Filiżanka cappuccino
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Kofeina naturalny dopalacz czy cichy zabójca?

Kofeina jest substancją, która nie ma smaku ani zapachu. Można ją znaleźć w kawie, herbacie, czekoladzie, coli oraz ziarnach kakaowca. Pomaga myśleć szybciej i efektywniej, usuwa zmęczenie i na krótki czas pobudza cały organizm.

Kofeina jest substancją, która nie ma smaku ani zapachu. Można ją znaleźć w kawie, herbacie, czekoladzie, coli oraz ziarnach kakaowca. Pomaga myśleć szybciej i efektywniej, usuwa zmęczenie i na krótki czas pobudza cały organizm.

 

Jednak warto pamiętać, że nadużywanie kofeiny może nieść ze sobą poważne zdrowotne konsekwencje.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik wiedeński

Kofeina – pozytywny wpływ

Wypijanie dziennie 2-3 filiżanek kawy działa stymulująco i pobudzająco na organizm. Zwiększa się przepływ krwi w komórkach dzięki czemu jesteśmy dobrze dotlenieni i funkcjonujemy sprawniej. Pamięć krótkotrwała się polepsza, a umysł pracuje wydajniej. Kofeina przyspiesza metabolizm, przez co szczególnie polecana jest w kuracjach odchudzających. Udowodniono naukowo, że pomaga szczególnie w spalaniu tłuszczu. Przy czym należy pamiętać, że w tym przypadku warto unikać dodawania do kawy śmietanki czy cukru, oraz stosować dobrze zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną.

 

Kofeina zalecana jest osobom cierpiącym na astmę, ponieważ działa rozszerzająco na oskrzeliki dzięki czemu minimalizuje napady duszności i ułatwia oddychanie. Zawarte w kofeinie antyoksydantny (przeciwutleniacze) spowalniają działanie wolnych rodników, tym samym opóźniając m. in. procesy starzenia. Ten wpływ kofeiny został dodatkowo potwierdzony u osób chorych na Parkinsona, gdyż działanie ochronne kofeiny na komórki nerwowe może opóźnić rozwój tego schorzenia. Prowadzone od lat badania dotyczące wpływu kofeiny na chorobę Alzheimera i demencję starczą potwierdzają wysnutą początkowo tezę dotyczącą jej pozytywnego wpływu. Udowodniono, że spożywanie kofeiny w umiarkowanych ilościach może zmniejszyć ryzyko rozwoju tych chorób.

Negatywny wpływ kofeiny na zdrowie

Zły wpływ kofeiny na organizm ludzki wiąże się prawie zawsze z jej przedawkowaniem. Negatywne skutki kofeiny to przede wszystkim:

  • rozdrażnienie, gonitwa myśli, stany lękowe, przemęczenie,
  • trudności z zasypianiem, bezsenność,
  • zgaga, nadkwasota, zaparcia lub biegunki,
  • podwyższenie ciśnienia tętniczego, przyspieszone bicie serca,
  • drganie mięśni,
  • suchość błon śluzowych i skóry,
  • zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Negatywne skutki kofeiny są przede wszystkim spowodowane jej nadmiernym spożywaniem, przez co wypłukiwane są z organizmu cenne sole mineralne, witaminy i pierwiastki, takie jak: magnez, wapń czy żelazo.

Biała filiżanka pełna ziaren kawy.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kofeina to substancja psychoaktywna. Czy można się od niej uzależnić?
Kofeina działa pobudzająco na układ nerwowy. Zmniejsza senność i poprawia fizyczną i umysłową wydolność organizmu. Czy należy uznać ją za uzależniający narkotyk?

Kofeina działa pobudzająco na układ nerwowy. Zmniejsza senność i poprawia fizyczną i umysłową wydolność organizmu. Czy należy uznać ją za uzależniający narkotyk?   Kofeina to organiczny związek chemiczny, który znajduje się w roślinach np. w kawie , herbacie lub ziarnach kakaowca. Kofeina może być także otrzymywana syntetycznie. Jest środkiem psychoaktywnym . Kofeina dodawana jest do niektórych produktów spożywczych, takich jak napoje energetyzujące oraz inne napoje gazowane (występuje przede wszystkim w coli). Jest powszechnie wykorzystywaną substancją psychoaktywną. Jej roczne spożycie szacuje się na ok. 120 000 ton . Pobudzające działanie kofeiny Kofeina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy (korę mózgu) i poprawia metabolizm . Kofeina zwiększa wydzielanie neuroprzekaźników, takich jak: serotonina, adrenalina, dopamina i noradrenalina. Wykorzystywana jest w celach leczniczych i konsumpcyjnych. Kofeina zmniejsza odczucie przemęczenia i sennego nastroju. Przywraca ostrość umysłu. Zwiększa wydolność fizyczną organizmu. Stosowanie kofeiny w większych dawkach wpływa na rdzeń kręgowy. Kofeina ma właściwości anksjogenne – może zwiększać uczcie lęku i niepokoju. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego i zmniejsza napięcie mięśni gładkich rozszerzając oskrzela . Przyspiesza przemianę materii i pobudza spalanie tkanki tłuszczowej. Ma właściwości przeczyszczające i moczopędne. Wprowadzona do organizmu kofeina wchłania się w ok. 45 minut. Kofeina działa pozytywnie na niektóre układy organizmu ludzkiego i jest bezpieczna, o ile jej dzienna dawka nie przekracza 600 mg dziennie (2-3 filiżanki kawy dziennie). W przypadku kobiet w ciąży dawka spożycia kofeiny jest ograniczona i wynosi do 300 mg dziennie. Negatywny wpływ kofeiny na organizm Kofeina zwiększa ryzyko zachorowań na raka pęcherza moczowego i przekształca się w organizmie w...

gorąca kawa
©Givaga/fotolia
Styl życia
Objawy i skutki przedawkowania kofeiny
Przedawkowanie kofeiny powoduje kłopoty z koncentracją i pamięcią, odwodnienie, spadek formy i niepokój. Nienaturalnie pobudzony człowiek nie jest w stanie zasnąć, a brak snu także odbija się na zdrowiu. Przedawkowanie kofeiny i długotrwała bezsenność mogą doprowadzić nawet do zgonu.

