Newsy

„Katyń” Andrzeja Wajdy

Ten film musiał powstać! To fragment naszej historii. Zbrodnia katyńska przez lata była tematem zakazanym. Po raz pierwszy opowiedział o niej Andrzej Wajda. Już 22 stycznia w VIVIE! „Katyń”. Dzieło nominowane do Oscara. Film, który trzeba zobaczyć!
Film budził kontrowersje już od pierwszego dnia zdjęciowego. Tłumy dziennikarzy ubiegały się o akredytację i możliwość przyglądania się pracy ekipy. I wtedy reżyser Andrzej Wajda wydał oświadczenie, w którym poprosił wszystkich o uszanowanie szczególnej atmosfery filmu i o niezakłócanie pracy aktorów. Bo „Katyń” to dla niego samego dzieło szczególne. Przygotowywał się do niego kilka lat. Najpierw było poszukiwanie materiału na scenariusz. Ostatecznie powstał on na podstawie książki Andrzeja Mularczyka „Post mortem”.

Głos decydujący w przedstawianiu historii miał jednak sam reżyser. Od początku wiadomo było, że „Katyń” to dla Wajdy nie tylko próba zmierzenia się z polską historią, ale także rozliczenie z własnym losem. To właśnie w Katyniu zginął jego ojciec. „Dla mnie śmierć ojca to także wielka rozpacz matki, która umarła w 1950 roku, ale do ostatnich dni łudziła się, że ojciec wróci. Pisała do Czerwonego Krzyża, do Szwajcarii, do Londynu z nadzieją, że się odnajdzie”, mówił reżyser. Jednocześnie jednak podkreślał, że „Katyń” nie jest filmem autobiograficznym. „Moi bohaterowie to mozaika wielu życiorysów i tragicznych historii. Taką podjąłem decyzję”.

W „Katyniu” to kobiety pozostawione przez swoich mężów najszybciej odkrywają prawdę i nie chcą zgodzić się na historyczne kłamstwo. „Gram żonę zabitego w Katyniu rotmistrza. Moja bohaterka długo nie może zgodzić się z tym, że jej ukochany mógł zginąć. Straszna prawda dochodzi do niej dopiero wtedy, gdy w jej ręce trafia kalendarz, w którym mąż zapisywał ostatnie chwile swojego życia”, opowiada Maja Ostaszewska, jedna z głównych bohaterek filmu. W rolę jej męża wciela się Artur Żmijewski: „Długo pracowałem nad tym, aby swojej kryształowej postaci rotmistrza Andrzeja dodać ludzkich cech. Cały czas czuliśmy nad sobą ochronę pana Andrzeja, taki parasol, który nad nami rozpostarł”.

Wszyscy aktorzy, którzy spotkali się na planie, zgodni są co do jednego. Dane im było uczestniczyć w filmie o niezwykłych emocjach. Doświadczyli tego też widzowie z całego świata, którzy mieli okazję już zobaczyć ten film. Szczególnie wstrząsająca jest ostatnia scena rozstrzeliwania polskich oficerów. Reżyser nie epatuje tu przemocą, ale tworzy sceny, które z pewnością przejdą do historii polskiego kina. „Zamierzałem zrobić film, którego łatwo się nie zapomni”, mówił po premierze Andrzej Wajda. Wszyscy, którzy choć raz widzieli „Katyń”, pewni są jednego. Nie zapomną go nigdy.

Katyń, Andrzej Wajda, logo


Oscary, statuetka Oscara
W ubiegłym roku film był nominowany do Oscara.

Największe polskie gwiazdy:
ARTUR ŻMIJEWSKI * MAJA OSTASZEWSKA * ANDRZEJ CHYRA * DANUTA STENKA * JAN ENGLERT * MAGDALENA CIELECKA * AGNIESZKA GLIŃSKA * PAWEŁ MAŁASZYŃSKI * MAJA KOMOROWSKA

Iza Bartosz / Viva

Cielecka i Ostaszewska w szalonym tańcu, Magda Gessler śpiewa. Najnowszy spot TVN to hit!

Andrzej Wajda zmarł 9 października
Eastnews
Newsy
Andrzej Wajda nie żyje. Reżyser zmarł w niedzielę wieczorem. Miał 90 lat
"To był najwybitniejszy reżyser w polskim kinie", mówi Tomasz Raczek.

Bardzo smutna wiadomość na koniec dnia. Jak podaje wyborcza.pl i stacja Polsat News, Andrzej Wajda nie żyje. Reżyser zmarł w niedzielę wieczorem. Nie są jeszcze znane przyczyny śmierci reżysera.    Wajda był jednym z najwybitniejszych reżyserów w Polsce - jego cztery filmy były nominowane do Oscara: "Ziemia obiecana" (1976), "Panny z Wilka" (1980), "Człowiek z żelaza" (1982) i "Katyń" (2008). Przypominamy, że w 2000 r. Andrzej Wajda otrzymał Oscara za całokształt twórczości.    Zobacz: Najważniejsze filmy Andrzeja Wajdy!   Rodzina Andrzeja Wajdy Andrzej Wajda był czterokrotnie żonaty. Pierwszą jego żoną była artystka Gabriela Obremba, którą poznał na studiach w Akademii Sztuk Pięknych. Z artystką rozwiódł się w 1959 roku. Później wziął ślub z artystką z ASP, Zofię Żuchowską, z którą rozwiódł się w 1967 roku. Trzecią żoną reżysera była Beata Tyszkiewicz, z którą Wajda ma córkę Karolinę Wajdę. Para ożeniła się zaraz po rozwodzie reżysera z drugą żoną. Ich ślub odbył się 13 maja 1967 roku. Dwa lata później w 1969 roku reżyser i aktorka rozwiedli się. Czwartą żoną reżysera została Krystyna Zachwatowicz, z która pobrał się w 1974 roku.    Co mówią o Wajdzie osoby ze świata filmu? "To był najwybitniejszy reżyser w polskim kinie. On zawsze chwytał się za najtrudniejsze tematy i to było jego wielkością. Teraz tego ciężko szukać. (...) Ostatnie lata nie były dla Wajdy przyjazne, ale dawał radę. Tak było w Katyniu, który nie był wybitnym filmem, ale ostatnie minuty tego filmu przeszły do historii kina. Umiał mając 90 lat pokazać, że klasa talentu jest ponadczasowa, powiedział Tomasz Raczek w Polsat News. Zobacz:  Gwiazdy żegnają Andrzeja Wajdę! "Dziękuję Mistrzu za filmy, za mądrość, za humanizm..."   Informację o śmierci Andrzeja Wajdy potwierdził...

