Co jeść, żeby dostarczyć sobie żelaza? 10 produktów bogatych w żelazo
Żelazo to jeden z mikroelementów, które mają największe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jego niedobór może powodować anemię i choroby układu krążenia. Żeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na żelazo, mężczyzna musi dostarczać sobie ok. 10-12 mg żelaza dziennie, a kobieta ok. 12-15 mg.
Żelazo to jeden z mikroelementów, które mają największe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jego niedobór może powodować anemię i choroby układu krążenia. Żeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na żelazo, mężczyzna musi dostarczać sobie ok. 10-12 mg żelaza dziennie, a kobieta ok. 12-15 mg.
Wątroba wieprzowa źródłem żelaza
Jednym z najbogatszych źródeł żelaza jest wątroba wieprzowa. W 100 g tego produktu znajduje się aż 17 mg żelaza. 70 g wątróbki zaspokaja dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na żelazo.
Gorzka czekolada źródłem żelaza
Smacznym źródłem żelaza jest gorzka czekolada, zawierająca przynajmniej 70% kakao. Jedna tabliczka czekolady, czyli 100 g, zawiera 12 mg żelaza. Niestety jest bardzo kaloryczna, ta sama ilość czekolady dostarcza ok. 560 kcal. Należy więc jeść ją z umiarem i nie traktować jako podstawowego źródła żelaza w diecie.
Pestki dyni i nasiona słonecznika źródłem żelaza
Pestki dyni i nasiona słonecznika mogą stanowić zdrową przekąskę, uzupełniającą dietę w żelazo. 100 g pestek dyni zawiera 11 mg żelaza, a 100 g nasion słonecznika – 4,2 mg. Można je także dodawać do sałatek i różnych wypieków, np. ciast albo chleba.
Suszone owoce źródłem żelaza
Suszone morele zawierają 5,5 mg żelaza w 100 g, figi 2,6 mg, a śliwki 2,5 mg. Można dodawać je do ciast i deserów oraz jeść same zamiast słodyczy. Należy jednak zachować umiar i nie jeść więcej niż 5-6 owoców jednorazowo, ponieważ w nadmiarze mogą mieć efekt przeczyszczający.
Natka pietruszki źródłem żelaza
Świeża natka pietruszki jest bombą witaminową. Zawiera między innymi dużo witaminy C. W 100 g natki pietruszki znajduje się także 6 g żelaza, które dzięki witaminie C jest łatwo przyswajalne.
Orzechy źródłem żelaza
Pyszne orzechy oprócz walorów smakowych mają też właściwości zdrowotne. 100 g pistacji dostarcza 4,2 mg żelaza. Ta sama ilość orzechów laskowych – 4,4 mg tego mikroelementu. 100 g orzechów włoskich to 3,1 mg żelaza, a orzechów nerkowca – 3 mg.
Rośliny strączkowe źródłem żelaza
W żelazo bogate są też rośliny strączkowe, np. biała fasola i bób. W 100 g gotowanej białej fasoli znajduje się 3,7 mg, a w 100 g bobu aż 4,5 mg żelaza.
Gotowana soczewica źródłem żelaza
Soczewica to kolejna roślina, która powinna znaleźć się w diecie każdego, kto chce utrzymać prawidłowe stężenie żelaza we krwi. Pamiętać o niej powinni szczególnie wegetarianie i weganie. 100 g soczewicy dostarcza 3,3 mg żelaza. Z soczewicy można przygotować zupę, kotlety oraz pasztet.
Kasza jaglana źródłem żelaza
Kasza jaglana zawiera największą ilość żelaza spośród wszystkich kasz. W 100 g znajduje się 4,8 mg tego mikroelementu. Kaszę jaglaną można dodawać do zup i innych posiłków, ale bardzo dobra jest też na słodko: można piec z niej ciasta lub jeść ugotowaną i zmieszaną z miodem i suszonymi owocami.
Maliny źródłem żelaza
Kiedy trwa sezon na maliny, należy korzystać i jeść ich jak najwięcej. 100 g malin dostarcza 1 mg żelaza. Maliny zawierają też witaminę C, która ułatwia przyswajanie żelaza.
- Anemia to niebezpieczna choroba, przy której należy stosować dietę bogatą w żelazo.
- Anemia to inaczej niedokrwistość. Dowiedz się, czy pokrzywa wyleczy anemię.
- Jeśli podczas anemii pojawi się krew z nosa usiądź w fotelu. Dowiedz się, jak sobie radzić z krwią z nosa.
- Żelazo jest głównym składnikiem hemoglobiny. Poznaj wysoki i niski poziom żelaza.
- Niedobór żelaza w diecie przejawia się poprzez częste zmęczenie. Zobacz jakie są objawy i jak wyleczyć niedokrwistość.