Wigilia u Doroty Wellman
ONS

Do świąt coraz bliżej. Świadczą o tym sklepowe witryny, świetlne iluminacje, które powoli rozstawiane są na ulicach miast oraz okładki grudniowych magazynów. Wewnątrz kobiecych pism już zaczęły pojawiać się przepisy na bożonarodzeniowe potrawy, a gwiazdy w wywiadach opowiadają o tym, jak Wigilia wygląda w ich domach. Zobacz: U Sablewskiej już Boże Narodzenie

W "Twoim Stylu" o rodzinnej gwiazdkowej kolacji opowiedziała Dorota Wellman. Dziennikarka jest jedną z najbardziej lubianych postaci telewizyjnych, dlatego wiele gospodyń domowych czytając z nią wywiad, może zaczerpnąć kilka inspiracji. Gwiazda w rozmowie wyjawiła m.in. bez jakich dań nie wyobraża sobie wigilijnej kolacji i jak się do niej przygotowuje.

- Mam to szczegółowo rozpisane w kalendarzu A4. Jednego dnia piekę ciasta drożdżowe. Kolejnego makowce, a następnego serniki. Od lat z moją cioteczną siostrą Ewą urządzamy wigilię na przemian i uzupełniamy menu. Po mojej stronie obowiązkowo jest zupa grzybowa, którą najlepiej robiła moja mama, a ja staram się dogonić ideał. Jak co roku zamarynuję też śledzia w cytrynie i korzeniach. Pierwszy dzień świąt jest "mój". Faszerowana wiejska kura, którą kupię od zaprzyjaźnionej gospodyni. Pasztety upiekę sama. Na wigilii pilnujemy dwunastu potraw, ale jednak umawiamy się, żeby nie przesadzić z porcjami XXL. Przesyt jest niemoralny. Kiedyś na stole było siedem rodzajów śledzi, marnowała się masa jedzenia. Teraz się miarkujemy, choć piekąc baby i terriny, zawsze planuję wielki kosz z jedzeniem i winem dla kochanego teścia.


W przygotowaniach do odświętnej kolacji dziennikarce pomaga cała jej rodzina:

- Dożywotnio mianowałam się mistrzem ceremonii. Czyli u Wellmanów pańcia gotuje, a mąż i syn napełniają zmywarkę. No nie, jestem niesprawiedliwa. Krzyś obiera warzywa, Kuba miele mięso na pasztety, pilnuje ciast drożdżowych w piekarniku.


Jak widać Dorota do świąt podchodzi bardzo rodzinnie i tradycyjnie. Każdy kto zasiądzie przed jej stołem z pewnością nie wyjdzie głodny. Podobnie jak u Grycanek. Zobacz: Świąteczne menu Grycanek

Dorota Wellman i inne gwiazdy na gali "Kobieta z charakterem":