Ostatnie tygodnie ciąży: Jak sobie radzić z gorszym nastrojem i złym samopoczuciem?
W końcowej fazie ciąży możesz czuć się gorzej psychicznie, odczuwać bóle w plecach, cierpieć na zaburzenia równowagi i częściej chodzić do toalety. Są to naturalne objawy, które można złagodzić domowymi sposobami: gimnastyką, naparami ziołowymi i technikami relaksacyjnymi.
W końcowej fazie ciąży możesz czuć się gorzej psychicznie, odczuwać bóle w plecach, cierpieć na zaburzenia równowagi i częściej chodzić do toalety. Są to naturalne objawy, które można złagodzić domowymi sposobami: gimnastyką, naparami ziołowymi i technikami relaksacyjnymi.
W ostatnich tygodniach ciąży ból i dolegliwości mogą być bardzo uciążliwe dla przyszłej mamy. Pamiętaj jednak, że nie potrwa to już długo. Wkrótce na świecie pojawi się twoje dziecko, które z pewnością zrekompensuje wszystkie te niedogodności.
Obniżone samopoczucie psychiczne
W ostatnich tygodniach ciąży kobiety często zaczynają się stresować czekającym je porodem. Pojawiają się lęki i wątpliwości czy wszystko przebiegnie bez komplikacji, czy sobie poradzą i czy dziecko będzie zdrowe. Jeśli dręczą cię podobne obawy, spróbuj się wyciszyć i zrelaksować. Weź pachnącą kąpiel, poczytaj książkę, spotkaj się z przyjaciółkami. Odpoczynek psychiczny przed porodem jest bardzo ważny, ponieważ dziecko jest z tobą połączone i odbiera wszystkie impulsy, odczuwa twoje emocje. Zrelaksuj się, a twoje dziecko także będzie zrelaksowane.
Bóle pleców
Kilka dni przed porodem może pojawić się u ciebie silny ból w dolnej części pleców, udach i pachwinach. To głowa dziecka obniżona do kanału rodnego uciska twoje nerwy. Możesz złagodzić ból wykonując lekkie ćwiczenia, dzięki którym potrenujesz pozycje porodowe. Poćwicz na przykład:
- leżenie na boku z uniesioną zewnętrzną nogą,
- podpieranie się na czworaka,
- siedzenie okrakiem na krześle z pochyleniem do przodu,
- siedzenie w kucki.
Te pozycje pomogą ci złagodzić ból pleców w ostatniej fazie ciąży, a jednocześnie przygotują cię do porodu.
Zaburzenia układu pokarmowego
W ostatnim tygodniu przed porodem ciało zaczyna się oczyszczać. Występuje wtedy biegunka, a u niektórych kobiet także wymioty. Możliwe są także zaparcia, zgaga i ból brzucha, podobny do bólu menstruacyjnego. Niektóre kobiety tracą wtedy ochotę na jedzenie, a niektóre wręcz przeciwnie – dostają wilczego apetytu. Sposobem na zaburzenia układu pokarmowego w ostatnich dniach ciąży jest picie ziołowych naparów: z rumianku, prawoślazu, mniszka lekarskiego, mięty pieprzowej, lucerny siewnej, majeranku.
Częste wizyty w toalecie
Na około 3 tygodnie przed porodem obniża się dno macicy, a główka dziecka znajduje się niżej w kanale rodnym. Brzuch schodzi wtedy widocznie ku dołowi. Możesz w związku z tym odczuwać ucisk na pęcherz moczowy. Częstych wizyt w toalecie na kilka tygodni tygodni przed porodem nie da się uniknąć. Nie wstrzymuj moczu, aby nie doprowadzić do infekcji intymnej. Pij dużo wody, ponieważ twój organizm musi radzić sobie z metabolizmem twoim i dziecka.
Zaburzenia koncentracji i równowagi
Wzrost poziomu progesteronu pod koniec ciąży może zakłócić nerw błędny. Może to skutkować zaburzeniami równowagi i koncentracji. Na spacerach uważaj więc na nierówne chodniki, krawężniki, schody i niepewne tereny. Najlepiej jeśli w dłuższych wyjściach będzie ci ktoś towarzyszył. Jeśli czujesz, że masz problemy z koncentracją, nie wsiadaj też za kierownicę samochodu.
- Za występowanie regularnych skurczów błony macicy odpowiada oksytocyna. Zobacz, jak działa oksytocyna w ciąży i przy porodzie.
- Kiedy dziecko nie chce w naturalny sposób pojawić się na świecie, wtedy wywołuje się skurcze macicy. Czy wiesz, jak wywołać skurcze macicy?
- Dłuższa przerwa między jedną ciążą, a drugą pozwala zregenerować się kobiecie. Czy wiesz, jaki jest najlepszy czas na drugie dziecko?