Sting

"Englishman in New York", "Shape Of My Heart", "Moon over Bourbon Street" czy "Every Breath You Take" to tylko kilka przykładów piosenek Stinga, które znane są na całym świecie. Najpierw zdobył ogromną popularność, występując w zespole The Police, a później przebił ją jeszcze solo. W końcu stał się jednym z najbardziej znanych muzyków naszych czasów. Jego dokonania w świecie artystycznym są tak duże, że został odznaczony tytułem Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Poznaj więcej informacji o Stingu.

Imię: Gordon Matthew

Nazwisko: Sumner

Pseudonim: Sting

Wzrost: 181 cm

Data urodzenia: 2.10.1951 r.

Znak zodiaku: waga

Zawód: piosenkarz, kompozytor, aktor

Osoby - związki:1976-1984 - małżeństwo z aktorką Frances Tomelty, zakończone rozwodem;od 1992 - małżeństwo z Trudie Styler, aktorką i producentką filmową.

Rodzice: ojciec Ernie, weteran II wojny światowej, z zawodu mleczarz i inżynier; matka Audrey była znakomitą pianistką klasyczną, ale z zawodu fryzjerką.

Dzieci: syn Joseph (ur. 1976 r.) z zawodu muzyk; córka Kate (ur. 1982 r.) z zawodu aktorka; córka Mickey (ur. 1984 r.) z zawodu aktorka; syn Jake (ur. 1985 r.) z zawodu reżyser filmowy; córka Eliot Paulina (ur. 1990 r.) z zawodu wokalistka i kompozytorka; syn Giacomo (ur. 1995 r.) z zawodu aktor

Rodzeństwo: brat Philip (duchowny) i dwie siostry - Angela (dyrektorka kreatywna w dziedzinie mody) i Anita (producentka filmowa)

BIO: Gordon Sumner urodził się w Wallsend, w robotniczej dzielnicy Newcastle. Po ukończeniu szkoły średniej dostał się na filologię angielską Uniwersytetu Warwick, ale studiował tam tylko przez rok. Po porzuceniu studiów podjął pracę na budowie, później był urzędnikiem i nauczycielem w szkole podstawowej. W młodości wyróżniał się też talentem sportowym, dwukrotnie został mistrzem hrabstwa w biegu na 100 metrów. Jego prawdziwym przeznaczeniem była jednak muzyka.Gordon Sumner muzykiem chciał zostać od najmłodszych lat. Początkowo grywał w lokalnych zespołach jazzowych. Pseudonim zyskał jeszcze w czasach szkolnych. Pewnego dnia przyszedł na koncert zespołu Phoenix Jazzmen, w którym grał ubrany w sweter w czarno-żółte pasy. Jego koledzy stwierdzili, że wygląda w nim jak pszczoła i zaczęli wołać na niego "żądło", czyli Sting. Przełomem w karierze muzyka był rok 1977, kiedy z przyjaciółmi założył rockowy zespół The Police. Mimo że kariera grupy trwała stosunkowo krótko (do 1983 roku z chwilową reaktywacją w 1986 roku na potrzeby nagrania nowej wersji piosenki "Don't Stand So Close to Me"), to zyskała ona ogromną popularność, uwieńczoną zdobyciem sześciu nagród Grammy.Jeszcze w trakcie występów z The Police Sting rozpoczął karierę solową. W 1981 roku zaśpiewał piosenki "Roxane" oraz "Message in a Bottle" na koncercie dla Amnesty International. Rok 1985 przyniósł pierwszy studyjny krążek "The Dream of the Blue Turtles", kolejny - album koncertowy "Bring on the Night".Sting to również aktor. Zadebiutował niewielką rolą w filmie "Kwadrofonika". Szczególnie istotny był dla niego obraz "Syrop z siarki i piołunu", w którym nie tylko zagrał jedną z głównych ról, ale również jego piosenki znalazły się na ścieżce dźwiękowej. Jedną z jego najważniejszych i najlepszych kreacji okazała się postać Feyda-Rauthy'ego w ekranizacji powieści "Diuna". Później wystąpił jeszcze w kilku filmach, w tym w animacji pt. "Film o pszczołach", w której dubbingował... samego siebie.

Znany z: Piosenka "Every Breath You Take" to najczęściej zamawiany utwór w radiach na świecie. Legenda narosła wokół utworu głosi, że Sting napisał przebój po przebudzeniu się w środku nocy. Co ciekawe, tylko dzięki piosence "Every Breath You Take" artysta zarabia średnio 200 tysięcy dolarów dziennie.

Funkcja w filmie (wybrana filmografia):rola drugoplanowa w filmie "Kwadrofonia" (1979);rola drugoplanowa w filmie "Syrop z siarki i piołunu" (1982);rola drugoplanowa w filmie "Diuna" (1984);rola drugoplanowa w filmie "Oblubienica Frankensteina" (1985);rola drugoplanowa w filmie "Przygody barona Munchausena" (1988);rola drugoplanowa w filmie "Groteska" (1995);rola drugoplanowa w filmie "Obfitość" (1995);rola drugoplanowa w filmie "Porachunki" (1998);rola dubbingowa w filmie "Film o pszczołach" (2007);rola drugoplanowa w filmie "Zoolander 2" (2016).

Płyty (albumy studyjne):1985 - "The Dream of the Blue Turtles" - podwójna platyna w USA;1987 - "...Nothing Like the Sun" - podwójna platyna w USA;1991 - "The Soul Cages" - platyna w USA;1993 - "Ten Summoner's Tales" - podwójna platyna w USA;1996 - "Mercury Falling" - platyna w USA;1999 - "Brand New Day" - podwójna platyna w USA, platyna w Polsce;2003 - "Sacred Love" - platyna w USA;2006 - "Songs from the Labyrinth";2009 - "If on a Winter's Night..." - poczwórna platyna w Polsce;2010 - "Symphonicities" - potrójna platyna w Polsce;2013 - "The Last Ship" - podwójna platyna w Polsce;2016 - "57th & 9th" - podwójna platyna w Polsce;2018 - "44/876";2019 - "My Songs";2021 - "The Bridge".

Książki:
 • 2004 - "Niespokojna muzyka", autor Gordon Matthew Sumner;
 • 2013 - "Sting. Opowieści z Newcastle", autor James Berryman.


 • Nagrody (najważniejsze wyróżnienia): - 1980 - Grammy "Best Rock Instrumental Performance"; - 1981 - Grammy "Best Rock Instrumental Performance"; - 1984 - Grammy "Song of the Year" dla piosenki "Every Breath You Take"; - 1991 - Brit Awards w kategorii "Najlepszy męski solowy artysta"; - 1994 - Grammy "Best Male Pop Vocal Performance" za piosenkę "If Ever I Lose My Faith In You"; - 2000 - Złoty Glob w kategorii "Najlepsza piosenka"; - 2003 - Nagroda Akademii Filmowej w kategorii "Najlepsza piosenka" za utwór "You Will Be My Ain True Love";

  LINK Instagram: https://www.instagram.com/theofficialsting/


  Link FB: https://www.facebook.com/sting/
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index