Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
biznesmen i bizneswoman
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Techniki radzenia sobie z mową seksistowską

Seksizm wiąże się z postawą autorytatywną i nakierowaniem na społeczną dominację. Osoby o poglądach seksistowskich akceptują brak równości społecznej i hierarchiczność. Zgodnie z ich opinią kobiety i mężczyźni nie powinni posiadać równych sobie praw, ponieważ nie są sobie równi.

Seksizm wiąże się z postawą autorytatywną i nakierowaniem na społeczną dominację. Osoby o poglądach seksistowskich akceptują brak równości społecznej i hierarchiczność. Zgodnie z ich opinią kobiety i mężczyźni nie powinni posiadać równych sobie praw, ponieważ nie są sobie równi.

 

Osoby myślące w sposób seksistowski wierzą, że każda z grup społecznych ma taki status, na jaki zasługuje. Seksizm najczęściej sprowadza się do wywyższania pozycji mężczyzn, a dyskryminacji roli kobiet, choć występują także przypadki, w których seksizm nakierowany jest na mężczyzn.

Jak radzić sobie z seksizmem – sprowadzanie do absurdu, powoływanie się na autorytet

Postawy seksistowskie mogą prowokować inne negatywne zachowania takie jak mobbing w pracy, molestowanie seksualne, zaczepianie i niesprawiedliwą politykę zatrudniania. Jeżeli osoba w środowisku pracy lub ktoś z otoczenia czyni uwagi o charakterze seksistowskim należy wprost zwrócić jej uwagę.

 

Zadanie to wymaga odwagi, ponieważ z jednej strony pojawia się obawa wykluczenia z grupy, a z drugiej wewnętrzna potrzeba krytycznej reakcji. Dobrze znaleźć sprzymierzeńca, który podziela nasze poglądy, nie godzi się na dyskryminację drugiej płci i będzie mógł poprzeć nasze zdanie.

 

Zachowania, komentarze i dowcipy seksistowskie można poskramiać przez sprowadzenie ich do absurdu, np. prosząc o ponowne ich powtórzenie lub opacznie je interpretując. Jeżeli ktoś w sposób seksistowski zaczyna określać np. kobiety, można powołać się na przedstawicielki płci żeńskiej, które cieszą się ogólnym szacunkiem i traktowane są jako autorytety. Skutecznie sprawdzają się także techniki polegające na zadawaniu najprostszych pytań: Naprawdę pan/pani w to wierzy? Co ma pan/pani na myśli? Te z pozoru proste pytania zaskakują i potrafią wytrącić z rąk argumenty i pozbawić rozmówcę pewności siebie.  


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Człowiek podaje drugiemu człowiekowi pomocną dłoń.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zachowania prospołeczne – podłoże psychologiczne
Zachowania prospołeczne to jak podaje definicja encyklopedyczna: „zachowania, które mają przynieść korzyść innej osobie lub społeczności (pomaganie, dzielenie się, ochrona)”. Zachowania prospołeczne zależą zarówno od cech osobowościowych, jak i konkretnej sytuacji oraz środowiska.

Zachowania prospołeczne to jak podaje definicja encyklopedyczna: „zachowania, które mają przynieść korzyść innej osobie lub społeczności (pomaganie, dzielenie się, ochrona)”. Zachowania prospołeczne zależą zarówno od cech osobowościowych, jak i konkretnej sytuacji oraz środowiska. Źródła zachowań prospołecznych Znane są zarówno przykłady poświęcenia dla innych, jak i rażącego egoizmu. Na zachowania prospołeczne mają wpływ: czynniki osobowościowe – osoby skupione na sobie, wykorzystujące w kontaktach z innymi ludźmi strategie manipulacyjne, a także szukające samousprawiedliwień, wykazują mniejszą tendencję do zachowań prospołecznych; czynniki sytuacyjne – chęć niesienia pomocy zależna jest m. in. od powagi sytuacji, w jakiej znalazła się potrzebująca osoba, np. kiedy zagrożone jest ludzkie życie, zareagujemy szybciej niż w przypadku, gdy natychmiastowa pomoc nie jest niezbędna – np., gdy ktoś oczekuje wsparcia finansowego; czynniki środowiskowe – osoby wychowane i/lub żyjące na wsi są bardziej skłonne do pomocy niż ludzie w mieście. Zachowania prospołeczne a socjobiologia Socjobiologia to dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem biologicznych podstaw zachowań społecznych ludzi . Wilson i Dawkins (brytyjscy profesorowie) przenieśli teorię ewolucji Darwina na grunt relacji interpersonalnych. Część naukowców zachowania prospołeczne tłumaczy doborem krewniaczym i zasadą wzajemności. Oznacza to, że chęć pomocy nie tyle wynika z altruizmu, co z oczekiwania wzajemności i obaw przed skutkami nieudzielenia wsparcia. Inni badacze twierdzą, że dopóki mamy w sobie empatię, jesteśmy skłonni pomagać, niezależnie od tego, czy realny jest jakikolwiek zysk, np. jeżeli ogłoszona jest zbiórka dla uchodźców wojennych, część osób na tyle współczuje tym osobom, że materialna pomoc jest wyłącznie darem serca i wyrazem...

Kamil Durczok w garniturze
ons.pl
Newsy
Tajny raport TVN w sprawie Kamila Durczoka ujawniony! Co dokładnie zawiera? "Dwa przypadki molestowania"

Tajny raport stacji TVN na temat głośnej sprawy Kamil Durczoka ujawniony! Skany poufnego dokumentu zamieścił na swoim blogu Tomasz Szymborski. Ich zawartość pokrywa się z opublikowanymi już wcześniej wyciekami. Co zawiera tajny raport TVN w sprawie Kamila Durczoka? "Jest winny popełnienia czterech zarzucanych czynów niestosownego zachowania wobec współpracowników, z których co najmniej jeden może stanowić mobbing" - można przeczytać w materiale przytoczonym przez Szymborskiego. Dokumenty opublikowane przez prawicowego dziennikarza mają być tłumaczeniami z język angielskiego. Oryginalny raport nie powstawał w języku polski, lecz właśnie angielskim. Z udostępnionego materiały wynika, że Kamil Durczok jest winien dwóch przypadków molestowania. Dziennikarz miał wysłać do jednej ze swoich pracownic serię SMS-ów z zaproszeniami na prywatne spotkania i zachęcać do nawiązania romansu. W przypadku drugiej kobiety miało również chodzić o namawianie na spotkanie. Redakcyjne koleżanki Durczoka miały odmówić, jednak te sytuacje wywołały w nich "głęboki stres oraz negatywne konsekwencje psychologiczne" - czytamy w raporcie. Trzeci przypadek sklasyfikowano jako mobbing, który miał polegać na ciągłej krytyce "która przybrała formę atmosfery wrogości i pomijania pracownika w przydzielaniu zadań".   Z dalszej części dokumentu wynika również, że Kamil Durczok miał tworzyć wyjątkowo stresującą atmosferę w pracy, a także pozwalać sobie na niekontrolowane wybuchy złości. Były szef "Faktów" miał także prosić kolegów, by na wjeździe służbowym znaleźli klub dla panów i upili koleżankę z pracy .   Już jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że prokuratura, która badała sprawę nie znalazła dowodów na molestowanie.   Przypomnijmy, że trwa proces sądowy Kamil Durczok kontra magazyn "Wprost", który ujawnił przypadki nadużyć...

kobieta z piegami w kapeluszu
Pixabay/Flachovatereza/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Czym jest androgynia?
Współczesna kobieta jest skoncentrowana na karierze, zaś mężczyzna nie wstydzi się już okazywać słabości. Androgynia kwestionuje podział ludzi ze względu na płeć biologiczną i związane z nią cechy, rozdysponowanie pracy czy pełnione funkcje.

Współczesna kobieta jest skoncentrowana na karierze, zaś mężczyzna nie wstydzi się już okazywać słabości. Androgynia kwestionuje podział ludzi ze względu na płeć biologiczną i związane z nią cechy, rozdysponowanie pracy czy pełnione funkcje. Czym jest androgynia? W psychologii terminem „androgynia” nazywa się zjawisko występowania u jednej osoby cech i sposobów zachowania się, które są typowe dla kobiet i mężczyzn. Pojęcie to wprowadziła Sandra Bem, która twierdzi, że płeć to stereotyp funkcjonujący w kulturze . Znane są bowiem cechy, które przypisuje się mężczyznom, takie jak siła, oraz charakterystyczne dla kobiet, takie jak uczuciowość. Osobom androgynicznym można przypisać zestawy cech kobiecych i męskich.   Osoby androgyniczne lepiej reagują w różnych sytuacjach. Kobiety androgyniczne są niezależne i opiekuńcze. Cechują się wysoką samooceną i niskim poziomem lęku. Z kolei mężczyźni androgyniczni sprawiają wrażenie tolerancyjnych i empatycznych oraz odpornych na konformizm. Osoby androgyniczne są bardziej plastyczne, ponieważ podejmują aktywności, które są charakterystyczne dla obu płci - raz męskie, raz żeńskie. To daje im przewagę w społeczeństwie, a w związku dwóch osób androgynicznych powoduje lepsze dopasowanie zarówno pod względem psychicznym, jak i seksualnym. Androgeniczność podaje w wątpliwość podział z uwzględnieniem płci biologicznej. Androgyniczny wygląd Androgynia łączy w jednym ciele cechy żeńskie i męskie. W kulturze polega na świadomym upodabnianiu się kobiet do mężczyzn i odwrotnie, na przykład poprzez strój. Kobiety zakładają typowe dla mężczyzn garnitury, elementy garderoby typu unisex czy oversize. Mężczyźni noszą spodnie o wąskich nogawkach. Pozwala to na demonstrowanie własnej tożsamości. Obecnie trudno...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner