
Niedoczynność przysadki mózgowej prowadzi do niedoboru wzrostu u dzieci, spadku libido u mężczyzn, a u kobiet do zaniku laktacji. Deficyt prolaktyny powoduje brak pokarmu u kobiet po porodzie.
Niedoczynność przysadki mózgowej może wywołać niepłodność. Choroby jajników w wyniku niedoboru hormonu folikulotropowego mogą prowadzić do zaniku owłosienia płciowego.
Kasia gotuje z Polki.pl: gnocchi
Za co odpowiada przysadka mózgowa
Przysadka mózgowa to gruczoł wydzielania wewnętrznego produkujący hormony odpowiedzialne za pracę: nerek, wątroby, tarczycy i gruczołu płciowego. Zaburzenia pracy przysadki określa się mianem niedoczynności i nadczynności przysadki mózgowej, w zależności od tego, czy spowodowana jest niedoborem, czy nadmierną produkcją hormonów.
Niedoczynność przysadki mózgowej – hormony przysadki
Niewydolność przysadki mózgowej związana jest z brakiem lub niedoborem hormonów tego gruczołu. Budowa przysadki składa się z przedniego i tylnego płata przysadki.
Hormony przedniego płata przysadki mózgowej to:
- hormon wzrostu – wpływa na pracę wątroby,
- prolaktyna – odpowiedzialna za pracę gruczołów sutkowych,
- hormon luteinizujący – wpływa na gonady,
- hormon folikulotropowy – oddziałuje na jajniki i jądra,
- hormon adrenokortykotropowy – wpływa na nadnercza,
- hormon tyreotropowy – wpływający na pracę tarczycy.
Hormon przysadki tylnego płata przysadki mózgowej:
- wazopresyna – wpływa na pracę nerek.
Funkcje przysadki mózgowej a niedoczynność przysadki
Przysadka mózgowa pobudza syntezę hormonów tarczycy. Efektem braku tego hormonu jest wtórna niedoczynność tarczycy. Przysadka wpływa również na pracę nadnerczy przez co stymuluje wydzielanie kortyzolu. Kiedy następują jego niedobory, pojawia się wtórna niedoczynność nadnerczy. Hormon folikulotropowy i hormon luteinizujący pobudzają pracę gonady, stymulując owulację u kobiet oraz syntezę hormonów płciowych. Niedobór hormonu wzrostu prowadzi do obniżenia gęstości mineralnej kości oraz podwyższenia stężenia cholesterolu. Prolaktyna pobudza proces wydzielania mleka u kobiet. Wazopresyna odpowiada za zagęszczanie moczu w nerkach. W przypadku braku tego hormonu dochodzi do nadmiernej potrzeby oddawania moczu.
Niedoczynność przysadki mózgowej u mężczyzn
Niedoczynność przysadki mózgowej u mężczyzn prowadzi do zaburzenia procesu powstawania i dojrzewania plemników. Objawia się to spadkiem libido, problemami z erekcją, utratą owłosienia płciowego, zmniejszeniem masy mięśniowej, przerostem sutka (nazywanym ginekomastią) oraz niepłodnością.
Niedoczynność przysadki mózgowej u dzieci
Niedoczynność przysadki mózgowej u dzieci jest spowodowana brakiem hormonu wzrostu i prowadzi do niskiego wzrostu oraz hipoglikemii, czyli sytuacji w której stężenie glukozy we krwi wynosi poniżej 40 miligramów na decylitr, kiedy prawidłowe stężenie wynosi około 70 – 100 miligramów na decylitr. Zanik hormonu folikulotropowego powoduje u dzieci zahamowanie dojrzewania płciowego.
- Dowiedz się więcej na temat insuliny. Czym ona jest i za co odpowiada.
- Hipoglikemia może być przyczyną zawrotów głowy. Zobacz, co jeszcze objawia się w taki sposób.
- Insulinoodporność często wynika z nadwagi lub otyłości.