Kate Moss w przezroczystej sukience i papierosem w 1993 i złotej sukience w 2013 okładka magazynu the face reklama Calvin Klein z nagimi Kate Moss i Mark Wahlberg Kate Moss z papierosem i Naomi Campbell Kate Moss i Johnny Depp palą papierosy
Kate Moss w przezroczystej sukience i papierosem w 1993 i złotej sukience w 2013
REX FEATURES/EAST NEWS, SPLASH/EAST NEWS
1/15
Kate Moss w przezroczystej sukience i papierosem w 1993 i złotej sukience w 2013
REX FEATURES/EAST NEWS, SPLASH/EAST NEWS

Kate Moss kończy dzisiaj 42 lata, a my jesteśmy ciekawi czy - jak co roku - będzie je hucznie świętować. Chociaż w kontekście Kate i imprezowania można by rzec: „dzień jak co dzień” ...

 

 

Z tej okazji prześledzimy pamiętne wydarzenia z życia modelki, która - odkryta przypadkiem na lotnisku w Nowym Jorku w wieku 14 lat - została gwiazdą nie tylko wybiegów, ale zdołała utrzymać swoją pozycję daleko dłużej niż inne super modelki lat 90., jak Naomi Campbell czy Linda Evangelista. To ona stała się ikoną również następnego pokolenia. Czyżby sekret tkwił właśnie w jej kontrowersyjności? W jej nieidealnym życiu, tak samo jak w nie do końca idealnej urodzie?

 

Na zdjęciach powyżej Kate Moss w 1993 roku i w 2013 - nie widać by w tym czasie wydoroślała ;)

2/15
okładka magazynu the face

1990 roku brytyjski „The Face” opublikował sesję zdjęciową z roznegliżowaną 16-letnią Kate. Autorka zdjęć Corinne Day, która zrobiła fotografie dziewczynce zupełnie jeszcze nie znanej szerszej publiczności, określiła je sama jako „grunge”. Kate była zupełnym przeciwieństwem takich supermodelek jak Claudia Schiffer czy Naomi Campbell - niska, chłopięca, z krzywymi nogami.

 

3/15
reklama Calvin Klein z nagimi Kate Moss i Mark Wahlberg

To dzięki kampanii dla Calvina Kleina w 1992 roku Kate Moss zaczęła być rozpoznawalna. Odważne, nagie zdjęcia z Markiem Wahlbergiem, reklamujące bieliznę sprawiły, że nazwisko modelki było na ustach wszystkich.

4/15
Kate Moss z papierosem i Naomi Campbell
REX FEATURES/EAST NEWS

Sława Kate Moss wyrosła na nowym trendzie w modzie zwanym „heroin chic”. Sama Kate stała się ikoną stylu - prezentując odważnie swoją chudą sylwetkę nie tylko na wybiegach, ale również podczas imprez, na zdjęciu z Naomi Campbell na imprezie Look of the Year w 1993 roku.

5/15
Kate Moss i Johnny Depp palą papierosy
REX FEATURES/EAST NEWS

Brangeliną epoki grunge'u, czyli połowy lat 90' byli Kate Moss i Johnny Depp. Ich rozstania i powroty, pijackie ekscesy, śledziły wszystkie magazyny. Poznali się w 1994 roku, a ich równie gorący, jak burzliwy związek, zakończył się 4 lata później... Rozstali się chwilę po zaręczynach: Johnny trafił w ramiona Vanessy Paradis, a Kate trafiła na odwyk.

