Reklama

Grunge style to moda lat 80. i 90. inspirowana wizerunkiem gwiazd alternatywnego rocka – takich indywidualności jak Kurt Cobain z Nirvany, Eddie Vedder z Pearl Jam i Layne Staley z Alice in Chains. Najważniejsze w stylu grunge były swoboda i eksponowanie własnej osobowości. Grunge’owe fryzury są naturalne i ogarnięte artystycznym nieładem, natomiast strojem rządzą dwie naczelne zasady: łączenie szerokiej góry z wąskim dołem i ubieranie się „na cebulkę”.

Reklama

Włosy w stylu grunge

Grunge’owe włosy nie potrzebują interwencji fryzjera, nie potrzebują nawet grzebienia – najlepiej, aby wyglądały jak po wstaniu z łóżka lub wyjściu spod prysznica. Liczy się przede wszystkim naturalność. Przełom lat 80. i 90. to czas, kiedy mężczyźni nosili długie, a kobiety krótkie włosy. Nieodłącznym elementem długich fryzur były naturalne fale i przedziałki – na środku głowy lub po bokach. Współczesną grunge’ową wariacją na długich włosach są bardzo modne luźne koki. Im więcej włosów zwisa z nich swobodnie, tym wyraźniej nawiązują do grunge’owej naturalności. Grunge style na krótkich włosach najlepiej sprawdza się w połączeniu z pofalowanym bobem lub zmierzwionymi chłopięcymi fryzurami.

Strój w stylu grunge

Ze stylem grunge kojarzy się jasny dżins. Dżinsowe spodnie, spódnice, szorty, kurtki i kamizelki królowały w latach 90. w każdej szafie. Kolejnym typowo grunge’owym elementem ubioru jest koszula – kraciasta, pasiasta lub dżinsowa, koniecznie z podwiniętymi rękawami, niezapięta, nonszalancko narzucona na t-shirt. Luz, wygoda i oryginalność w latach 90. pozwalały na łączenie w ramach jednej stylizacji wielu elementów nakładanych warstwami. Normą było narzucanie na t-shirt i koszulę oversize’owego swetra, który kontrastował z dopasowanym dołem (rurkami). Buty w stylu grunge sięgały za kostkę. Najczęściej noszono trampki i oficerki, ale zdarzały się też wysokie platformy typu cut out (z wycięciami w okolicach kostek) i dużymi klamrami. Aby odtworzyć strojem klimat lat 90. oprócz charakterystycznych elementów garderoby trzeba mieć na uwadze rockowe dodatki – łańcuchy, zamki, naszywki, zausznice, masywne bransolety i pierścionki, luźne czapki, kapelusze i wełniane kominy. Im więcej wymieszanych ze sobą elementów, tym bardziej oryginalnie, a więc i bardziej grunge’owo.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama