Zasmucony mężczyzna patrzy przez okno
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Jak to jest z niechęcią do pracy? Kiedy pojawia się wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe może pojawić się w każdej wykonywanej pracy. Proces zaczyna się powoli, niezauważalnie i trwa przez wiele tygodni w postaci znużenia i objawów somatycznych. Pierwszym symptomem wypalenia zawodowego jest narastające uczucie zmęczenia organizmu.

Wypalenie zawodowe może pojawić się w każdej wykonywanej pracy. Proces zaczyna się powoli, niezauważalnie i trwa przez wiele tygodni w postaci znużenia i objawów somatycznych. Pierwszym symptomem wypalenia zawodowego jest narastające uczucie zmęczenia organizmu.

Przyczyny wypalenia zawodowego

Do przyczyn wypalenia zawodowego należą cechy indywidualne, tj. bierność, niska samoocena czy zależność. Niektórzy są przekonani, że wszystko zależy od nich samych, a wiąże się to z postawieniem wysokich barier, które często niełatwo przeskoczyć. Zazwyczaj takie osoby poświęcają bardzo dużo, aby odnieść zaplanowane wyniki. Do powodów wypalenia zawodowego można włączyć przyczyny interpersonalne, które składają się z dwóch grup. Do pierwszej z nich zaliczamy relację pomiędzy pracownikiem, a klientem, gdzie pracownik wiąże się emocjonalnie w sprawy klienta. Drugą relację stanowią kontakty z szefostwem i współpracownikami, które czasem stwarzają sytuacje, pośród których pojawia się mobbing, czy konflikty. Brak awansu, czy praca pod presją czasu również mogą być powodem wypalenia zawodowego.

Objawy wypalenia zawodowego

Wyróżnia się dwie odmiany wypalenia zawodowego: aktywną i bierną. Rodzaj aktywny spowodowany jest przede wszystkim czynnikami zewnętrznymi, do których można zaliczyć warunki panujące w pracy (zbyt wiele wymagań, aspekty instytucjonalne). Rodzaj bierny jest wewnętrzną reakcją organizmu na przyczyny wywołujące wypalenie aktywne.

 

Problem wypalenia zawodowego objawia się przede wszystkim brakiem chęci do pracy, negatywnym stosunkiem wobec współpracowników, a także ciągłym zdenerwowaniem. Ponadto, osoba cierpiąca odczuwa wiele nieprzychylnych emocji, takich jak bezsilność, irytacja, zmęczenie, poczucie winy, czy przygnębienie. Wypalony pracownik ma coraz gorsze kontakty z klientami, pracownikami, a co najważniejsze, z rodziną. Czuje się wyczerpany i znużony. Nie może się doczekać, kiedy skończy zmianę i wróci do domu. Zmniejsza się efektywność jego pracy. Ponadto, ma kłopoty ze snem, a bóle głowy pojawiają się coraz częściej.

Jak leczyć wypalenie zawodowe?

Warto wziąć pod uwagę fakt, że wypalenie zawodowe stanowią 3 fazy:

1. Bóle głowy, przeziębienie, bezsenność, uczucie niepokoju.

2. Złość, słabe wyniki pracy, nieposzanowanie współpracowników.

3. Objawy fizyczne i psychiczne, tj. kłopoty z żołądkiem, nadciśnienie, depresja, samotność.

Jeśli chodzi o pierwszy etap to wystarczy zrobić krótką przerwę w pracy i pójść na urlop, podczas którego organizm zregeneruje się. Drugi etap wypalenia zawodowego związany jest z przymusem wzięcia dłuższego urlopu. W czasie odpoczynku warto spotkać się z przyjaciółmi, odprężyć się i rozwinąć swoje zainteresowania. Leczenie ostatniej fazy musi odbyć się w poradni specjalisty, psychologa, czy terapeuty. Rozmowa z lekarzem pomoże nam się odnaleźć w danej sytuacji.

 

Jeśli zauważasz u siebie któryś z wymienionych powyżej objawów nie lekceważ tego. Porozmawiaj z szefem, przyjaciółmi, postaraj się wprowadzić zmiany w swojej pracy i obowiązkach. Niestety, wypalenie zawodowe samo nie przechodzi. 

kobieta zmartwiona siedzi przy stole
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dlaczego się wypalamy? Osoby podatne na wypalenie zawodowe
Wypalenie zawodowe to zespół różnych objawów, które powstają w wyniku przeciążenia emocjonalnego i fizycznego, wywołanego przez stres występujący w miejscu pracy. Na negatywne konsekwencje tego stresu są szczególnie narażone osoby, których praca wymaga ciągłych i intensywnych kontaktów z innymi ludźmi np. z klientami, uczniami czy pacjentami.

Wypalenie zawodowe to zespół różnych objawów, które powstają w wyniku przeciążenia emocjonalnego i fizycznego, wywołanego przez stres występujący w miejscu pracy. Na negatywne konsekwencje tego stresu są szczególnie narażone osoby, których praca wymaga ciągłych i intensywnych kontaktów z innymi ludźmi np. z klientami, uczniami czy pacjentami.   Intensywne kontakty i konieczność nawiązywania wciąż nowych relacji nie są jedynymi przyczynami wypalenia zawodowego . Syndrom wypalenia zawodowego ma wpływ na funkcjonowanie nie tylko samego pracownika, ale całego przedsiębiorstwa. Kiedy pojawia się wypalenie zawodowe? Wypalenie zawodowe pojawia się w momencie, gdy: praca przestaje przynosić satysfakcję, pracownik przestaje rozwijać się zawodowo, pracownik jest przeciążony obowiązkami, pracownik dostaje zbyt odpowiedzialne lub zbyt trudne zadania, lub wręcz przeciwnie – pracownik dostaje zbyt monotonne i zbyt łatwe zadania. W jakim wieku przychodzi wypalenie zawodowe? Proces wypalania zawodowego zależy także od wieku i stażu pracy – coraz częściej pojawia się u młodych (zarówno wiekiem jak i stażem) pracowników . Istnieje także związek między pracoholizmem a wypaleniem zawodowym – często dotyka osób, które w pełni oddawały się pracy nawet kosztem własnego czasu wolnego, a czasem także i odpoczynku i zdrowia. W sytuacji gdy nie widzą widocznych rezultatów swojego poświęcenia, rodzi się frustracja i rozczarowanie, a następnie poczucie bezsensu pracy. Objawy wypalenia zawodowego mają ogromny wpływ na relacje z bliskimi i codzienne funkcjonowanie. Łączą się z chronicznym wyczerpaniem. Zawody, w których najczęściej pojawia się wypalenie zawodowe Dużą grupę osób cierpiących na syndrom wypalenia zawodowego stanowią reprezentanci tzw. zawodów pomocowych (psycholodzy, pedagodzy, terapeuci), lekarze, nauczyciele ,...

Wypalenie zawodowe.
© ohishiftl/Adobe Stock
Styl życia
Kiedy praca przestaje cieszyć - 6 oznak wypalenia zawodowego
Wyczerpanie, stres, dystans i bezsilność - tak w kilku słowach można opisać wypalenie zawodowe, uciążliwą dolegliwość, na którą cierpią pracownicy na całym świecie. W Polsce aż jedna czwarta aktywnych zawodowo ma lub miała do czynienia z wypaleniem zawodowym. Co zrobić, kiedy praca przestaje cieszyć? Czy to, co czuję to już wypalenie zawodowe?

Wyczerpanie, stres, dystans i bezsilność - tak w kilku słowach można opisać wypalenie zawodowe, uciążliwą dolegliwość, na którą cierpią pracownicy na całym świecie. W Polsce aż jedna czwarta aktywnych zawodowo ma lub miała do czynienia z wypaleniem zawodowym. Co zrobić, kiedy praca przestaje cieszyć? Czy to, co czuję to już wypalenie zawodowe? Kiedy praca przestaje cieszyć - wypalenie zawodowe Wypalenie zawodowe brzmi jak dobra wymówka leniwego pracownika, który próbuje wymigać się od pracy. W rzeczywistości jednak to poważna dolegliwość dotycząca aż jednej czwartej pracowników w Polsce, a najbardziej narażeni są na są perfekcjoniści silnie związani ze swoją pracą. Zbyt wysoko ustawiona poprzeczka sprawia, że sprostanie wymaganiom stawianym przez pracodawcę kosztuje nas coraz więcej, a z czasem staje się ono niemożliwe do wykonania. Zaczynamy zadowalać pracodawcę kosztem swojego życia prywatnego, a jeśli i to nie pomaga to pojawia się rozczarowanie i bezsilność, a w krótkim czasie także zobojętnienie. W procesie wypalenia zawodowego charakterystyczne są trzy, następujące po sobie, stadia: wyczerpanie, dystans, bezsilność.   Zbyt mocno wyeksploatowany pracownik prędzej czy później stanie przed koniecznością zdecydowania, czy powinien zostać w firmie, czy odejść. Jednak, czy każde zwątpienie w zasadność codziennie wykonywanych obowiązków można określić mianem wypalenia zawodowego? 6 oznak wypalenia zawodowego Wypalenie zawodowe to proces, a jego symptomy w różnym natężeniu towarzyszą pracownikowi przez dłuższy czas. Jeden gorszy dzień w pracy raz na jakiś czas zdarza się każdemu. Problem pojawia się wtedy, gdy dzieje się tak przez dłuższy czas - praca przestaje cieszyć, obowiązki zawodowe męczą i stresują, stajemy się nerwowi i podenerwowani, a...

biznesmen w samochodzie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Mobilność zawodowa – wybór czy konieczność?
Mobilność zawodowa polega na umiejętnym dostosowywaniu się do wymagań zmieniającego się rynku pracy: podnoszeniu kwalifikacji czy nauce nowych umiejętności.

Mobilność zawodowa polega na umiejętnym dostosowywaniu się do wymagań zmieniającego się rynku pracy: podnoszeniu kwalifikacji czy nauce nowych umiejętności.   Zmieniający się rynek pracy coraz bardziej docenia mobilnych pracowników i często wręcz wymusza na pracownikach ową mobilność. Mobilnych nie tylko w sensie podróżowania, ale również gotowych na podejmowanie innych działań związanych z doskonaleniem zawodowym, koniecznym, by dopasować się do wymogów rynku. Obszary mobilności zawodowej Pierwsze skojarzenie z hasłem mobilność zawodowa wiąże się ze zmianą miejsca pracy . I to też jest mobilność zawodowa – gotowość do wyjazdu, zmiany miasta a może i kraju pracy. Mobilność zawodowa to również gotowość do przekwalifikowania się lub wykorzystywania czasu wolnego na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności. To podnoszenie własnych kwalifikacji, ciągłe uczenie się i aktualizowanie informacji o zmianach zachodzących w otoczeniu. O mobilności zawodowej może być mowa także w sytuacji wyboru różnych ścieżek rozwoju zawodowego w obrębie jednej instytucji. Czynniki wpływające na mobilność zawodową Zmiany zachodzące w świecie, także w świecie pracy, wpływają na coraz większe zapotrzebowanie na mobilność zawodową. O ile dawny model pracy cechował się relatywnie niewielką ilością zmian, o tyle współczesny model wymaga strategii lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie.   Wiele osób czuje się zmuszonych do podejmowania działania ze względu na poczucie braku stabilności zatrudnienia . Inni odczuwają wypalenie zawodowe i ani emocjonalnie, ani poznawczo, nie czują się na siłach kontynuować pracy. Jeszcze innym obecna praca nie daje satysfakcji i nie spełnia ich oczekiwań. Bez względu na przyczyny – wszyscy staną w obliczu decyzji o zmianie (firmy, miejsca pracy lub zawodu). Mobilność zawodowa Polaków...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner