Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Kobieta w ciąży
©WavebreakMediaMicro/Fotolia
Styl życia

Relaks i ruch pomagają na ból pleców w ciąży

Ból kręgosłupa w ciąży jest szczególnie dotkliwy w ostatnim trymestrze. Aby go zmniejszyć, trzeba porozciągać mięśnie i dać im odpocząć. Wskazane są ćwiczenia, w tym pływanie na basenie i joga, a także dbanie o wygodę w nocy i oszczędzanie sił za dnia. W łagodzeniu bólu pleców w ciąży sprawdza się też masaż.

Ból kręgosłupa w ciąży jest szczególnie dotkliwy w ostatnim trymestrze. Aby go zmniejszyć, trzeba porozciągać mięśnie i dać im odpocząć. Wskazane są ćwiczenia, w tym pływanie na basenie i joga, a także dbanie o wygodę w nocy i oszczędzanie sił za dnia. W łagodzeniu bólu pleców w ciąży sprawdza się też masaż.

Racjonalny ruch na ból pleców w ciąży

Na ból kręgosłupa w ciąży kojąco działają ćwiczenia rozciągające, pływanie i joga. Zestaw ćwiczeń jest dość ograniczony, by jeszcze bardziej nie obciążać pleców. Nie powinno się rozciągać mięśni brzucha ani wykonywać takich ćwiczeń, które zmuszają do nadmiernego wysiłku stawy. Dla kobiet w ciąży są specjalne treningi, o które można zapytać w centrach sportu czy jogi. Zbawiennie na mięśnie działa także aktywność fizyczna na basenie. Pływanie, wodny aerobik czy już samo przebywanie w wodzie rozluźnia mięśnie, zmniejsza obciążenie kręgosłupa i przynosi ulgę, a także zapobiega bólowi pleców. Zgodę na uczęszczanie na pływalnię powinien wyrazić lekarz prowadzący ciążę. Relaks w wodzie okaże się skuteczny także doraźnie, nawet gdy nie ma możliwości pójścia na basen. Gdy dokucza ból pleców w ciąży, wystarczy napełnić wannę ciepłą wodą i odpocząć w kąpieli. Jeśli ból jest spowodowany dodatkowo chorobą kręgosłupa i wadą postawy, wszelkie metody radzenia sobie z tą dolegliwością powinny być skonsultowane z ortopedą lub fizjoterapeutą. Specjalista może zalecić używanie pasa ciążowego do podtrzymywania brzucha.

Odpoczynek zmniejszający ból kręgosłupa w ciąży

W trzecim trymestrze ciąży trudno znaleźć całkowicie wygodną pozycję do odpoczynku, także tego nocnego. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór materaca i spanie w pozycji na lewym boku. Materac nie powinien być zbyt miękki, a poduszka zbyt wysoka. Czas na nocny odpoczynek trzeba wykorzystać maksymalnie, ponieważ po porodzie będzie to przez pewien czas niemożliwe. Aby uniknąć bólu pleców w ciąży czy chociaż go złagodzić, trzeba wystrzegać się zbyt miękkich foteli i siedzenia bez oparcia, a także zakładania nogi na nogę. Ukojenie przyniesie także masaż. Można skorzystać z oferty specjalisty, ale masaż relaksujący może być wykonany także w domu. Należy przy tym pamiętać, że nie wolno uciskać ani ugniatać szczególnie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, ponieważ może to zaszkodzić płodowi i ciężarnej. Masaż powinien być delikatny. W celu uniknięcia bólu pleców w ciąży warto nosić odpowiednie obuwie – zamiast szpilek o wiele lepiej wybrać buty na niskim obcasie i takie, w których będzie po prostu wygodnie.


kobieta podczas masażu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Bolące plecy – jak ukoić ból naturalnymi metodami?
Bolące plecy są nieprzyjemną dolegliwością i mogą sprawiać trudności w realizacji codziennych obowiązków. Przyczyną bolących pleców może być ich nadwyrężenie, np. podczas dźwigania ciężkich przedmiotów albo częste przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej.

Bolące plecy są nieprzyjemną dolegliwością i mogą sprawiać trudności w realizacji codziennych obowiązków. Przyczyną bolących pleców może być ich nadwyrężenie, np. podczas dźwigania ciężkich przedmiotów albo częste przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej. Bolące plecy – naturalne metody na uporczywy ból Bolące plecy, najczęściej w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, mogą wywołać trudności w wykonywaniu podstawowych czynności. Odczuwany ból niekiedy nie pozwala na schylanie i prostowanie się. Na szczęście, dokuczliwy ból można ukoić domowymi, naturalnymi metodami. Zimne okłady i masaż na bolące plecy Zimne okłady tak samo jak ciepłe przynoszą ukojenie w przypadku bolących pleców. Na bolący odcinek kręgosłupa przyłóż okłady z lodu. Dodatkowo możesz poprosić znajomego lub partnera o masaż bolącego odcinka pleców, który powinien trwać nie krócej niż 10 minut. Ciepłe okłady na bolące plecy Ciepłe okłady pomagają pozbyć się bólu pleców i rozluźnić mięśnie. Do miseczki wsyp 1-2 torebeczki ryżu i w takiej postaci wstaw do mikrofalówki. Po 1-2 minutach wyjmij ryż i rozsyp ziarna na wcześniej przygotowany ręcznik. Całość dokładnie zawiń i przyłóż na bolące plecy. W takiej pozycji pozostań przez 20-30 minut. Ciepłe okłady najlepiej wykonywać tuż przed snem. Ćwiczenia na bolące plecy Ćwiczenia są świetnym pomysłem, by pozbyć się bólu pleców. Wystarczy, że raz dziennie położysz się na brzuchu, a plecy będziesz starać się wygiąć do tyłu najmocniej jak tylko potrafisz . Dzięki tej gimnastyce rozciągniesz mięśnie i uśmierzysz bóle pleców. Gorąca kąpiel na bolące plecy Do gorącej wody dodaj kilka kropel olejków eterycznych , soli do kąpieli lub wcześniej zaparzonego naparu z rumianku. Ciepła woda z rumiankiem ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego kąpiel nie tylko...

ludzie ćwiczący jogę
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Joga dla kręgosłupa wzmocni plecy i uśmierzy bóle
Joga dla kręgosłupa to skuteczne ćwiczenia, które pozwalają pozbyć się bólu pleców. Ćwiczenia wzmocnią, wyprostują kręgosłup i uelastycznią mięśnie. Sprawią też, że plecy będą bardziej ukrwione.

Joga dla kręgosłupa to skuteczne ćwiczenia, które pozwalają pozbyć się bólu pleców. Ćwiczenia wzmocnią, wyprostują kręgosłup i uelastycznią mięśnie. Sprawią też, że plecy będą bardziej ukrwione. Joga dla kręgosłupa – ogólne zalecenia Joga dla kręgosłupa wzmocni plecy, wyprostuje je i zwalczy bóle. Ćwiczenia możesz wykonywać w domu, w parku, czy na spacerze. Pamiętaj, by były regularne i dokładne. Do ćwiczeń potrzebujesz wygodnego stroju, karimaty lub koca. Skłony do przodu na bóle kręgosłupa Skłony do przodu rozciągają i wzmacniają mięśnie pleców . Uklęknij na kocu lub karimacie, złącz ze sobą stopy i usiądź na piętach. Kolana powinieneś lekko rozsunąć, by zmieścił się tam tułów, a całą postawę przechyl do przodu. Ręce wyciągnij przed siebie i w takiej pozycji pozostań przez około minutę. Po kilku takich ćwiczeniach możesz wydłużać czas ich wykonywania. Skręty tułowia na kręgosłup Skręty są polecane szczególnie dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Po regularnym ich stosowaniu bóle kręgosłupa znikną. Stań na karimacie i wyciągnij ręce przed siebie. Następnie maksymalnie przekręcaj tułów raz w lewą, raz w prawą stronę. Ćwiczenie wykonuj przez około 2 minuty. Deska na bóle kręgosłupa Regularne wykonywanie deski wzmocni kręgosłup i uśmierzy jego bóle. Połóż się na brzuchu, a przedramiona oprzyj tak, by łokcie znajdowały się zaraz pod barkami. Stopy oprzyj na palcach i napnij mięśnie brzucha. Następnie unieś tułów, biodra, nogi by ciało znalazło się w pozycji prostej. W takiej pozycji postaraj się wytrzymać około 30 sekund i zrób 10 sekund przerwy. Ćwiczenie powtórz 5 razy. Mięśnie brzucha regenerują się dość szybko. Jednak nie ćwicz brzucha za często, bo obciążysz kręgosłup . Czym jest kinezyterpia? To gimnastyka lecznicza na przepuklinę...

