Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Bieganie w miejscu
©Pius Lee/Fotolia
Styl życia

Czy bieganie w miejscu jest skuteczne? Spala kalorie, ale obciąża kręgosłup i stawy

Przekraczanie kwadransa biegania w miejscu dziennie jest niewskazane ze względu na nienaturalną pozycję ciała. Nadmiernie obciążone zostają stawy, ścięgna i układ kostny, co wywołuje bóle kolan, pleców, piersiowego odcinka kręgosłupa, stóp, sztywność karku. Pięć minut biegania w miejscu pozwala spalić 45 kalorii.

Przekraczanie kwadransa biegania w miejscu dziennie jest niewskazane ze względu na nienaturalną pozycję ciała. Nadmiernie obciążone zostają stawy, ścięgna i układ kostny, co wywołuje bóle kolan, pleców, piersiowego odcinka kręgosłupa, stóp, sztywność karku. Pięć minut biegania w miejscu pozwala spalić 45 kalorii.

Bieganie w miejscu na rozgrzewkę, nie jako dłuższe ćwiczenie

Bieganie w miejscu uznawane jest za świetną metodę na podniesienie tętna, przygotowanie organizmu do domowego treningu oraz zwiększenie skuteczności gimnastyki. Poprzedzać je powinna duża liczba ćwiczeń rozciągających wszystkie partie mięśni i stawów, a po maksymalnie 10 minutach właściwego truchtu w miejscu należy znowu porządnie rozciągnąć całe ciało.

 

Nigdy nie należy przedłużać tego rodzaju aktywności gdyż w żaden sposób nie jest zbliżona do biegania na świeżym powietrzu lub chociażby na bieżni. Złudne jest przekonanie, że skoro mała dawka takiego ruchu przyspiesza pracę układu krwionośnego, z większej powinny tylko płynąć same korzyści. Ludzkie ciało akceptuje bieg w miejscu najwyżej przez kwadrans, po upływie tego czasu zbyt nienaturalnie obciążone zostają układ kostny, stawy kończyn górnych i dolnych i ścięgna. Ciężar aktywności spada na kręgosłup i stawy kolanowe, co powoduje specyficzna praca stóp i rąk. Nie da się wymusić na ciele, aby przybrało naturalną dla biegacza pozycję. Konsekwencją są początkowe ból kolan, dolnych części pleców, dołączają sztywność karku i bóle piersiowego odcinka kręgosłupa, spłaszczeniu ulegają łuki stóp, bolą podeszwy.

Slow jogging jest lepszy od biegania w miejscu

Bieganie w miejscu pozwala spalić 45 kalorii w 5 minut. Tyle samo energii stracimy, tańcząc przy muzyce lub robiąc pompki przez taki sam czas. Zdrowszym sposobem na odchudzanie będzie odkurzanie lub szorowanie kuchennych sprzętów, podczas którego traci się około 20 kalorii (w ciągu 5 minut), odśnieżanie, rzucanie śnieżkami czy wbieganie po schodach - około 35 kalorii, albo też skakanie na skakance - 68 kalorii. Z Japonii nadciąga moda na truchtanie z uśmiechem na twarzy, slow jogging, niepowodujący urazów i nieobciążający stawów, idealny dla każdego, zwłaszcza jako forma ruchu dla osób z nadwagą. Osiągana dolna prędkość nawet 3 kilometrów na godzinę powoduje wyprzedzanie "biegaczy" przez spacerowiczów. Ruch oparty na drobnych krokach pozwala na wykonywanie tej nieforsującej aktywności fizycznej nawet kilkakrotnie w ciągu dnia i spalanie kalorii we własnym tempie. W ten sposób można zrzucić nadwagę, poprawić przemianę materii, usprawnić funkcjonowanie mózgu, a także zminimalizować ryzyko cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia.

Szukasz odpowiednich butów do biegania? Wykorzystaj Worldbox kod rabatowy i zadbaj o komfort podczas treningu.

Para na rowerze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wytrzymałość rośnie dzięki bieganiu, jeździe na rowerze czy treningom cardio
Aby wydłużyć czas, w jakim jest się w stanie wykonywać wysiłek fizyczny, należy zwiększyć swoją wytrzymałość. Popularnie choć błędnie utożsamiana z kondycją, wytrzymałość rośnie, gdy stopniowo zwiększa się podejmowany wysiłek. Dobre do poprawienia wydolności są treningi cardio, również spalające tłuszcz, ale i bieganie, jazda na rowerze czy skakanie na skakance.

Aby wydłużyć czas, w jakim jest się w stanie wykonywać wysiłek fizyczny, należy zwiększyć swoją wytrzymałość. Popularnie choć błędnie utożsamiana z kondycją, wytrzymałość rośnie, gdy stopniowo zwiększa się podejmowany wysiłek. Dobre do poprawienia wydolności są treningi cardio, również spalające tłuszcz, ale i bieganie, jazda na rowerze czy skakanie na skakance. Na rowerze, na skakance, podczas biegu – tak można poprawić wytrzymałość Oprócz spalania tkanki tłuszczowej i obniżania cholesterolu ćwiczenia na rowerze, bieganie i skakanie na skakance wpływają też na wzrost wytrzymałości. Wszystkie te ćwiczenia można wykonywać zarówno w domu, na siłowni, jak i na zewnątrz. Trening poprawiający wytrzymałość fizyczną powinien zaczynać się od rozgrzewki , jak w przypadku każdych innych ćwiczeń. Początkowo należy ustalić, na jakim poziomie jest kondycja – ile można przebiec czy przejechać bez konieczności walczenia o każdy oddech. Jeśli jest naprawdę kiepsko, trzeba zacząć nie od biegania czy spinningu, ale od marszów bądź marszobiegów i przejażdżek w wolnym czy średnim tempie. Podobnie jest ze skakaniem na skakance, z którym trzeba uważać także wtedy, kiedy ma się problemy ze stawami lub nadwagę. Z każdym tygodniem trening powinien być wydłużany, dzięki czemu wytrzymałość faktycznie będzie rosła. Najlepiej zacząć od ćwiczenia 3 razy w tygodniu. Bardzo ważna jest regularność, by nie zaprzepaścić uzyskanych efektów przez zbyt długą przerwę. Trening cardio na spalanie tłuszczu i wytrzymałość Trening cardio poprawia wydolność, sprawność i ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Jest bardziej intensywny niż pojedyncze ćwiczenia na bieżni, rowerze czy ze skakanką, ponieważ powinien trwać 30 minut lub więcej. Dlatego jeśli wytrzymałość jest naprawdę mizerna, można...

Młody mężczyzna rozciąga się przed bieganiem.
©djile/Fotolia.com
Styl życia
Jakie błędy popełniają biegacze: nieodpowiednia rozgrzewka przed bieganiem, zbyt szybkie i częste treningi
Rozgrzewka przed bieganiem powinna obejmować poruszanie się w tempie wolniejszym niż sam trening i rozciąganie dynamiczne. Przygodę z bieganiem należy rozpocząć od marszu, a dopiero w 4. tygodniu włączyć trucht.

Rozgrzewka przed bieganiem powinna obejmować poruszanie się w tempie wolniejszym niż sam trening i rozciąganie dynamiczne. Przygodę z bieganiem należy rozpocząć od marszu, a dopiero w 4. tygodniu włączyć trucht.   Właściwy trening biegowy powinna poprzedzić rozgrzewka trwająca około 15-20 minut. Dzięki niej przygotujemy ciało do wysiłku . Zbyt krótka rozgrzewka lub jej brak to najczęstsze przyczyny kontuzji biegaczy. Rozgrzewka przed bieganiem - jak ją prawidłowo wykonać? Pierwsza część rozgrzewki to marsz bądź bieg w niewielkim tempie - należy się wtedy poruszać wolniej niż podczas samego treningu. Jeśli trening ma być bardziej intensywny , do rozgrzewki trzeba włączyć też krążenia oraz wymachy ramion, krążenia bioder, podskoki i tzw. nożyce. Druga część rozgrzewki to rozciąganie dynamiczne. Stretching powinien składać się z: wymachów nogami, skłonów w bok i do przodu, skrętoskłonów tułowia, wypadów nóg do boku: należy je zacząć od wykonania przysiadu , a potem przenosić ciężar ciała np. na prawą stronę, uginając przy tym lewą nogę i odwrotnie, wspięć na palce. Każde ćwiczenie należy powtórzyć po 10 razy na obie strony. Jak często biegać? Podczas układania planu treningowego należy wziąć pod uwagę aktualną kondycję, możliwości czasowe oraz wiek. To ważne w aspekcie regeneracji pomiędzy treningami, która wpływa na ich efektywność i zmniejsza ryzyko kontuzji. Niektórzy potrzebują jednego, a inni dwóch dni przerwy - w tym przypadku najlepiej słuchać swojego organizmu. Aby trening był efektywny, należy go wykonywać co najmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut. Początkującym zaleca się bieganie przez 3-4 dni w pierwszym tygodniu oraz 5 dni w ciągu drugiego i trzeciego tygodnia. Osoby biegające od jakiegoś czasu powinny...

Para uprawia jogging
© Kzenon/Fotolia.com
Styl życia
Bieganie dla początkujących krok po kroku – czego potrzebujesz, by zacząć biegać
Plan treningowy biegania dla początkujących polega na stopniowym zwiększaniu czasu trwania biegów oraz naprzemiennym wykonywaniu marszu i truchtu. Nie można tego ominąć, gdyż budowanie formy wymaga czasu i nie przyspieszą tego najlepsze buty do biegania, pulsometry lub inne gadżety do biegania.

Plan treningowy biegania dla początkujących polega na stopniowym zwiększaniu czasu trwania biegów oraz naprzemiennym wykonywaniu marszu i truchtu. Nie można tego ominąć, gdyż budowanie formy wymaga czasu i nie przyspieszą tego najlepsze buty do biegania, pulsometry lub inne gadżety do biegania.   Choć bieganie wydaje się najprostszym sposobem na podjęcie aktywności fizycznej, trzeba się do niego przygotować. Żeby zacząć biegać potrzebne są przede wszystkim amortyzujące wstrząsy i wygodne buty oraz przemyślany plan treningowy. Jak zacząć bieganie – podstawowe zasady Wyznaczenie celu – konkretnie postawiony cel jest podstawą do tego, by ustalić sposób biegania . Inaczej będzie wyglądał plan treningowy dla osób, które przygotowują się do półmaratonu, a inaczej dla chcących poprawić swoją kondycję. Osoby odchudzające się powinny np. biegać na poziomie 60-70% tętna maksymalnego (HRmax), ponieważ wtedy wspomaga się metabolizm i zwiększa spalanie tłuszczów. Jest to bieg, podczas którego można rozmawiać bez zadyszki. Z kolei 70-85% HRmax to trening dla osób zaawansowanych, które chcą poprawić wytrzymałość biegową;   Spokojne początki – nie należy porywać się od razu na długie dystanse ani biegać w szybkim tempie. Nieprzyzwyczajony organizm potrzebuje czasu i stopniowego zwiększania wyzwań. Pierwszy bieg powinien trwać około 15 minut , by z czasem dojść do 45;   Wolne tempo – równie ważne jest zaczynanie od wolnego tempa. Bieganie to nie wyścigi, nie ma więc sensu oglądanie się na innych biegaczy , którzy nas wyprzedzają. Z czasem, gdy zwiększy się wydolność i siła mięśni, również szybkość biegania wzrośnie;   Rozgrzewka i rozciąganie – często się o tym zapomina, ale...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner