Jak sobie radzić ze wzdęciami w ciąży? Ziołowe leczenie i prawidłowa dieta
Lekkostrawna dieta, zioła i ruch na świeżym powietrzu pomagają na uciążliwe wzdęcia w czasie ciąży. Sprawdź jak jeszcze sobie pomóc.
Lekkostrawna dieta, zioła i ruch na świeżym powietrzu pomagają na uciążliwe wzdęcia w czasie ciąży. Sprawdź jak jeszcze sobie pomóc.
Wzdęcia w ciąży to naturalne zjawisko. Pojawiają się nawet na początku ciąży, ale też w II i III trymestrze. Objawy takie jak ból brzucha, zwiększenie jego objętości, wrażenie ciężkości i sytości można zmniejszyć dzięki lekkostrawnej diecie, stosowaniu ziół, mniejszym i częstszym posiłkom oraz zażywaniu ruchu.
Doraźne leczenie wzdęcia w ciąży – koper włoski
Podczas ciąży wszystkie przyjmowane leki muszą zostać zatwierdzone przez lekarza – nawet te, które można kupić bez recepty. Nie można też stosować niektórych ziół, np. szałwii. Za to bezpieczny i przynoszący ukojenie jest koper włoski. Herbatki z kopru włoskiego podaje się malutkim dzieciom, które mają problemy z brzuszkiem, są one bezpieczne także dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Zioła zapobiegające wzdęciom w ciąży
Aby wzdęcia w ciąży nie były problemem, warto im zapobiegać poprzez dodawanie do potraw ziół. Dobroczynnie na trawienie i pracę układu pokarmowego wpływają tymianek, majeranek i imbir. Wystarczy doprawiać nimi posiłki.
Odpowiednia dieta zapobiegająca wzdęciom
Dieta kobiety w ciąży powinna być tak zbilansowana, by dostarczała odpowiedniej ilości witamin i minerałów, ale też nie powinna powodować ani nasilać dolegliwości, takich jak wzdęcia. Lekkie i częste posiłki, a także ograniczenie produktów powodujących wzdęcia, przyniosą ulgę. Gromadzenie gazów w jelitach powodują m.in. groch, kapusta, fasola, czosnek i cebula, a także brokuły i kalafior. Wzdęcia w ciąży nie pojawią się także wtedy, gdy jelita będą pobudzane do pracy posiłkami zawierającymi błonnik. Lepiej zrezygnować z tłustych i ciężkich posiłków, a warzywa przyrządzać na parze.
Aby uniknąć wzdęcia w ciąży, trzeba jeść powoli
Duże znaczenie w profilaktyce wzdęć ma także to, jak się je. Wzdęcia w ciąży są skutkiem zbyt szybkiego jedzenia i niedokładnego przeżuwania. Posiłki powinny być spożywane powoli, a każdy kęs dokładnie przeżuwany. Dzięki temu układ trawienny lepiej poradzi sobie w przetworzeniem jedzenia i jego prawidłowym wydaleniem.
Ruch pomaga na wzdęcia w ciąży
Dobrym sposobem na wzdęcia w ciąży jest ruch – najlepiej na świeżym powietrzu. Wystarczy niewielki wysiłek, np. wyjście na spacer, by jelita pracowały we właściwym tempie. Dobre są też ćwiczenia polecane dla kobiet w ciąży. Poprawiają one zarówno kondycję mięśni jak i perystaltykę jelit. Dzięki codziennej dawce ruchu można uniknąć gromadzenia gazów w jelitach i przykrych tego objawów.
Ciążowe zachcianki nie dają za wygraną? Już dziś wykorzystaj Frisco kody rabatowe i uzupełnij braki w lodówce.
- Długa kąpiel w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka i matki. Sprawdź, czym może skutkować długa kąpiel w ciąży.
- Grzybica pochwy w ciąży powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Poznaj objawy grzybicy pochwy.
- Sprawdź, jaki wpływ na ciążę ma kwas foliowy.