Andrzej Wajda
EastNews
Newsy
Tego nie wiesz o Andrzeju Wajdzie! Reżyser miał jeszcze jeden talent, którym nie lubił się chwalić...
Tego nie wiesz o Andrzeju Wajdzie! Reżyser miał jeszcze jeden talent!

Andrzej Wajda grał też w filmach! Mało kto zna reżysera od tej strony. Okazuje się jednak, że zagrał on w czterech produkcjach. Są to bardzo maleńkie role, ale zawsze! Jako aktor Andrzej Wajda zadebiutował w 1972 roku w produkcji "Piłat i inni". Wcielił się tam w rolę pewnego reportera. Rola była jednak tak mała, że reżyser nie został nawet wymieniony w czołówce.   Drugim filmem, w którym mogliśmy zobaczyć Andrzeja Wajdę był "Bez znieczulenia". Dzieło miało premierę w 1978 roku, a reżyser zagrał tam uczestnika teleturnieju "Trzech na jednego". Niestety również nie został wymieniony w czołówce. W 1992 roku reżyser zagrał w miniserialu "Tren na śmierć cenzora", a w 2000 roku pojawił się w "Ostatnie zdjęcia. Brulion".   Większość kojarzy go jednak jako reżysera. Andrzej Wajda na swoim koncie ma wiele wspaniałych filmów i jako pierwszy odkrył talent Alicji Bachledy-Curuś, którą zaangażował do swojej produkcji "Pan Tadeusz". Trudno wymienić wszystkie dzieła reżysera, ale specjalnie dla Was zrobiliśmy plebiscyt, w którym możecie wybrać swój ulubiony film.   Warto dodać, że Andrzej Wajda zagrał również samego siebie w swoim filmie "TATARAK"!    Zobacz: "Powidoki" Andrzeja Wajdy kandydatem do Oscara. Zobacz ZWIASTUN filmu, o którym jest już głośno nie tylko w Polsce   Andrzej Wajda zagrał w czterech filmach!   Mało kto zna reżysera od tej strony!

Andrzej Wajda, Jane Fonda Oscary 2000
East News
Newsy
"Będę mówił po polsku, bo zawsze myślę po polsku", pamiętacie słynne przemówienie Wajdy na gali Oscarów? WIDEO
"Będę mówił po polsku, bo zawsze myślę po polsku", pamiętacie słynne przemówienie Wajdy na gali Oscarów? WIDEO

Andrzej Wajda zmarł 9 października. Reżyser miał 90 lat. Znany z takich filmów i klasyków kina jak "Wesele", "Panny z Wilka", "Człowiek z żelaza", "Pan Tadeusz", "Człowiek z marmuru", "Katyń", "Brzezina", "Kanał" czy "Pokój i diament" i "Ziemia obiecana". W 2000 roku przyznano mu Oscara za całokształt twórczości. Była to podniosła chwila. Andrzej Wajda zamiast podziękować po angielsku, chciał wszystko przekazać po polsku - padły mocne słowa, które zapamiętał cały świat. Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku. Przyjmuję tę zaszczytną nagrodę jako wyraz uznania, nie tylko dla mnie, ale dla całego polskiego kina. Tematem wielu naszych filmów były okrucieństwa nazizmu, nieszczęścia, jakie niesie komunizm. Dlatego teraz chcę podziękować amerykańskim przyjaciołom Polski i moim rodakom, którym kraj nasz zawdzięcza powrót do rodziny demokratycznych narodów, do zachodniej cywilizacji i instytucji i struktur bezpieczeństwa. Gorąco pragnę, aby jedynym ogniem, którego doświadcza człowiek, był ogień wielkich uczuć - miłości, wdzięczności i solidarności. Andrzej Wajda otrzymał Oscara z rąk Jane Fondy, która była wzruszona, że może go wręczyć tak wielkiemu reżyserowi.  Andrzej Wajda nakręcił koło 50 filmów!   Zobacz także: Andrzej Wajda na Festiwalu Filmowym w Gdyni. To wtedy widzieliśmy go ostatni raz ZDJĘCIA   Zobaczcie przemowę Andrzeja Wajdy na gali Oscarów.   Andrzej Wajda i Jane Fonda w 2000 na gali rozdania Oscarów.   Andrzej Wajda ostatni raz był widziany na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2 tygodnie temu.   Andrzej Wajda nakręcił swój ostatni film niedawno pod tytułem "Powidoki".

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik