kobieta na torze pływackim
©SolisImages/Fotolia
Styl życia

Pływanie na odchudzanie, czyli jak pływać, by spalić jak najwięcej kalorii

Pływanie odchudza, bo wymaga wysiłku fizycznego, często nawet większego niż treningi siłowe. Chodzenie na basen, oprócz tego, że kształtuje zgrabną sylwetkę, poprawia kondycję całego ciała.

Pływanie odchudza, bo wymaga wysiłku fizycznego, często nawet większego niż treningi siłowe. Chodzenie na basen, oprócz tego, że kształtuje zgrabną sylwetkę, poprawia kondycję całego ciała.

 

Trzeba jednak pamiętać, że tylko prawidłowo wykonywane i dostosowane do indywidualnych możliwości ćwiczenia, przyniosą pożądany efekt.

Jakie korzyści daje pływanie?

Woda stawia opór kilkaset razy większy niż powietrze, więc aby się w niej poruszać, trzeba zmobilizować do pracy wszystkie mięśnie. Taki wysiłek owocuje wysokim spalaniem kalorii, a oprócz tego kształtowaniem zgrabnej sylwetki. Pływanie jest też doskonałym treningiem kardio – poprawia wydolność oddechową i kondycję. Dzięki temu chroni przed chorobami układu krwionośnego, zwłaszcza przed nadciśnieniem i odkładaniem się w tętnicach cholesterolu. Badania wykazują, że pływanie – oprócz tego, że odchudza – odmładza. Ciało staje się dużo sprawniejsze niż wskazywałby na to wiek metrykalny. Warunkiem jest regularność wizyt na basenie i opanowanie poprawnej techniki pływania.

Ile kalorii można spalić, pływając?

Pływanie jest tym skuteczniejsze w odchudzaniu, im intensywniejszy trening jesteśmy w stanie wykonać. Spektakularnych efektów nie powinniśmy oczekiwać już w pierwszych tygodniach chodzenia na basen. Aby uchronić się przed kontuzjami, bezpiecznie jest zaczynać od kilku-kilkunastominutowych okrążeń, oddzielanych chwilą odpoczynku. Przy każdej wizycie na basenie można dodawać do serii po 5 min pływania. Kiedy organizm będzie na tyle sprawny, by móc płynąć przez 30 min lub więcej, treningi będą najefektywniejsze. W ciągu tego czasu można spalić nawet 500 kcal, o ile ruchy są wykonywane z odpowiednią siłą i szybkością. Wysoką sprawność można utrzymać, pływając 2-3 razy w tygodniu przez godzinę.

Jaką technikę pływania wybrać, by schudnąć?

Najwięcej kalorii pozwala spalić kraul (1000 kcal w ciągu godziny), ale na prawie tak samo wysokie efekty można liczyć, pływając żabką. Trzeba jednak wiedzieć, że żabka najbardziej obciąża kręgosłup i może pogłębiać niektóre wady postawy, np. lordozę (podobnie, jak inne techniki pływania, wykonywane przed długi czas błędnie). Całkowicie bezpieczna dla kręgosłupa jest technika grzbietowa, która wymaga najmniej wysiłku. Optymalny trening to taki, który będzie łączył wszystkie techniki, bo każda z nich aktywizuje inne partie ciała: kraul – górne, grzbiet – dolne, a żabka – mięśnie brzucha i ud.

Czy samo pływanie pozwoli uzyskać zgrabną sylwetkę?

Pływanie odchudza tylko, jeśli idzie w parze ze zdrową dietą. Spalone kalorie mogą błyskawicznie powrócić, kiedy po basenie sięgniemy po obfity, tłusty posiłek, czemu sprzyja naturalna tendencja organizmu do odczuwania wzmożonego głodu po wyjściu z chłodnej wody. Aby wysiłki nie poszły na marne, możemy sięgnąć po jogurt lub jabłko, które zaspokoją chwilowy napad głodu, a nie będą źródłem pustych kalorii. Oprócz tego trzeba pamiętać o uzupełnianiu płynów. Wbrew powszechnej opinii, podczas pływania pocimy się nawet bardziej niż w trakcie treningu siłowego. Mimo że, pływając, przebywamy w wodzie, potrzebujemy jej po wyjściu z basenu jeszcze więcej, nawet do 4 l dziennie.

 

 

basen
Flickr/appaIoosa/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Jak ćwiczenia w basenie wpływają na odchudzanie?
Pływanie spala tłuszcz, ujędrnia ciało i przyspiesza metabolizm. Co ważne, jest to trening, który nie obciąża nadmiernie stawów. Dowodem na to są badania amerykańskich naukowców z Lionfitness i atrakcyjne sylwetki zawodowych pływaków.

Pływanie spala tłuszcz, ujędrnia ciało i przyspiesza metabolizm. Co ważne, jest to trening, który nie obciąża nadmiernie stawów. Dowodem na to są badania amerykańskich naukowców z Lionfitness i atrakcyjne sylwetki zawodowych pływaków.   Naukowcy poddali badaniom osoby uprawiające pływanie i te, które praktykowały inny rodzaj fitnessu . Okazało się, że pływacy mają mniej tłuszczu i większą masę mięśni od sportowców z drugiej grupy. Pływanie wzmacnia aktywne partie ciała   W czasie pływania do pracy zaangażowanych jest wiele mięśni (m. in. tułowia, ramion, nóg), które wzmacniają się. Towarzyszy temu szybkie tempo spalania kalorii w trakcie treningu i jeszcze po nim. Niezależnie od wybranego stylu można w ciągu godziny spalić 500 kcal, pływając w tempie umiarkowanym. Osoby, które preferują energiczne tempo, spalą 700 kcal w ciągu 60 minut. Wynika to z tego, że ruch w wodzie wymaga od pływaka większego wysiłku niż aktywność, która odbywa się w powietrzu. Pływanie wpływa na młody wygląd Osoby, które preferują codzienny wysiłek w wodzie, nie muszą obawiać się kontuzji, których można nabawić się na przykład w czasie treningów biegowych. Opór wody spowalnia tempo wykonywania ruchów. Dodatkowo pływanie działa odmładzająco. Wieloletni pływacy mogą poszczycić się ciałem o nawet 20 lat młodszym niż wynika to z metryk. Ich parametry, takie jak ciśnienie krwi, sprawność serca i poziom cholesterolu, są podobne do tych, które mają młodsze osoby. Styl pływania a odchudzanie Najwięcej kalorii można spalić, pływając kraulem. Dzięki stylowi grzbietowemu możliwe jest wzmocnienie pleców i poprawienie postawy ciała. Żabka natomiast wzmacnia wewnętrzną stronę ud i biodra. Jak schudnąć, ćwicząc na basenie?...

Pływanie na plecach
© Andres Rodriguez/Fotolia.com
Styl życia
Pływanie na plecach – wzmacnia kręgosłup i spala kalorie
Podczas pływania na plecach pracują wszystkie partie mięśni, by utrzymać ciało na powierzchni wody. Pływanie grzbietem najbardziej wzmacnia jednak barki i plecy, a dzięki temu poprawia postawę. Dodatkowo pomaga schudnąć – godzina rekreacyjnego pływania pozwala spalić ponad 300 kcal.

Podczas pływania na plecach pracują wszystkie partie mięśni, by utrzymać ciało na powierzchni wody. Pływanie grzbietem najbardziej wzmacnia jednak barki i plecy, a dzięki temu poprawia postawę. Dodatkowo pomaga schudnąć – godzina rekreacyjnego pływania pozwala spalić ponad 300 kcal.   Pływanie grzbietem to zwykle pierwszy nauczany styl – jest najprostszy w opanowaniu i idealnie nadaje się na rozgrzewkę przed intensywnym pływaniem kraulem lub motylkiem (inaczej delfinkiem). Jak pływać grzbietem – krótki instruktaż Pozycja wyjściowa: swobodne leżenie na wodzie. 1. Leżąc na wznak, poruszaj nogami jak podczas wykonywania pionowych nożyc z lekko ugiętymi nogami. Machaj nimi naprzemiennie w górę i dół. Ruch powinien być nieprzerwany. Nie wynurzaj kolan. 2. Rękoma wykonuj ruch wiosłujący: gdy jedna ręka wiosłuje pod wodą, druga jest ponad powierzchnią. Przypomina to krążenie ramion. Ruch powinien być mocny i w stałym tempie. 3. Pozwól ciału naturalnie się skręcać pod wpływem ruchu ramion. 4. Oddychaj miarowo.   Planujesz wybrać się na basen i popływać, lecz nie masz odpowiedniego stroju? Kup go już dziś i pobierz kod rabatowy Modivo , aby zaoszczędzić !   Na co uważać podczas pływania na grzbiecie Chociaż styl grzbietowy jest prosty, także w nim mogą zdarzyć się błędy. Trenując pływanie na plecach, należy wystrzegać się: zbyt dużego ugięcia w biodrach i wepchnięcia pośladków w głąb wody – sylwetka powinna być prosta, gdyż zbytnie zanurzenie bioder może sprawić, że całe ciało zacznie opadać pod wodę; prostowania rąk przez cały czas – ręce powinny być proste, gdy są na powierzchni . Pod wodą podczas „zbierania” wody należy je lekko ugiąć; zbytniego uginania kolan – nogi powinny być...

kobieta uprawia jogging z pulsometrem
©Lars Zahner/Fotolia
Styl życia
Biegasz i nie chudniesz? Dowiedz się jak biegać prawidłowo!
Nie wykonując żadnych ćwiczeń spalamy dziennie około 22 kcal na każdy kilogram ciała, wytwarzając energię niezbędną do funkcjonowania organizmu. Jednak żeby schudnąć, trzeba wprowadzić do swojego stylu życia również aktywność fizyczną połączoną ze zbilansowaną dietą, aby doprowadzić do sytuacji spalania większej ilości kalorii, niż jest przyjmowana.

Nie wykonując żadnych ćwiczeń spalamy dziennie około 22 kcal na każdy kilogram ciała, wytwarzając energię niezbędną do funkcjonowania organizmu. Jednak żeby schudnąć, trzeba wprowadzić do swojego stylu życia również aktywność fizyczną połączoną ze zbilansowaną dietą, aby doprowadzić do sytuacji spalania większej ilości kalorii, niż jest przyjmowana.   Bieganie bardzo skutecznie spala kalorie – z tego punktu widzenia jest najbardziej efektywną formą aktywności ruchowej. W porównaniu do innych ćwiczeń, przynosi efekty szybko, nie wymaga wcześniejszego przygotowania oprócz krótkiej rozgrzewki tuż przed bieganiem. W przeciwieństwie do takich dyscyplin jak nordic walking , jazda na rowerze czy pływanie , nie wymaga specjalnego sprzętu oprócz wygodnych butów, które większość z nas ma w swojej szafie. Biegać można wszędzie – po osiedlu, w lesie, po mieście. Ile kalorii spala bieganie? Liczba spalonych kalorii jest uzależniona od wielu czynników, m.in. tempa, dystansu, pogody, techniki oraz wagi – im więcej ważymy, tym więcej spalimy kalorii. Inaczej też spala kalorie bieganie interwałowe , a inaczej aerobowe. Najskuteczniejszym sposobem na dokładne obliczenie spalonych kalorii jest używanie pulsometrów, które wezmą pod uwagę także tętno i odróżnią, jaki rodzaj biegu uprawiasz. Jak biegać, żeby schudnąć? Do niedawna uważano, że najefektywniejszym sposobem na redukcję tłuszczu jest bieg aerobowy, czyli długi umiarkowanie intensywny wysiłek. Bieganie aerobowe, czyli cardio, należy trenować codziennie przez minimum 30-40 minut, aby wywołać efekt spalania tkanki tłuszczowej. Godzina biegania ze średnią intensywnością pozwala spalić około 350 kcal.   Obecnie coraz częściej podkreśla się plusy wynikające ze stosowania biegów interwałowych, które polegają na wykonywaniu naprzemiennie bardzo dużego wysiłku z pełniącym...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner