Kobieta rozmawia z lekarzami przed porodem
©Olesia Bilkei/Fotolia
Styl życia

Oksytocyna przy porodzie – wzmaga skurcze i usprawnia akcję porodową, a także warunkuje pojawienie się laktacji

Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.

Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.

 

Najwięcej hormonu miłości, oksytocyny, uwalniane jest do krwi, gdy kobieta przeżywa orgazm, rodzi dziecko lub karmi piersią. Oksytocyna syntetyczna stosowana jest jako lek stymulujący poród.

Kasia gotuje z Polki.pl: aqua fresca z melona

Oksytocyna w ciąży: działanie

Oksytocyna odpowiada za powstanie niezwykle silnej więzi, która łączy kobietę i jej jeszcze nienarodzone dziecko. Już tuż przed zapłodnieniem oksytocyna obkurcza błonę mięśniową macicy, przyspieszając przepływ plemników i ułatwiając połączenie komórek. Gdy płód rośnie, stężenie hormonu magazynowanego w przysadce wzrasta. Często zdarza się, że ciężarne kobiety, które nigdy wcześniej nie przeżywały orgazmu, około 4. miesiąca ciąży doświadczają go po raz pierwszy. Dzięki oksytocynie mogą cieszyć się zadowalającym pożyciem seksualnym. Hormon miłości odpowiada również za poczucie pewności, że przyszła matka poradzi sobie z nowymi obowiązkami i powoduje rozwinięcie się instynktu wicia gniazda.

Działanie oksytocyny jako leku przy porodzie

Wydzielanie przez podwzgórze oksytocyny steruje mechanizmem porodowym, usprawniając rozwiązanie. W trakcie akcji porodowej, podczas rozciągnięcia szyjki macicy, automatycznie uwalniane są duże ilości oksytocyny. Pojawiają się regularne skurcze, będące zapowiedzią finału porodu. Hormon umożliwia także wyrzut łożyska oraz rozpoczęcie laktacji. Gdy pomimo ustalonego terminu porodu brak jego oznak, lekarze podają syntetyczną oksytocynę dożylnie. Przyspiesza ona poród, wzmacniając wystąpienie i intensywność skurczów. Po urodzeniu dziecka oksytocyna chroni kobiecy organizm przed krwotokiem poporodowym oraz depresją.

Jakie skutki uboczne ma oksytocyna

Podanie syntetycznej oksytocyny może skutkować zamykaniem naczyń krwionośnych, co utrudnia dotlenienie płodu i może być przyczyną konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia. U matki mogą wystąpić m.in. zaburzenia rytmu serca, nudności, wymioty, reakcje alergiczne, wzmożone napięcie macicy czy skurcz tężcowy. Lek stosuje się, monitorując czynności macicy, serca matki, płodu oraz ciśnienie matki. Karmienie piersią można rozpocząć dopiero w dzień po zakończeniu podawania kobiecie leku.

 

Szczęśliwa kobiety
©drubig-photo/Fotolia
Styl życia
Pozytywne działanie oksytocyny na organizm ludzki
Działanie oksytocyny ułatwia nawiązywanie relacji między ludźmi i niweluje stres. Naturalnie w dużych ilościach oksytocyna jest wytwarzana przez organizm kobiecy podczas porodu. Pomaga wydać dziecko na świat i odpowiada za tworzenie więzi pomiędzy matką i noworodkiem. Hormon ten jest wytwarzany także poza tą szczególną sytuacją.

Działanie oksytocyny ułatwia nawiązywanie relacji między ludźmi i niweluje stres. Naturalnie w dużych ilościach oksytocyna jest wytwarzana przez organizm kobiecy podczas porodu. Pomaga wydać dziecko na świat i odpowiada za tworzenie więzi pomiędzy matką i noworodkiem. Hormon ten jest wytwarzany także poza tą szczególną sytuacją. Poród i karmienie piersią – działanie oksytocyny jako gwaranta podtrzymania gatunku Oksytocyna jest niezbędna podczas porodu, dlatego organizm wytwarza ją wówczas w większych ilościach. Hormon ten odpowiada za skurcze macicy i jednocześnie łagodzi stres związany z tą sytuacją. Już podczas ciąży działanie oksytocyny jest nie do przecenienia, ponieważ także w tym okresie zmniejsza ona napięcie i stres kobiety. Oksytocyna podczas porodu nie tylko usprawnia jego przebieg, ale odpowiada za tworzenie się więzi między matką i noworodkiem tuż po porodzie. W kolejnych miesiącach natomiast zapewnia maluchowi naturalny pokarm – mleko matki. Bardzo ważną rolę oksytocyna odgrywa w połogu, ponieważ przyspiesza gojenie się ran i obkurczanie macicy. Działanie oksytocyny w kontekście relacji międzyludzkich Organizm wytwarza oksytocynę przeważnie w sytuacjach kontaktu czy jakichkolwiek pozytywnych interakcji z drugim człowiekiem. Działanie tego hormonu w tym kontekście opiera się na wytwarzaniu pozytywnych odczuć i przywiązania. Oksytocyna sprzyja otwarciu się na drugiego człowieka, daje zastrzyk pozytywnej energii, sprzyja wyzwalaniu uczuć. Dzięki temu, że zmniejsza stres i napięcie, daje zadowolenie. Niedobór oksytocyny może wywoływać depresję, sprawiać, że odczuwane będą lęki czy niepokój. Osobie o zbyt małej ilości tego hormonu może być trudno odnaleźć się w relacjach międzyludzkich i ogólnie w społeczeństwie. Oksytocyna odpowiada też za rywalizację – działanie oksytocyny na mężczyzn O ile dosyć jasne jest,...

