Karol III doskonale odnajduje się w nowej roli. Monarcha już zapowiada cięcia kosztów podczas swojej koronacji, a teraz po raz kolejny zaskoczył swoich poddanych. Jego Królewska Mość wystawił na sprzedaż ukochane wierzchowce Elżbiety II, które odziedziczył po swojej matce.

Reklama

Karol III wyprzedaje konie Elżbiety II

Elżbieta II była znana ze swojego zamiłowania do koni. Zmarła królowa uprawiała jeździectwo, brała udział w wyścigach i prowadziła hodowlę Royal Stud, a jej konie wyścigowe odnosiły liczne sukcesy. Jak informują brytyjskie media, król Karol III jednak zamierza wprowadzić poważne zmiany w stadninie. Dom aukcyjny Tattersalls przekazał, że na sprzedaż trafi 14 koni z królewskiej hodowli. Wśród nich Love Affairs trenowany przez Clive'a Coxa, który wygrał gonitwę na dwa dni przed śmiercią monarchini, a także wyszkolony przez sir Michaela Stoute'a czteroletni wałach Just Fine, zwycięzca stu królewskich wyścigów.

Andrew Milligan/Associated Press/East News

Zobacz także: Jak ekipa "The Crown" zareagowała na śmierć Elżbiety II? Twórca mówi o mieszanych uczuciach

Rzecznik domu aukcyjnego Tattersalls, Jimmy George, zapewnia jednak, że decyzja króla Karola III nie świadczy jednak o odcięciu się od przeszłości, czy chęci wzbogacenia się. Jak podkreśla w rozmowie z BBC, co roku część zwierząt z hodowli Elżbiety II była wyprzedawana.

- Królowa miała własne klacze stadne, hodowała je i sprzedawała. Nie można zatrzymać ich wszystkich. Właściciele co roku to robią - mówi rzecznik Tattersall's Jimmy George.

Co więcej, fakt że konie opuszczą królewską stadninę wcale nie oznacza, że nadal nie będą brać udziału w renomowanych wyścigach.

Zobacz także
i-Images, PacificCoastNews

Zobacz także: Meghan Markle pierwszy raz o śmieci Elżbiety II: "To był trudny okres"

Królowa Elżbieta II od najmłodszych lat była wielką miłośniczką jeździectwa. Już w wieku trzech lat rozpoczęła naukę jazdy konnej. Stadninę Royal Stud w Sandringham monarchini po swoim ojcu, królu Jerzym VI. Hodowlę w 1886 roku założył jej pradziadek, ówczesny książę Walii, Edward.

- Lubię hodować konia, który okazuje się potem szybszy od innych. Doskonale czuję się na wyścigach, a to wszystko bierze się stąd, że ja konie kocham, zwłaszcza te rasowe - mówiła Elżbieta II w filmie dokumentalnym BBC z 1974 roku.

Reklama

Jej Królewska Mość wielokrotnie podkreślała, że obcowanie ze zwierzętami jest dla niej najlepszą odskocznią od codziennych obowiązków.

JOE GIDDENS/AFP/East News
Reklama
Reklama
Reklama