kobieta w ciąży podczas ćwiczeń
©highwaystarz/Fotolia
Styl życia
Ćwiczenia dla ciężarnych. Jak ćwiczyć w ciąży?
Ćwiczenia w ciąży są możliwe do dnia porodu. Jeżeli kobieta skonsultuje się z lekarzem, czuje się dobrze i nie ma problemów ze zdrowiem fizycznym, nie musi zbytnio ograniczać gimnastyki w ciąży.

Ćwiczenia w ciąży są możliwe do dnia porodu. Jeżeli kobieta skonsultuje się z lekarzem, czuje się dobrze i nie ma problemów ze zdrowiem fizycznym, nie musi zbytnio ograniczać gimnastyki w ciąży.   Stała pora ćwiczeń w ciąży, poprzedzonych rozgrzewką i zakończonych odpowiednim rozciąganiem mięśni służy dobremu samopoczuciu matki i dziecka. Sport w ciąży: jak ćwiczyć, aby miał pozytywny wpływ na organizm Regularna aktywność fizyczna w ciąży zwiększa ogólną sprawność kobiety, poprawia jej samopoczucie, dodaje energii, wzmacnia mięśnie, zmniejsza bóle pleców, obrzęki, redukuje problemy z zaparciami i snem i ułatwia powrót do formy po porodzie. Warto skonsultować z lekarzem rodzaje i intensywność polecanych ćwiczeń. Jeśli wcześniej zdarzały się poronienia, występuje duża nadwaga lub niedowaga, anemia, cukrzyca, nadciśnienie, problem z tarczycą , łożysko przodujące, miękka i skrócona szyjka macicy, ciąża mnoga lub zaobserwowało się krwawienie, trzeba ostrożnie podejść do ćwiczeń. Kobiety, które na co dzień były bardzo aktywne, powinny nieco ograniczyć wysiłek w trakcie ciąży. Nawet w przypadku doskonałego samopoczucia warto mniej się forsować, włączyć do codziennych ćwiczeń również takie, które przygotowują do porodu, dbać o nawodnienie i słuchać reakcji ciała. Dobrze jest trenować o stałej porze dnia, pamiętać o rozgrzewce, a ćwiczenia zakończyć statycznym stretchingiem z głębokimi, relaksującymi oddechami. Ćwiczenia można spokojnie kontynuować do terminu porodu. Jakie ćwiczenia w ciąży są bezpieczne dla matki i dziecka Sport w ciąży wyklucza dyscypliny zespołowe jako kontaktowe, w których łatwo o uraz. Ponadto zdecydowanie odradzane są: jazda konna, biegi na długie dystanse, nurkowanie i narciarstwo. Najbardziej polecane kobietom w ciąży ćwiczenia to: pływanie i aktywność w wodzie –...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner