bio

 • Wiek:
  53 lat
 • Data urodzenia:
  25 czerwca 1963
 • Data śmierci:
  25 grudnia 2016
 • Zawód:
  wokalista
 • Znak zodiaku:
George Michael (właściwe nazwisko Georgios Kyriacos Panayiotou) - urodzony w Londynie wokalista i kompozytor pochodzenia greckiego.
Rodzicami George'a Michaela byli grecki imigrant z Cypru oraz rodowita Angielka - tancerka Lesley Angod. Już w trakcie nauki George Michael zainteresował się muzyką. W 1979 roku razem z Andrewem Ridgeleyem oraz Davidem i Paulem Austinami założyli zespół ska The Executive. Zespół nie odniósł sukcesu, ale George Michael porzucił studia na rzecz kariery muzycznej. By tego dokonać dorabiał na zmywaku w restauracji swojego ojca i jako DJ. W wieku 17 lat napisał swój największy przebój "Careless Whisper" (George Michael jako najmłodszy artysta otrzymał w wieku 21 lat kompozytorską nagrodę Ivor Novello Songwriter Award), który później dołączył do repertuaru powstałego w 1981 roku zespołu Wham! założonego razem z Ridgeleyem. Wham! odniósł sukces, a przebojami stały się takie piosenki jak m.in. "Wake Me Up Before You Go-Go" z nagranego w 1984 roku albumu "Make It Big" czy "Last Christmas". Duet zakończył współpracę w 1986 roku, a George Michael rozpoczął karierę solową. Już rok później zaszokował publiczność piosenką "I Want Your Sex" oraz teledyskiem do niej. Jego debiutancki krążek "Faith" odniósł ogromny sukces, a Michael na zawsze zerwał z wizerunkiem uśmiechniętego, kolorowego chłopaka. Kolejne utwory - w tym okraszony teledyskiem z udziałem najsłynniejszych modelek świata "Freedom" - ugruntowały pozycję George'a Michaela na międzynarodowej scenie muzycznej, a sam artysta za swoją twórczość otrzymywał najważniejsze nagrody muzyczne. Kariera George'a Michaela załamała się w 1998 roku, kiedy to wokalista został aresztowany w Los Angeles z powodu "czynów lubieżnych", do jakich dopuścił się w jednej z toalet. George Michael przyznał otwarcie w trakcie programu w CNN, że jest gejem, a kolejny wydany przez niego singiel ironiczny "Outside" zyskał popularność. Michael zaangażował się w działalność charytatywną, pomagając bez rozgłosu potrzebującym aż do końca swojego życia. Dopiero po śmierci artysty ujawniona została skala pomocy, jakiej udzielił George Michael. Po roku 2000 George Michael nagrywał już mniej, a jego utwory cieszyły się umiarkowanym powodzeniem. W sierpniu 2012 roku George Michael wystąpił na ceremonii zamknięcia igrzysk olimpijskich w Londynie. Wcześniej, bo w 2011 roku, zaczęły się jego problemy zdrowotne. M.in. z powodu zapalenia płuc musiał odwołać zaplanowane na później koncerty. George Michael zmarł 25 grudnia 2016 roku z powodu niewydolności serca.

Georgre Michael prywatnie

Przez lata George Michael ukrywał przed światem swoją orientację seksualną. Wiedzieli o niej jedynie najbliżsi. Artysta spotykał się w tym czasie m.in. z aktorką Brooke Shields. Pierwszą wielką miłością wokalisty był projektant Anselmo Feleppa, którego poznał podczas koncertu Rock in Rio. Związek zakończył się tragicznie - partner wokalisty, nosiciel wirusa HIV, zmarł w 1993 roku na udar mózgu pogrążając wokalistę w żałobie, która trwała aż do 1996 roku. Kolejnymi partnerami George'a Michaela był przedsiębiorca Kenny Goss oraz znany pod pseudonimem Isaac Mazar gejowski model porno Fadi Fawaz.
George Michael miał dwie starsze siostry: Yodę i Melanię.