Kobieta w ciąży stoi w gabinecie lekarskim
©Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Test oksytocynowy, czyli test OCT sprawdzający stan serca płodu: przebieg i wskazania do wykonania
Test oksytocynowy, inaczej test OCT, jest wykonywany w celach diagnostycznych. Za jego pomocą można ocenić czy dziecko będzie w stanie bezpiecznie przejść poród. Polega na podaniu kroplówki z oksytocyną i monitorowaniu serca płodu za pomocą KTG.

Test oksytocynowy, inaczej test OCT, jest wykonywany w celach diagnostycznych. Za jego pomocą można ocenić czy dziecko będzie w stanie bezpiecznie przejść poród. Polega na podaniu kroplówki z oksytocyną i monitorowaniu serca płodu za pomocą KTG.   Test oksytocynowy jest przeprowadzany na czczo. Przyszła mama ma zakładany wenflon z kroplówką. Badanie powinno być przeprowadzane w szpitalu, ponieważ istnieje ryzyko wywołania porodu. Po co wykonuje się test OCT? Test OCT jest testem diagnostycznym. Wykonuje się go zazwyczaj u kobiet, którym minął termin porodu . Test oksytocynowy pozwala ocenić, w jakim stanie znajduje się serce dziecka i czy jest przygotowane do porodu. W jego trakcie można też ustalić wydolność łożyska. W czasie badania stwarzane są warunki podobne do tych, które zachodzą w trakcie akcji porodowej.   Przy teście OCT jest podawana oksytocyna w małej dawce. Jest to naturalny hormon, który jest wytwarzany w organizmie kobiety m.in. w czasie porodu. Wywołuje on skurcze macicy . Oksytocyna ogranicza jednocześnie ilość krwi, która trafia do płodu. W czasie badania stan dziecka jest kontrolowany przez KTG (monitoring serca płodu). Badanie może wywołać reakcję uczuleniową , zaburzenia pracy serca lub tętna u dziecka i jego niedotlenienie. Jak przebiega test oksytocynowy? Pacjentka w czasie testu oksytocynowego ma podawaną kroplówkę z oksytocyną. Na początku jednak jest podłączana do aparatu KTG na około 20 minut . Po tym czasie dostaje kroplówkę. Wywołuje ona skurcze macicy. Po pojawieniu się nie więcej niż 10 skurczów odłącza się oksytocynę. Następnie znów podłączany jest aparat KTG. Ponowne badanie trwa 5-10 minut.   Zapis KTG, który pokazuje spadki rytmu serca płodu, oznacza pozytywny wynik. Jest to wskazanie do zakończenia...

Kobieta w ciąży siedzi na dywanie i gładzi się po brzuchu
©dinaphoto/Fotolia
Styl życia
Najlepsze sposoby na wywołanie skurczów macicy
Na wywołanie skurczów macicy przy ciąży przenoszonej polecane są seks, stymulacja sutków, chodzenie po schodach i aktywność fizyczna. Skuteczne też bywa ostrzej przyprawione jedzenie. Lekarze stosują kroplówki z oksytocyną, która wywołuje częste i mocne skurcze macicy, przyspieszając akcję porodową.

Na wywołanie skurczów macicy przy ciąży przenoszonej polecane są seks, stymulacja sutków, chodzenie po schodach i aktywność fizyczna. Skuteczne też bywa ostrzej przyprawione jedzenie. Lekarze stosują kroplówki z oksytocyną, która wywołuje częste i mocne skurcze macicy, przyspieszając akcję porodową.   Porodem w terminie określa się rozwiązanie między 38 a 42 tygodniem ciąży. Problem pojawia się, gdy dziecko nie chce w naturalny sposób pojawić się na świecie. Kiedy trzeba indukować poród i wywoływać skurcze macicy W medycynie wyróżnia się następujące terminy:   ciąża przeterminowana – gdy termin porodu minął, ciąża przenoszona – charakteryzuje się biologicznymi cechami przenoszenia, a więc dysfunkcją łożyska uznawanego już za stare.   Kontynuowanie ciąży przenoszonej jest niebezpieczne. Aby zmniejszyć ryzyko komplikacji wykonuje się testy sprawdzające stan płodu, np. USG, KTG, test oksytocynowy i amnioskopię. Indukcja porodu jest zasadna tylko w przypadku zagrożenia zdrowia dziecka, a nie z powodu ciąży przeterminowanej. Domowe sposoby na wywołanie skurczów macicy Jeżeli skurcze macicy nie rozpoczęły się w 2 tygodnie po przewidywanym terminie porodu, warto wspomóc się naturalnymi sposobami. Wśród najpopularniejszych metod wywołania skurczów wymieniane są:   seks , masturbacja , stymulacja sutków, chodzenie po schodach, aromaterapia – kąpiele w wannie z olejkami lawendowym lub szałwiowym, aktywność fizyczna – mycie podłóg, wykonywanie okrężnych ruchów biodrami, ostro przyprawione jedzenie (np. curry ), jedzenie świeżego ananasa (7-8 krążków dziennie) lub suszonych śliwek, picie soku z buraków . Wywoływanie skurczów macicy do porodu - najczęściej podawane leki Oto najczęstsze sposoby na wywołanie skurczów macicy przy pomocy środków...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik