
W leczeniu depresji sezonowej najskuteczniejsza jest fototerapia – naświetlania lampą fluorescencyjną, które już po kilku dniach powodują pozytywne efekty i przywracają organizmowi równowagę.
Przyczyny depresji sezonowej
Depresja jesienno-zimowa występuje najczęściej u kobiet (obserwowana także u dzieci), ujawnia się pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, nasila się z wiekiem i łagodnieje na starość (nie jest notowana po 55. roku życia). Za jej występowanie wini się niedobory światła słonecznego i znacznie krótsze dni – rozstraja się ludzki zegar biologiczny. Ponadto bywa przekazywana w genach i mogą ją bezpośrednio spowodować bardzo stresujące wydarzenia, jak śmierć członka rodziny, rozwód, utrata pracy.
Objawy depresji sezonowej
Cechy depresji sezonowej to głównie:
- cykliczne pojawianie się jesienią i zimą, remisje wiosną i latem;
- występowanie objawów sezonowo prawie codziennie przez minimum 2 tygodnie przynajmniej przez 2 lata;
- uczucie ciągłego zmęczenia;
- przygnębienie, rozdrażnienie, poczucie beznadziei, smutku, utrata motywacji;
- wzmożona senność z pogorszeniem się jakości snu, wzmożenie apetytu (zwłaszcza na słodycze i węglowodany), spadek popędu, apatia, lęk, drażliwość, obniżenie koncentracji;
- myśli samobójcze.
Leczenie depresji sezonowej
Jeśli objawy powracają regularnie w okresie jesienno-zimowym, należy skonsultować się z psychoterapeutą bądź psychiatrą. Najskuteczniejsze w leczeniu jest połączenie leków przeciwdepresyjnych z fototerapią, wykorzystującą specjalne lampy fluorescencyjne, emitujące światło. Naświetlania przeprowadza się 2 razy dziennie od pół godziny do 2 godzin przez kilka dni. Jasne światło reguluje rytm dobowy i przywraca organizmowi równowagę. Z depresją sezonową trzeba również walczyć na własną rękę: zapewnić jak największą ilość światła w mieszkaniu, jak najczęściej spacerować po świeżym powietrzu, jeździć rowerem, na rolkach lub łyżwach, zadbać o zdrowie, kondycję i prawidłową dietę. Nie wolno ograniczać aktywności towarzyskich i wychodzenia z domu z powodu niesprzyjającej aury. Można także zaplanować urlop w ciepłych krajach.
- Depresja jesienna to coraz popularniejsze zjawisko. Objawia się negatywnymi myślami, lękiem i poczuciem niepewności.
- Zły nastrój, trwający ponad 2 tygodnie, może oznaczać depresję. Zobacz, jakie są inne objawy jesiennej depresji.
- Winter blues to depresja zimowa. Jej powodem jest zaburzenie pracy szyszynki.