Przedawkowanie kofeiny powoduje kłopoty z koncentracją i pamięcią, odwodnienie, spadek formy i niepokój. Nienaturalnie pobudzony człowiek nie jest w stanie zasnąć, a brak snu także odbija się na zdrowiu. Przedawkowanie kofeiny i długotrwała bezsenność mogą doprowadzić nawet do zgonu.   Objawy przedawkowania kofeiny: fizyczne i psychiczne Najczęściej kofeina przyjmowana jest w postaci kawy, ale należy pamiętać, że zawierają ją także inne napoje. Maksymalna dawka kofeiny dla młodego, zdrowego człowieka to 600 mg na dobę. Przedawkowanie kofeiny objawia się problemami z pamięcią i koncentracją, a także nadmiernym pobudzeniem i niepokojem. Kofeina oddziałuje na układ nerwowy i zwiększa wydzielanie adrenaliny w organizmie. Ponadto kawa pita w dużych ilościach negatywnie wpływa na układ pokarmowy. Podrażnia śluzówkę żołądka i obciąża wątrobę, powodując dolegliwości bólowe i problemy z trawieniem. Nadmiernemu spożyciu kofeiny towarzyszyć mogą nudności i wymioty. Natomiast jej działanie moczopędne może skutkować odwodnieniem organizmu, jeśli pije się jej za dużo . Objawem odwodnienia jest zmiana koloru moczu na ciemniejszy. Kofeina uniemożliwia zaśnięcie, a długotrwały brak snu także bardzo negatywnie wpływa na stan zdrowia. Przedawkowanie kofeiny wiąże się też, paradoksalnie, z zauważalnym spadkiem energii.   Skutki przedawkowania kofeiny – rozbicie, skok ciśnienia, drgawki, a nawet śmierć Przedawkowanie kofeiny może zakończyć się nawet zgonem, jeśli nie pozwala zasnąć przez więcej niż 70 godzin. Długotrwały brak snu może wywołać halucynacje. Gdy jest jednorazowe, skutkuje rozbiciem, brakiem energii, spadkiem produktywności i silnym niepokojem. Jeśli przyjęta dawka kofeiny była bardzo duża, może powodować drgawki. Przedawkowanie tej substancji skutkuje również skokiem ciśnienia, zwiększając ryzyko udaru i zawału ....

Brzuch kobiety ciężarnej i filiżanka ziaren kawy.
©mirco251280/Fotolia
Styl życia
Dozwolona kawa w ciąży – zbożowa, kofeinowa czy bezkofeinowa?
Nie ma potwierdzenia, że kawa bezpośrednio wpływa na płód. Wiadomo jednak, że m.in. wypłukuje z organizmu wapń i magnez, a to pierwiastki niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Rozwiązaniem alternatywnym w ciąży jest kawa zbożowa. Dostarcza składników odżywczych i może być smakowym zamiennikiem dla kawy kofeinowej.

Nie ma potwierdzenia, że kawa bezpośrednio wpływa na płód. Wiadomo jednak, że m.in. wypłukuje z organizmu wapń i magnez, a to pierwiastki niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Rozwiązaniem alternatywnym w ciąży jest kawa zbożowa. Dostarcza składników odżywczych i może być smakowym zamiennikiem dla kawy kofeinowej. Kofeina w dużych ilościach nie jest dobra dla ciężarnych Kobiety w ciąży muszą dbać o swoje zdrowie, bo to z ich organizmu płód pobiera składniki odżywcze. Kawa natomiast wypłukuje magnez i wapń. Wzbudzającym kontrowersje składnikiem kawy jest kofeina i to jej wpływ na nienarodzone dziecko bywa najczęściej badany. Nadmiar kofeiny może spowodować, że masa urodzeniowa noworodka będzie mniejsza, a w dawce powyżej 300 miligramów dziennie grozi poronieniem. Kawa ma za zadanie pobudzić organizm, ale gdy stan ten trwa nienaturalnie długo, może mieć skutki uboczne. W organizmie ciężarnej kofeina utrzymuje się nawet do 11 godzin od spożycia. Szczególnie na wzrost ciśnienia powinny uważać te kobiety, które chorują na serce. Duża ilość kofeiny może wywołać niepokój i bezsenność. Badania przeprowadzone na produktach dostępnych na polskim rynku wykazały, że najwięcej kofeiny zawiera kawa rozpuszczalna, bo średnio 61,1 miligrama w 160 mililitrach (filiżance) napoju z 1 łyżeczki. Druga pod tym względem była kawa mielona – 40,7 miligrama w filiżance naparu z jednej łyżeczki, a trzecia – kawa ziarnista – w jej naparze z 1 łyżeczki było średnio 30 miligramów kofeiny. Badacze wskazują, że zawartość kofeiny może się różnić w zależności od tego, jak drobno jest zmielona kawa i od sposobu parzenia (po turecku/z ekspresu). Zdrowe zamienniki zwykłej kawy – kawa bezkofeinowa i kawa zbożowa w ciąży Jeśli przyszła matka nie chce rezygnować ze smaku kawy i rytuału picia tego napoju, może sięgnąć po kawę o znacznie mniejszej zawartości...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik