bio

 • Wiek:
  68 lat
 • Data urodzenia:
  27 czerwca 1952
 • Zawód:
  aktor
 • Wzrost:
  178cm
 • Znak zodiaku:
Bogusław Linda - urodzony w Toruniu aktor, absolwent krakowskiej PWST, któremu sławę i popularność przyniosła rola Franza Maurera w dwóch filmach Władysława Pasikowskiego z serii "Psy". Oprócz aktorstwa jest również reżyserem oraz scenarzystą teatralnym i filmowym, a także jest współzałożycielem i wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Debiutował na deskach Teatru Starego jeszcze w trakcie studiów. Później można go było zobaczyć na deskach wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz warszawskiego Teatru Studio. Pierwszą ważną rolą filmową Bogusława Lindy był udział w "Gorączce" Agnieszki Holland. Później występował w filmach najwybitniejszych polskich reżyserów: Andrzeja Wajdy ("Człowiek z żelaza"), Krzysztofa Kieślowskiego ("Przypadek"), Janusza Zaorskiego ("Matka królów"). Zagrał też rolę czarnego charakteru w jednym z pierwszych polskich filmów policyjnych "Zabij mnie, glino". W 1992 roku wystąpił w roli byłego ubeka w filmie Pasikowskiego "Psy". Ta oraz kolejne role Lindy ugruntowały jego pozycję największego twardziela polskiego kina. Został jednym z ulubionych aktorów Pasikowskiego występując w siedmiu filmach tego reżysera. Aby zerwać z wizerunkiem twardziela, Linda wystąpił m.in. w "Panu Tadeuszu" Wajdy czy "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza. Zajął się również reżyserią. Wyreżyserował filmy: "Seszele", "Sezon na leszcza" oraz "Jasne błękitne okna".
Początek XXI wieku to dla Bogusława Lindy zwolnienie kariery. Systematycznie pojawiał się w kolejnych produkcjach, ale żadna z nich nie zdobyła takiej popularności jak jego poprzednie filmy. Hitem kinowym był dopiero film Patryka Vegi "Pitbull. Nowe porządki", w którym Linda zagrał gangstera Babcię. Wystąpił też w roli głównej w ostatnim filmie Andrzeja Wajdy: "Powidoki".
W 1996 roku Bogusław Linda odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach.

Bogusław Linda prywatnie

Żoną Bogusława Lindy jest modelka i fotografka Linda Popiel, z którą poznali się na planie filmowym. Mają córkę Aleksandrę. Bogusław Linda ma jeszcze dwóch synów z poprzedniego małżeństwa - bliźniaków Mikołaja i Michała.
Aktor jest zapalonym myśliwym, a także posiadaczem przyznanego mu w 2014 roku Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności społecznej”.