Kamil Sipowicz

Kamil Sipowicz to historyk filozofii, pisarz i artysta. Jest obecny w show-biznesie głównie dzięki Oldze "Korze" Jackowskiej - uwielbianej wokalistce, a prywatnie żonie pisarza i matce jego syna Szymona. Kamil przez kilka dekad był zawodowo związany z grupą Maanam - pisał dla niej teksty piosenek, wydawał płyty i tworzył ilustracje. Artysta ma na swoim koncie liczne książki, wśród których można znaleźć m.in. biografię jego sławnej żony, tomiki poezji oraz artykuły naukowe.

Imię: Kamil

Nazwisko: Sipowicz

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 23.07.1953 r.

Znak zodiaku: Lew

Zawód: historyk filozofii, poeta, pisarz, publicysta, autor tekstów piosenek

Osoby - związki:
 • Partnerka Sylwia - w 2020 roku Kamil Sipowicz ogłosił w mediach społecznościowych, że w jego życiu pojawiła się nowa miłość. Młodsza o kilka dekad Sylwia pomogła mu przetrwać trudny czas po śmierci żony.
 • Żona Olga "Kora" Jackowska - Kamil Sipowicz wziął ślub z wokalistką grupy Maanam w 2013 roku, po 40 latach związku. Para była razem aż do śmierci artystki 28 lipca 2018 roku.


 • Rodzice: brak informacji

  Dzieci: syn Szymon (ur. 1976)

  Rodzeństwo: brak informacji

  BIO: Kamil Sipowicz: historyk filozofii, pisarz, publicysta, poeta, autor tekstów piosenek. Pierwsze lata swojego życia spędził w miejscowości Świder, a następnie w Płocku. W 1979 roku ukończył studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej na Akademii Teologii Katolickiej (dziś UKSW) w Warszawie. W latach 1980-1988 kontynuował naukę na studiach doktoranckich na uniwersytetach w Monachium i Berlinie, gdzie we współpracy z wybitnymi filozofami prowadził własne badania. Ten etap edukacji zwieńczony został obroną rozprawy doktorskiej "Zagadnienia nieautentyczności i degeneracji w filozofii Martina Heideggera". Sipowicz już w trakcie studiów przejawiał talenty artystyczne, które zaowocowały długoletnią współpracą z zespołem Maanam (1975-2003). Życiowy partner Olgi "Kory" Jackowskiej robił ilustracje, pisał teksty piosenek i wydawał płyty grupy. W 1991 roku założył własną wytwórnię fonograficzną Kamiling Co. Jego firma Kamiling Publishing zajmuje się ochroną i kultywowaniem dziedzictwa zespołu Maanam i Kory. Od 2002 roku Sipowicz jest także prezesem w zarządzie Instytutu Badań DNA.

  Znany z: anteny Radiospacja, gdzie prowadzi swoją autorską audycję "Awangarda". Jest autorem wielu książek i tomików poezji. Od wielu lat jego teksty o tematyce muzycznej ukazują się w takich czasopismach jak "Tylko Rock", "Magazyn Muzyczny Jazz" czy "Jazz Forum". Pisze także artykuły o tematyce filozoficznej, które można przeczytać w "Życiu i Myśli" oraz "ExLibris". Publikował też na łamach "Polityki", "Przekroju", "Gazety Wyborczej", a nawet "Playboya". Pod koniec lat 90. XX w. był redaktorem naczelnym magazynu "MAX". W świecie show-biznesu znany jest przede wszystkim jako wieloletni partner życiowy wokalistki Kory. Sipowicz towarzyszył jej do ostatnich dni życia, a po jej śmierci aktywnie działał na rzecz kultywowania pamięci artystki. W 2020 roku ogłosił w mediach społecznościowych, że w jego życiu pojawiła się nowa miłość. Jego partnerka Sylwia chroni swoją prywatność. Wiadomo jedynie, że jest wielką fanką twórczości Kory i towarzyszyła Sipowiczowi w trudnych chwilach po stracie żony.

  Płyty: brak

  Książki: - "Tajemnicze dzieje pierwiastków" (1983) - "Królowie w kole ognia" (1990) - "Kora i Maanam: podwójna linia życia" (1998) - "Heidegger: degeneracja i nieautentyczność" (2005) - "Świder metafizyczny" (2005) - "I znowu pogrzeb we wrześniu" (2006) - "Hipisi w PRL-u" (2008) - "Pieśni solarne" (2009) - "Czy marihuana jest z konopi?" (2011) - "Kora, Kora. A planety szaleją" (2011). - "W obronie Kory i wolności. List do premiera" (2012) - "Encyklopedia polskiej psychodelii" (2013) - "Choroby kartezjańskie" (2013) - "Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt" (2016) - "Platyna" (2016)

  Nagrody: brak

  LINK Instagram: @kamilsipowicz


  LINK Facebook: @kamilsipowiczART
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index