6/15

Będąc w istocie anty-supermodelką, z krzywymi nogami i zbyt niskim wzrostem, miała już utrwaloną pozycję w lidze... supermodelek. A te, z początkiem lat 90. po raz pierwszy zostały podniesione do rangi gwiazd, występujących w teledyskach sexy bóstw, mających swoich fanów, tak samo jak gwiazdy kina czy sceny. Pamiętacie November Rain Guns'n Roses ze Stephanie Seymour, czy „Freedom” Georga Michaela, gdzie wystąpiły Christy Turlington, Naomi Campbell, Cindy Crawford, Linda Evangelista i Tatjana Patitz, George'a Michaela? Tak zaczęła się „moda” na modelki:

 

 

Kate Moss również zaczęła być zapraszana przez wielkich muzyków do ich teledysków, wystąpiła między innymi u Eltona Johna czy Marianne Faithfull, ale jako, że dziś wspominamy jej najbardziej skanadalizujące poczynania, zobaczcie ten, zespołu White Stripes, dla nas jest czaderski:

 

 

7/15

„Kokainową Kate” została w 2005 r. gdy świat obiegła okładka Daily Mirror pokazująca zdjęcie modelki dzielącej działki kokainy. Kontrakty zerwały z nią wtedy największe marki jak H&M, Chanel i Burberry.

Jednak świat mody z Alexandrem McQueen'em na czele, który podczas swojego pokazu założył koszulkę z napisem: „We love you Kate”, stanął za nią murem i modelka już w 2006 roku wróciła do łask.

8/15

Związek Kate Moss z Pete'em Doherty w latach 2005-2007 był pasmem pijackich burd i awantur. Świat obiegały zdjęcia pijanej Kate z jeszcze bardziej pijanym muzykiem. Wokalista The Libertines był niejednokrotnie aresztowany za posiadanie narkotyków. Najsmutniejszy jest w tym fakt, że modelka wychowywała przy tym córkę Lily Grace (ur. w 2002 r. ze związku z dziennikarzem Jeffersonem Hackiem).

9/15

W 2009 roku opinia publiczna oskarżyła Kate Moss o promowanie anoreksji, a to za sprawą jednej z jej wypowiedzi. Zapytana przez magazyn „WWD” czy ma jakieś motto, odparła, że ma ich wiele, np. „Nic nie smakuje lepiej niż poczucie, że się jest chudym”.

10/15

Kolejny skandal z Kate Moss w rolach głównych, to występ po 7 latach przerwy, na wybiegu, podczas prezentacji kolekcji Louis Vuitton w Paryżu w marcu 2011 roku. Podobno występ wcale nie był zaplanowany, poza tym Kate zapaliła sobie papierosa...

11/15

W lipcu 2011 modelka wzięła ślub z muzykiem Jamie Hince'em. I w tym też nie byłoby żadnego skandalu, gdyby nie założyła sukni od... Galiano! Projektanta oskarżonego o antysemityzm, który został zbojkotowany przez cały świat celebrytów z wyjątkiem Kate.

12/15

Na 60-lecie magazynu "Playboy" Kate Moss wystąpiła w rozbieranej sesji w tradycyjnym stroju króliczka.

13/15
Kate Moss pcha wózek z bagażami
ONS

U boku spokojnego Jamiego Hince'a Kate Moss też nie przestała szokować. W 2014 r. pijana Kate na lotnisku w Turcji zaczęła się awanturować, bo nie mogła znaleźć biletu.

14/15
Kate Moss w płaszczu w panterkę wychodzi z lokalu

40. urodziny Kate w restauracji „34” w 2014 r. Zamiast kolacji goście dostali ponoć głównie alkohol, a mocno „zawiana” modelka pojechała później na następną imprezę urodzinową w klubie The Dorchester.

15/15
Kate Moss w oryginalnej czapce i torebką czerwoną

W czerwcu 2015 r. Kate do listy swoich wybryków dorzuciła „aferę kanapkową” - wracając ze Spa w Turcji po tygodniowym detoksie, ponoć nie dostała kanapki w samolocie, bo się skończyły. Świadkowie twierdzą, że w czasie lotu nie stroniła od alkoholu i gdy zobaczyła, że obsługa je makaron a dla niej nie było już żądanego jedzenia, podobno zaczęła się awanturować i wyzywać pilota. Na lotnisku w Luton została wyprowadzona z samolotu pod eskortą policji.

Więcej na temat Kate Moss