Królowa Elżbieta II
ONS

Królowa Elżbieta II - Ciężar korony

Królowa Elżbieta II
ONS

Jej twarz widnieje na monetach, znaczkach i banknotach. Jest najczęściej fotografowaną i najdłużej żyjącą współcześnie królową, a mimo to wiele jest wokół niej tajemnic. Królowa Elżbieta II nie rozmawia z dziennikarzami, z niczego publicznie się nie tłumaczy, nigdy na nic nie narzeka. Pierwszy i jedyny raz pokazała emocje na przełomie wieków, podczas sylwestrowej nocy 2000 roku, kiedy pocałowała w policzek swojego męża Filipa. Gdy w 1952 roku w trakcie podróży po Kenii dotarła do niej wiadomość o śmierci ojca króla Jerzego VI, wypowiedziała jedno tylko zdanie: „Bardzo mi przykro, ale muszę niezwłocznie wracać do Londynu”. To był moment, w którym zdała sobie sprawę, że została następczynią tronu, a nie drgnęła jej nawet powieka. 60 lat później podczas koncertu przed pałacem Buckingham z okazji jej diamentowego jubileuszu stanęła na scenie obok Paula McCartneya i Eltona Johna, aby wysłuchać przemówienia syna Karola i owacji ponad 200 tysięcy ludzi i... nie skomentowała tego ani jednym słowem. Tylko lekko zaszkliły się jej oczy na dźwięk skandowanego przez tłum: „Boże, chroń naszą królową!”.


Ciężka harówka

Szał jubileuszowy, jaki ogarnął w tym roku Wielką Brytanię, najprawdopodobniej zaskoczył i samą królową. Jeszcze do niedawna nad jej głową zbierały się czarne chmury – zaciskający pasa Brytyjczycy wypominali Elżbiecie II każdy kolejny milion funtów, który muszą płacić na jej utrzymanie. Od końca lat 90. toczyły się publiczne debaty, czy monarchia ma jeszcze jakikolwiek sens. Jednak dzisiaj, w czasach kryzysu wartości i autorytetów, królowa, która od 60 lat służy tylko jednej sprawie, czyli Wielkiej Brytanii, okazała się opoką. Z badań wynika, że obecnie aż 80 procent Brytyjczyków ufa tylko Elżbiecie II. Diamentowy jubileusz kosztował Wyspy prawie 800 milionów funtów i przełknięto to bez problemu, a zewsząd słychać było tylko zachwyty nad Jej Wysokością.

Królowa Elżbieta II ma 86 lat i ludzie w jej wieku przeważnie całe dnie odpoczywają w fotelu na biegunach, a ona wciąż przyjmuje gości, składa wizyty, przecina wstęgi. Praktycznie cały dzień jest na nogach. Obliczono, że rocznie ma 400 oficjalnych spotkań. Jej mąż książę Filip kiedyś przyznał: „To praca, której nikt dobrowolnie by się nie podjął”. 5 czerwca tego roku, w dniu największych obchodów królewskiego jubileuszu, stacja BBC nadała film, w którym po raz pierwszy światło dzienne ujrzały zdjęcia i amatorskie filmy z archiwum królewskiej rodziny.

Zanim w wieku 26 lat Elżbieta została królową, była beztroską mamą dwojga dzieci (dwuletniego Karola i rocznej Anny) i turlała się z nimi na trawie. Gdy została matką narodu, musiała z takich zabaw zrezygnować. „Widać, że była wykończona”, mówi w filmie jej syn Karol, patrząc na zdjęcia z trwającej niemal cały dzień koronacji Elżbiety II w marcu 1953 roku. Królowa, ubrana w długą suknię, ciężki płaszcz z gronostajów, z ważącą ponad dwa kilogramy koroną św. Edwarda na głowie była opanowana i uśmiechnięta. W dzieciństwie uczono ją, że nawet skaleczone kolano nie jest powodem do łez. „Głowa ją od noszenia tej korony strasznie rozbolała”, dodaje z powagą Karol. Królowa Elżbieta II przez następnych 60 lat dźwigała o wiele większy ciężar – swoją rodzinę i cały kraj. Brytyjczycy docenili wreszcie ten królewski wysiłek.

Więcej na temat Królowa Elżbieta II
Przeładuj

W "Hotel Paradise": Łukasz chciał rozbić kulę! "Miałem przygotowaną chamską zagrywkę"

zobacz 01:23