres usług fotograficznych zależy od doświadczenia fotografa, daty i terminu ślubu, oraz czasu trwania i rodzaju imprezy weselnej. W najdroższych pakietach ślubnych znajduje się sesja zdjęciowa w plenerze dla narzeczonych oraz album fotograficzny.

Zakres usług fotograficznych zależy od doświadczenia fotografa, daty i terminu ślubu, oraz czasu trwania i rodzaju imprezy weselnej. W najdroższych pakietach ślubnych znajduje się sesja zdjęciowa w plenerze dla narzeczonych oraz album fotograficzny.   Zdjęcia z wesela są miłą pamiątką, zarówno dla małżonków, jak i ich gości. Ponadto album fotograficzny z dnia ślubu stanowi doskonały prezent dla rodziców państwa młodych. Rodzaje pakietów zdjęć ślubnych i ich ceny Każdy fotograf ustala indywidualnie zakres fotograficznych pakietów ślubnych.   Pakiet podstawowy – zazwyczaj obejmuje ceremonię ślubną w kościele lub urzędzie oraz przyjęcie weselne (jednak nie dłużej, niż do godziny 22.00). W ofercie pakietu jest również sesja w plenerze w dniu ślubu. Małżonkowie otrzymują od 100 do 300 zdjęć z uroczystości (w formie cyfrowej, zazwyczaj na pendrive). Pakiet rozszerzony – w skład pakietu wchodzą zdjęcia ze ślubu i wesela (od momentu przygotowań, aż po oczepiny). Ponadto małżonkowie mają zapewnioną sesję zdjęciową w plenerze , która odbywa się innego dnia, niż ślub. Państwo młodzi dostają od fotografa od 300 do 500 zdjęć (w formie cyfrowej). Pakiet luksusowy (zwany również komfortowym lub ekskluzywnym) – obejmuje wszystkie usługi zawarte w pakiecie rozszerzonym. Dodatkowo odbywa się sesja przedślubna dla narzeczonych lub poślubna sesja np. z noworodkiem. Małżonkowie dostają od 500 do 700 dobrej jakości zdjęć (w formie cyfrowej) oraz od 1 do 5 albumów. Fotografie powinny być poddane korekcie oraz retuszowi. Możliwa jest też dokumentacja wideo i zmontowany wideoklip. Indywidualna sesja ślubna w plenerze – w jej skład wchodzą zdjęcia wykonane w miejscu wybranym przez państwa młodych. Sesja trwa kilka godzin i odbywa się innego dnia, niż...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner