Densytometria nazywana jest też badaniem densytometrycznym, badaniem gęstości kości lub BMD (ang. Bone Mineral Density). Pomaga ocenić stan kości, zawartość związków mineralnych w tkance kostnej i prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę i osteopenię. Do wykonania densytometrii wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie.

Reklama

Im więcej związków mineralnych znajduje się w kościach, tym gęstsza i bardziej odporna na złamania jest masa kostna.

Densytometria – na czym polega?

Densytometria to badanie gęstości kości. Pomaga dokonać oceny stanu kości i wskazać prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy (zwiększona podatność na złamania) lub osteopenii (zmniejszenie masy tkanek kostnych). Podczas wykonywania testu na gęstość kości, wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie. Tkanka kostna absorbując promienie rentgena, umożliwia określenie stopnia ubytku masy kostnej. Densytometria pozwala określić, ile gramów związków mineralnych znajduje się w danej partii kości.

Zobacz także

Badanie densytometryczne wykonywane jest zwykle na tych segmentach kości, które najczęściej ulegają złamaniu podczas osteoporozy. Są to:

  • odcinek lędźwiowy kręgosłupa,
  • kość udowa (głównie szyjka kości),
  • kość piętowa,
  • nadgarstek,
  • kość przedramienia.

Wskazania do wykonania densytometrii

Densytometria zalecana jest szczególnie osobom, które są leczone na osteoporozę.

Rutynowe badanie densytometryczne zalecane jest:

  • osobom powyżej 65. roku życia,
  • osobom, które doznały złamań nie będących efektem urazu,
  • kobietom w okresie menopauzy, które przyjmują środki hormonalne.

Jak przygotować się do badania gęstości kości?

Densytometria nie wymaga diet ani przebywania na czczo. W dniu badania nie należy zażywać suplementów zawierających wapń, ponieważ mogą zniekształcać wynik densytometrii. Przygotowując się do badania warto wybierać ubrania, które nie ograniczają ruchów i umożliwiają dostęp do ciała. Niewskazana jest odzież z metalowymi elementami (np. guzikami i suwakami). Podczas densytometrii osoba badana powinna leżeć nieruchomo, aby nie zafałszować wyniku.

Badanie trwa do 30 minut – pomiar w jednej lokalizacji, np. w okolicy kości udowej, trwa około 3 minut. Bezpośrednio po zakończeniu BMD, można wrócić do codziennych czynności.

Badanie densytometryczne jest refundowane i wykonywane na zlecenie lekarza. Densytometrię można też wykonać odpłatnie w prywatnych zakładach opieki medycznej. Cena badania to około 40-70 złotych, zależnie od cennika obowiązującego w danej placówce.

Densytometria nie powinna być wykonywana u kobiet w ciąży, ze względu na szkodliwe działanie promieniowania rentgenowskiego na dziecko.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama