Mężczyzna w czarnym podkoszulku trzyma się za brzuch
©leungchopan/Fotolia
Styl życia

Badanie endoskopowe w chorobie żołądka

Bóle nadbrzusza, zgaga, nudności czy wymioty mogą świadczyć o chorobie żołądka. Wrzody można wykryć dzięki gastroskopii. Należy również zbadać, co jest przyczyną schorzenia.

Bóle nadbrzusza, zgaga, nudności czy wymioty mogą świadczyć o chorobie żołądka. Wrzody można wykryć dzięki gastroskopii. Należy również zbadać, co jest przyczyną schorzenia.

Gastroskopia pozwoli obejrzeć wnętrze żołądka

Jeśli występują dolegliwości charakterystyczne dla choroby wrzodowej żołądka, lekarz zleci badanie endoskopowe. Gastroskopia pozwoli obejrzeć stan śluzówki żołądka i dwunastnicę. Dzięki temu można stwierdzić, czy przyczyną objawów są rzeczywiście wrzody. Podczas badania przeważnie pobiera się wycinek z chorobowo zmienionej tkanki, by poddać go kolejnym badaniom, tym razem w laboratorium.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: jak obrać granat

Badanie panendoskopii (badanie gastroskopowe) polega na wprowadzaniu przez usta endoskopu (giętkiego przewodu), który jest wyposażony w kamerę i światło. U osób z bardzo silnym odruchem wymiotnym bądź odczuwających bardzo silny stres w związku z badaniem można przeprowadzić endoskopię przeznosową. Kamera wprowadzona do górnego odcinka układu pokarmowego pozwala obejrzeć wnętrze żołądka i dwunastnicy i pobrać próbkę do badań. Zanim wprowadzony zostanie endoskop, znieczula się gardło badanego. Przed panendoskopią przez 8 godzin należy wstrzymać się od jedzenia i przez 6 godzin od picia.

Test na obecność Helicobacter pylori – głównej przyczyny wrzodów żołądka

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori można potwierdzić w sposób inwazyjny bądź nieinwazyjny. Jeśli podczas gastroskopii pobrano wycinek ze śluzówki żołądka, wykonuje się na nim test ureazowy. Fragment tkanki zostaje umieszczony na płytce, na której znajduje się mocznik z barwnym wskaźnikiem. Gdy wynik badania jest pozytywny, a więc gdy organizm jest zakażony bakterią Helicobacter pylori, próbka zmienia kolor. Czułość i wiarygodność tego testu to aż 95%. Pobrany wycinek można też przebadać histopatologicznie. Metody nieinwazyjne nie wymagają natomiast wycinania śluzówki. Powodującą choroby żołądka bakterię wykrywa się na podstawie badania krwi lub kału. Badanie ma wynik pozytywny, jeśli w próbkach wykrywa się antygeny Helicobacter pylori. Inną opcją jest ureazowy test oddechowy. Chory przyjmuje doustnie porcję mocznika znakowanego izotopem węgla 13C lub 14C i wydycha powietrze. Obecność bakterii zostanie potwierdzona w przypadku wydalenia z organizmu dwutlenku węgla znakowanego izotopem wprowadzonym do organizmu wraz z mocznikiem.

 

Kobietę boli brzuch
© nikodash/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie śluzówki żołądka może być spowodowane bakteriami
Podrażnienie żołądka uniemożliwia normalne funkcjonowanie – powoduje nudności, a czasem wymioty, dyskomfort w nadbrzuszu i ból. Stan zapalny najczęściej powoduje bakteria Helicobacter pylori, ale może on być przyczyną choroby autoimmunologicznej bądź efektem działania toksyn.

Podrażnienie żołądka uniemożliwia normalne funkcjonowanie – powoduje nudności, a czasem wymioty, dyskomfort w nadbrzuszu i ból. Stan zapalny najczęściej powoduje bakteria Helicobacter pylori, ale może on być przyczyną choroby autoimmunologicznej bądź efektem działania toksyn. Helicobacter pylori – bakteria, która podrażnia śluzówkę żołądka Zdecydowana większość dorosłych Polaków, bo aż 80%, jest zarażona bakterią Helicobacter pylori . Czasem bakteria ta powoduje dolegliwości, a może spowodować nawet wrzody czy raka żołądka. Jest zdolna wywołać przewlekłe zapalenia błony śluzowej żołądka. Przewlekłe podrażnienie żołądka może prowadzić do powstawania nadżerek i zaniku śluzówki. Helicobater pylori objawia się bólem brzucha, dyskomfortem w jamie brzusznej, brakiem apetytu i mdłościami . Żołądek podrażniony toksynami Śluzówka żołądka zostaje podrażniona podczas przyjmowania niektórych leków, a także podczas spożywania alkoholu. Zły wpływ na błonę śluzową żołądka mają niesteroidowe leki przeciwzapalne i długotrwałe stosowanie aspiryny , a także innych leków przeciwbólowych. Podrażnienie żołądka następuje również na skutek picia alkoholu. Żółć, uraz i stres mogą powodować zapalenie śluzówki żołądka Naruszenie śluzówki żołądka w jakikolwiek sposób wpływa na nią negatywnie. Błona śluzowa ulega podrażnieniu i wytwarza się w niej stan zapalny np. na skutek oparzenia czy zabiegu chirurgicznego. Także długotrwały stres przyczynia się do powstawania stanu zapalnego śluzówki. Żołądek podrażnia też żółć, która może cofać się do niego z dwunastnicy na skutek refluksu żołądkowo-jelitowego . Jeśli żółci w żołądku jest dużo i wyściela ona śluzówkę, powoduje stan zapalny i ból oraz zgagę . Podrażnienie żołądka w wyniku chorób autoimmunologicznych Zdarza się, że organizm...

Choroby żołądka i dwunastnicy
© ruigsantos/Fotolia.com
Styl życia
Choroby wywoływane przez bakterię Helicobacter pylori, czyli wrzody żołądka i dwunastnicy
Zakażenie bakterią Helicobacter pylori wywołuje stan zapalny żołądka i dwunastnicy, który może przekształcić się w chorobę wrzodową. Infekcja zwiększa również ryzyko raka żołądka. Objawami zakażenia są m.in.: ból w nadbrzuszu, zgaga, wzdęcia i zaparcia.

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori wywołuje stan zapalny żołądka i dwunastnicy, który może przekształcić się w chorobę wrzodową. Infekcja zwiększa również ryzyko raka żołądka. Objawami zakażenia są m.in.: ból w nadbrzuszu, zgaga, wzdęcia i zaparcia.   Jedną z częstszych przyczyn chorób żołądka i dwunastnicy jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori . Infekcji towarzyszy stan zapalny błony śluzowej, który z czasem może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Helicobacter pylori – czynniki ryzyka zakażenia i objawy Helicobacter pylori jest bakterią o spiralnym kształcie, która po dostaniu się do organizmu człowieka atakuje górny odcinek przewodu pokarmowego . Czynnikami ryzyka zakażenia są: niedożywienie, złe warunki socjalne, bytowe i ekonomiczne, niedobory witamin w diecie oraz zamieszkiwanie w krajach rozwijających się. Bakteria może żyć i namnażać się w organizmie człowieka, nie dając żadnych objawów. Do zakażenia najczęściej dochodzi w okresie dzieciństwa. Objawy infekcji wywołanej przez Helicobacter pylori przypominają zatrucie pokarmowe. Symptomami mogącymi wskazywać na zakażenie tą bakterią są: bóle brzucha oraz zlokalizowane w nadbrzuszu, brak apetytu , zaparcia , wzdęcia, zgaga, nudności, odbijanie. Jakie choroby może wywołać bakteria Helicobacter pylori? W pierwszej fazie zakażenia bakterią Helicobacter pylori powstają uszkodzenia i ubytki w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy, które powiększają się, prowadząc do rozwoju stanu zapalnego. Długotrwałe utrzymanie się zapalenia narządów może powodować pojawienie się nadżerek i owrzodzeń. Skutkiem stanu zapalnego mogą być również zmiany przedrakowe, które z czasem przekształcają się w nowotwór.  ...

Kobieta z długimi włosami trzyma się za brzuch
©Knut Wiarda/Fotolia
Styl życia
Bakterie, niektóre leki i stres powodują wrzody żołądka
Choroby żołądka skutkują bólem, przewlekłą zgagą i ogólnym dyskomfortem trawiennym. Przyczyną choroby wrzodowej bywają uwarunkowania genetyczne. Jednak zdecydowanie częściej wrzody żołądka są wynikiem działalności bakterii i przyjmowania niektórych leków czy nadużywania alkoholu.

Choroby żołądka skutkują bólem, przewlekłą zgagą i ogólnym dyskomfortem trawiennym. Przyczyną choroby wrzodowej bywają uwarunkowania genetyczne. Jednak zdecydowanie częściej wrzody żołądka są wynikiem działalności bakterii i przyjmowania niektórych leków czy nadużywania alkoholu. Helicobacter pylori to przyczyna wrzodów żołądka u 70% chorych Bakterię Helicobacter pylori ma połowa dorosłych Polaków, ale nie u każdego spowoduje spustoszenie żołądka. Działa ona w ten sposób, że wytwarza substancje toksyczne, które uszkadzają błonę śluzową żołądka i powodują zapalenie. Bakteria ta jest przyczyną choroby także u 92% osób z wrzodami dwunastnicy . Jeśli pojawią się objawy wskazujące na podrażnienie i uszkodzenie żołądka , warto wykonać badanie na obecność Helicobacter pylori. Analizie poddaje się krew bądź kał. Choroby żołądka mogą być rodzinne Wrzody żołądka i dwunastnicy mogą być dziedziczne. Powoduje je zwiększona liczba komórek produkujących kwas solny. Komórki okładzinowe są wtedy także bardziej podatne na działanie gastryny. Szczególnie narażone na schorzenia dwunastnicy są osoby z grupą krwi O, u których w rodzinie były przypadki tej choroby. Najprawdopodobniej wiąże się to z obecnością antygenu powodującego łatwiejsze przyleganie bakterii Helicobacter pylori do ścian żołądka. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą powodować wrzody Niesteroidowe leki przeciwzapalne wpływają negatywnie na żołądek zarówno miejscowo, jak i ogólnie oddziałując na organizm. Ich przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie opiera się na blokowaniu cyklooksygenazy. Enzym ten pośrednio odpowiada za utrzymanie prawidłowego stanu śluzówki żołądka. Niesteroidowe leki przeciwzapalne powodujące choroby żołądka to: ketoprofen, piroksykam, indometacyna, ibuprofen, naproksen. Glikokortykosteroidy w połączeniu z niesteroidowymi lekami...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik