Ćwiczenia dla ciężarnych. Jak ćwiczyć w ciąży?
Ćwiczenia w ciąży są możliwe do dnia porodu. Jeżeli kobieta skonsultuje się z lekarzem, czuje się dobrze i nie ma problemów ze zdrowiem fizycznym, nie musi zbytnio ograniczać gimnastyki w ciąży.
Ćwiczenia w ciąży są możliwe do dnia porodu. Jeżeli kobieta skonsultuje się z lekarzem, czuje się dobrze i nie ma problemów ze zdrowiem fizycznym, nie musi zbytnio ograniczać gimnastyki w ciąży.
Stała pora ćwiczeń w ciąży, poprzedzonych rozgrzewką i zakończonych odpowiednim rozciąganiem mięśni służy dobremu samopoczuciu matki i dziecka.
Sport w ciąży: jak ćwiczyć, aby miał pozytywny wpływ na organizm
Regularna aktywność fizyczna w ciąży zwiększa ogólną sprawność kobiety, poprawia jej samopoczucie, dodaje energii, wzmacnia mięśnie, zmniejsza bóle pleców, obrzęki, redukuje problemy z zaparciami i snem i ułatwia powrót do formy po porodzie. Warto skonsultować z lekarzem rodzaje i intensywność polecanych ćwiczeń. Jeśli wcześniej zdarzały się poronienia, występuje duża nadwaga lub niedowaga, anemia, cukrzyca, nadciśnienie, problem z tarczycą, łożysko przodujące, miękka i skrócona szyjka macicy, ciąża mnoga lub zaobserwowało się krwawienie, trzeba ostrożnie podejść do ćwiczeń. Kobiety, które na co dzień były bardzo aktywne, powinny nieco ograniczyć wysiłek w trakcie ciąży. Nawet w przypadku doskonałego samopoczucia warto mniej się forsować, włączyć do codziennych ćwiczeń również takie, które przygotowują do porodu, dbać o nawodnienie i słuchać reakcji ciała. Dobrze jest trenować o stałej porze dnia, pamiętać o rozgrzewce, a ćwiczenia zakończyć statycznym stretchingiem z głębokimi, relaksującymi oddechami. Ćwiczenia można spokojnie kontynuować do terminu porodu.
Jakie ćwiczenia w ciąży są bezpieczne dla matki i dziecka
Sport w ciąży wyklucza dyscypliny zespołowe jako kontaktowe, w których łatwo o uraz. Ponadto zdecydowanie odradzane są: jazda konna, biegi na długie dystanse, nurkowanie i narciarstwo. Najbardziej polecane kobietom w ciąży ćwiczenia to:
- pływanie i aktywność w wodzie – odprężają, odciążają kręgosłup, nie obciążają stawów i prawie bezwysiłkowo wzmacniają mięśnie;
- poprawiający krążenie aerobik (bez skoków) lub callanetics – lekkie ćwiczenia wzmacniające mięśnie, redukujące bóle pleców i korygujące postawę. Uwaga na brzuszki w ciąży! Od drugiego trymestru ciąży trzeba uważać na ucisk w pozycji leżącej na plecach;
- joga dla ciężarnych, zwiększająca wytrzymałość mięśni, usprawniająca krążenie, ułatwiająca oddychanie, poprawiająca postawę ciała, zmniejszająca napięcie i stres;
- ćwiczenia mięśni Kegla, które regularnie wzmacniane przygotowują pochwę i krocze do porodu;
- marsz lub bieganie, które są bezpieczne do momentu ewentualnego pojawienia się zmian w stawach i więzadłach.
Aby szybko wrócić do formy, już w pierwszych dniach po porodzie można zacząć ćwiczyć mięśnie brzucha.
- Odczuwasz bóle w żebrach? O czym może świadczyć ból w żebrach?
- Jesteś w ciąży i odczuwasz bóle w klatce piersiowej? Ból żeber w ciąży to częsta dolegliwość.
- Obawiasz się anemii? Dowiedz się więcej o diagnozie i leczeniu anemii w ciąży.
- Skąd się bierze anemia w ciąży? Oto przyczyny i objawy anemii w ciąży.
- Spodziewasz się dziecka? Sprawdź przyczyny, objawy i leczenie przeziębionego pęcherza w ciąży.