Grupy krwi
© Felix Pergande/Fotolia.com

Odżywianie zgodne z grupą krwi – ogólne zasady

Grupy krwi
© Felix Pergande/Fotolia.com

Dieta zgodna z grupą krwi to sposób odżywiania polegający na przestrzeganiu ściśle określonych zasad. Konkretne grupy pokarmów, które dla jednych osób są szczególnie polecane dla innych są wręcz szkodliwe.

Dieta według grupy krwi – funkcje krwi w organizmie

Dieta zgodna z grupą krwi została opracowana przez lekarzy – ojca i syna Jamesa D’ Adamo i Petera D’ Adamo, którzy z uwagi na kluczową rolę, jaką odgrywa w organizmie krew opracowali system żywienia dostosowany do poszczególnych grup: 0, A, B oraz AB. Krew pełni rolę transportera składników odżywczych i tlenu do wszystkich komórek. Reguluje gospodarkę wodną i usuwa zbędne produkty przemiany materii. Odpowiada za odporność oraz chroni przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Dieta zgodna z grupą krwi – na czym polega?

Wychodząc z założenia, że każda grupa krwi posiada własny, swoisty antygen (przeciwciała przeciwne innej grupie krwi – ta zasada ma również zastosowanie przy transfuzjach) został opracowany system żywienia, dzięki któremu można wyeliminować dolegliwości – będące bezpośrednią przyczyną aglutynacji (zlepiania się) krwinek z antygenami zawartymi w pożywieniu:

 

Działanie zlepiające wykazują przede wszystkim zawarte w wielu produktach spożywczych lektyny białkowe. Najbardziej bogatym w nie składnikiem pokarmowym jest gluten, który destrukcyjnie wpływa na osoby z grupą krwi 0.

Dieta zgodna z grupą krwi – podział produktów

W diecie ustalonej wg grupy krwi zostały wyróżnione 3 główne grupy produktów: żywność wskazana – mająca działanie lecznicze, żywność obojętna oraz żywność niewskazana, której należy unikać ponieważ może działać jak trucizna.

 

  • Dieta dla grupy krwi 0 (posiada przeciwciała przeciwne grupie A i B) – to sposób odżywiana oparty przede wszystkim na produktach zwierzęcych.
  • Dieta dla grupy krwi A – (posiada przeciwciała przeciwne grupie krwi B) jest typowo wegetariańska, a nawet wegańska, dla osób z tą grupą krwi produkty zwierzęce są w dużej mierze szkodliwe.
  • Dieta dla grupy krwi B (posiada przeciwciała przeciwne grupie krwi A) – polega na korzystaniu w równym stopniu z produktów roślinnych i zwierzęcych.
  • Dieta dla grupy krwi AB (nie posiada przeciwciał) – to jadłospis, w którym eliminuje się produkty niewskazane dla grup A i B.

 

Zmieniając styl życia na odżywanie zgodne z własną grupą krwi pamiętajmy, aby dokonać tego stopniowo, szczególnie jeśli dokonujemy radykalnych kroków i zmieniamy dotychczasową dietę o 360 stopni.


Więcej na temat zdrowe diety Grupy krwi
Przeładuj

Zobaczymy Dodę w "The Voice of Poland"? Fani bardzo chcą, ona też... Czy pojawiła się propozycja?

zobacz 02:27