Mimo że nordic walking wywodzi się z krajów skandynawskich, to jednak w wielu krajach szczególną popularnością cieszy się w czasie letnich miesięcy. Korzystna aura pozwala na bezproblemowe pokonywanie tras bez specjalnego przygotowania. Nieco inaczej wygląda uprawianie nordic walking zimą, szczególnie kiedy niskim temperaturom towarzyszą opady śniegu. Osoby planujące chodzenie z kijkami w okresie zimowym powinny przygotować się szczególnie pod względem ubioru.

Reklama

Jeśli chodzi o sprzęt, czyli kijki, to nie obowiązuje podział na modele dedykowane na okres letni i zimowy. Kluczowe jest posiadanie dobrej jakości sprzętu, a takim są kijki, za które trzeba zapłacić od około 200 złotych w górę.

Jak powinien wyglądać zimowy strój na nordic walking?

Zimowa aura wiąże się nie tylko z ujemnymi temperaturami i opadami śniegu, ale często również z oblodzonymi trasami. W takich warunkach komfortowe i dające satysfakcję uprawianie tej dyscypliny jest możliwe pod warunkiem trenowania, będąc odpowiednio odzianym. Warto zaopatrzyć się w:

  • bieliznę termiczną – pozwala ona odprowadzać pot od powierzchni skóry i ogrzewać ciało mimo wilgoci,
  • legginsy termoaktywne – produkt polecany zarówno kobietom, jak i mężczyznom. W mroźne dni jedna warstwa, czyli spodnie, nie są w stanie utrzymać temperatury ciała na odpowiednim poziomie,
  • ciepła bluza bawełniana lub gruby polar,
  • rękawiczki – nie powinny być zbyt grube, aby pozwalały na komfortowe trzymanie kijków,
  • czapkę – najlepiej, aby była z membraną, która dobrze chroni przed wiatrem i chłodem,
  • kurtkę narciarską – nie jest zbyt gruba, a gwarantuje odpowiednie utrzymanie ciepła. Na treningi nordic walking jest odpowiednia.

Zobacz także

Kluczową kwestią jest dobranie obuwia. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup butów trekkingowych, ponieważ mają one podeszwę dającą stabilność oraz są wykonane w taki sposób, aby wilgoć nie dostawała się do środka.

O czym pamiętać uprawiając nordic walking zimą?

Jeśli chodzi o technikę chodzenia zimą, to praktycznie nie różni się ona od tej, która jest polecana w czasie innych pór roku. Jedyną różnicą jest to, że zimą, kiedy trasy są zaśnieżone i oblodzone należy stawiać pewniejsze kroki. Pozwala to zachować równowagę nawet w trudnych warunkach. Sam styl chodzenia pozostaje niezmienny. Należy zwracać uwagę, aby plecy były wyprostowane i stawiać długie kroki przy jednoczesnej pracy rąk.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama