Ranczo

      "Ranczo" to opowieść o losach mieszkańców wsi Wilkowyje. Serial doczekał się 10 sezonów, podczas oglądania których poznajemy życie i mentalność lokalnej społeczności. Opowieść jest pełna humoru, ale niejednokrotnie porusza też poważne kwestie, m.in. alkoholizmu, nieuczciwej pracy urzędników czy politycznych układów.

      Kraj produkcji: Polska

      Język: polski

      Liczba sezonów/odcinków: 10 sezonów (każdy po 13 odcinków)

      Reżyser/producent: Wojciech Adamczyk, Telewizja Polska Studio A

      Gdzie jest emitowany: TVP1, od grudnia 2020 serial dostępny jest również na platformie VOD Netflix

      Premiera: 5 marca 2006

      Gatunek: serial komediowo-obyczajowy

      Ogólny zarys fabuły: "Ranczo" to serial komediowo-obyczajowy o perypetiach mieszkańców Wilkowyj, niewielkiej miejscowości na wschodnich krańcach Polski. Główną bohaterką jest Lucy Wilska - Amerykanka o polskich korzeniach. Kobieta odziedziczyła po zmarłej prababci stary dworek we wsi Wilkowyje. Lucy przyjeżdża pod wskazany adres początkowo tylko po to, aby sprzedać posiadłość. Po jakimś czasie okazuje się, że uroki życia na wsi bardzo jej odpowiadają, dlatego postanawia wyremontować dworek i zamieszkać w nim na stałe. Lucy spotyka tam miłość i ostatecznie zakłada rodzinę. Mieszkając w Wilkowyjach, musi się jednak zmagać się z licznymi problemami, które w nieco ironiczny sposób ukazują życie i morale wiejskiej społeczności. Dużą rolę w serialu odgrywają: ksiądz Piotr Kozioł oraz jego brat bliźniak, wójt gminy Paweł Kozioł, w których wciela się Cezary Żak. We wsi żyje również wiele przedsiębiorczych i charakternych kobiet, jak: Solejukowa, Michałowa, Więcławska, Hadziukowa. Istotnym elementem całej historii, który wprowadza do fabuły wiele zabawnych momentów, jest słynna ławeczka. To miejsce pod sklepem spożywczym, w którym regularnie przesiaduje trójka miejscowych pijaczków. Popijają oni wino o nazwie "Mamrot" i bardzo celnie, a jednocześnie prześmiewczo komentują nie tylko życie w rodzinnej wsi, lecz także polską rzeczywistość.

      Czy jest na podstawie książki, prawdziwej historii: Nie, ale na podstawie serialu powstały 2 publikacje: "Ranczo" i "Ranczo 2" autorstwa Jerzego Niemczuka i Andrzeja Grembowicza. Obie książki zostały wydane w 2014 r. przez Wydawnictwo Literackie.

      Najważniejsze postacie + aktorzy: - Lucy Wilska zagrana przez Ilonę Ostrowską; - ks. Piotr Kozioł i wójt gminy Wilkowyje Paweł Kozioł zagrani przez Cezarego Żaka; - żona wójta Halina Kozioł zagrana przez Violettę Arlak; - Jakub "Kusy" Sokołowski zagrany przez Pawła Królikowskiego; - Andrzej Więcławski zagrany przez Grzegorza Wonsa; - Tadeusz Hadziuk zagrany przez Bogdana Kalusa; - Patryk Pietrek zagrany przez Piotra Pręgowskiego; - Krystyna Więcławska zagrana przez Dorotę Chotecką-Pazurę; - Violetta Kotecka zagrana przez Magdalenę Waligórską-Lisiecką; - Wiesława Oleś zagrana przez Ewę Kuryło; - Maciej Solejuk zagrany przez Sylwestra Maciejewskiego; - "Michałowa" Japycz zagrana przez Martę Lipińską.

      Zdobyte nagrody:

    • statuetka Melonika dla najzabawniejszego serialu komediowego (2006);
    • Nagroda Grand Prix dla Wojciecha Adamczyka na Festiwalu Dobrego Humoru (2006);
    • statuetka Melonika dla Pawła Królikowskiego w kategorii Najlepszy aktor komediowy (2007);
    • Złota Podkowa w kategorii Najlepszy serial komediowy (2007);
    • Złota Podkowa dla Cezarego Żaka w kategorii Najlepsza męska rola w serialu komediowym (2007);
    • Telekamera przyznana przez czytelników pisma "TeleTydzień" w kategorii Komediowy serial (2009);
    • Kryształowy Granat przyznany na Festiwalu Filmów Komediowych Lubomierzu dla najlepszego serialu komediowego w ostatnim sezonie (2009);
    • Telekamera w kategorii Fabularny serial (2015);
    • Złoty Światowid dla Cezarego Żaka za podwójną rolę księdza i wójta (2015);
    • Nagroda od czytelników pisma "Świat Seriali" w kategorii Polski serial wszech czasów;
    • Złota Telekamera w kategorii Fabularny serial (2016);
    • Złoty Szczeniak dla Cezarego Żaka dla najlepszej aktorskiej kreacji w serialu (2020).