Agata Buzek

Agata Buzek to aktorka teatralna i filmowa. Jest córką znanego polityka Jerzego Buzka. Zagrała w wielu znakomitych produkcjach, takich jak "Rewers", "Zemsta", "Wiedźmin", "Ryś" czy "Valerie" Birgit Möller. Od 2018 r. Agata Buzek spotyka się z aktorem Jackiem Braciakiem.Imiona: Agata Bronisława

Nazwisko: Buzek

Nazwisko panieńskie: Buzek

Pseudonim : brak

Wzrost : 175 cm

Data urodzenia: 20.09.1976 r.

Znak zodiaku : panna

Zawód: aktorka teatralna i filmowa

Osoby - związki: Agata Buzek w 2006 r. wzięła ślub z historykiem sztuki i teologiem Adamem Mazaną. Po 12 latach małżeństwa doszło do rozwodu. W maju 2018 r. pojawiły się pierwsze doniesienia o związku Buzek z aktorem Jackiem Braciakiem.

Rodzice: Jerzy Buzek - polityk, w latach 1997-2001 pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów, w okresie 2009-2012 był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego; Ludgarda Buzek - doktor habilitowana nauk chemicznych, wykładowczyni akademicka.

Dzieci: nie ma

Rodzeństwo: nie ma

BIO: Agata Buzek urodziła się w 1976 r. w Pyskowicach. Jest córką znanego polityka Jerzego Buzka i chemiczki Ludgardy Buzek. Jako dziecko uczęszczała do amatorskiej szkoły baletowej. W młodości zdiagnozowano u niej ziarnicę złośliwą - chorobę nowotworową węzłów chłonnych. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Walerego Wróblewskiego w Gliwicach i katowicką szkołę aktorską. W 1999 r. uzyskała dyplom Akademii Teatralnej w Warszawie. W tym samym roku miał miejsce jej debiut tetrowy - rola Meli w "Moralności pani Dulskiej", wystawianej w Teatrze Ateneum w Warszawie. Przez 12 lat była w związku małżeńskim z Adamem Mazaną. Para nie miała dzieci. Obecnie Agata Buzek spotyka się z aktorem Jackiem Braciakiem. Jest wegetarianką, angażuje się w działania na rzecz praw człowieka.

Znana z: Aktorka stosunkowo rzadko wciela się w role serialowe. Zagrała w "Teraz albo nigdy", "Glinie" czy "Tajemnicach twierdzy szyfrów". Występowała w teledyskach. Można było zobaczyć ją m.in. w: "I Promise" formacji Radiohead, "Poli" Muńka Staszczyka, "Miłości" Andrzeja Piasecznego czy "Trofeach" Dawida Podsiadły. Znana jest też z dubbingu. Podkładała głos m.in. do "Atlantydy. Zaginionego lądu" jako księżniczka Kida, "Mulan II", "Harry'ego Pottera i Czary Ognia", "6 w pracy", "Podróży Guliwera", "Rio". Agata Buzek była koproducentem filmu fabularnego "Performer" (2015 r.). Często angażowana jest do produkcji zagranicznych, np. "Wolny przejazd", "Ostatnia kryjówka", "Paparazzo", "Nightwatching".

Funkcja w filmie: Oto wybrane filmy, w jakich zagrała Agata Buzek: - aktorka w filmie "Kochaj i rób co chcesz" jako Larysa Kwiatkowska (1997 r.); - aktorka w filmie "Wrota Europy" jako Henrietta (1999 r.); - aktorka w filmie "Wiedźmin" jako Pavetta (2000 r.); - aktorka w filmie "Zemsta" jako Klara (2002 r.); - aktorka w filmie "Ewka skacz!" jako Ewa (2004 r.); - aktorka w filmie "Valerie" jako Valerie (2006 r.); - aktorka w filmie "Wichry Kołymy" jako Lena (2008 r.); - aktorka w filmie "Rewers" jako Sabina Jankowska (2009 r.); - aktorka w filmie "Powrót" jako Monika Małecka (2013 r.), - aktorka w filmie "Fotograf" jako Kasia Przybylska (2014 r.); - aktorka w filmie "Niewinne" jako zakonnica Maria (2016 r.); - aktorka w filmie "High Life" jako Nansen (2018 r.); - aktorka w filmie "Ciemno, prawie noc" jako Anna Lipiec (2019 r.); - aktorka w filmie "Erotica 2022" jako Pani B. (2020 r.); - aktorka w filmie "Moje wspaniałe życie" jako Joanna "Jo" Lisiecka (2021 r.).

Płyta: brak

Książki : brak

Nagrody :
 • Złote Lwy w kategorii "Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca" za "Rewers" (2009 r.);
 • Złota Kaczka w kategorii "Najlepsza aktorka sezonu 2009/2010" za "Rewers" (2010 r.);
 • Orzeł w kategorii "Najlepsza główna rola kobieca" za "Rewers" (2010 r.);
 • Off Camera Konkurs Polskich Filmów Fabularnych w kategorii "Najlepsza rola żeńska" za "Moje wspaniałe życie" (2021 r.).
 • Aktorka otrzymała też liczne nominacje, w tym:
 • nominację do Orła w kategorii "Najlepsza drugoplanowa rola kobieca" za "Zemstę" (2003 r.);
 • nominację do nagrody Viva! Najpiękniejsi w kategorii "Najpiękniejsza Polka" (2009 r.);
 • nominację do nagrody Wiktory w kategorii "Najpopularniejszy aktor telewizyjny" (2009 r.);
 • nominację do Orła w kategorii "Najlepsza drugoplanowa rola kobieca" za "Niewinne" (2017 r.);
 • nominację do Orła w kategorii "Najlepsza drugoplanowa rola kobieca" za "Córkę trenera" (2020 r.)


 • LINK Instagram: @agata.buzek\_official

  Link FB: @AgataBuzekOfficial
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index