Regeneracja po treningu.
© THAMRONGPAT/Adobe Stock

Jak regenerować organizm po treningach w upałach

Regeneracja po treningu.
© THAMRONGPAT/Adobe Stock

Uprawianie sportu podczas upałów bywa trudne i niebezpieczne. Oprócz stosowania się do zasad wykonywania ćwiczeń w wysokich temperaturach, dobrze jest również zadbać o odpowiednią regenerację organizmu po treningu. Aby była ona możliwa, należy zwrócić uwagę na żywienie, odpoczynek oraz rozciąganie ciała. Wszystko powinno być dostosowane do rodzaju i częstotliwości ćwiczeń.

 

Nieodpowiednio zregenerowany organizm wypływa na obniżenie możliwości motorycznych i wytrzymałościowych. O ile w przypadku amatorów, którzy ćwiczą typowo rekreacyjnie nie musi mieć to większego znaczenia, o tyle jest bardzo istotne w przypadku zawodników przygotowujących się to zawodów.

Jak dbać o właściwą regenerację organizmu?

Jednak niezależnie od tego, czy trenuje się rekreacyjnie, czy bardziej wyczynowo, wskazane jest dbanie o odpowiednią regenerację. Przemęczony organizm jest bowiem bardziej podatny na różnego rodzaju urazy i kontuzje. Ponadto zwiększa się ryzyko wystąpienia tzw. przetrenowania, czyli stanu objawiającego się m.in. brakiem energii, motywacji i bólami mięśni. Aby do niego nie doprowadzić, warto pamiętać o:

  • regularnym uzupełnianiu płynów (przez cały dzień, nie tylko podczas treningu),
  • spożywaniu posiłku po każdym treningu,
  • rozciąganiu lub rolowaniu ciała po treningu właściwym,
  • rozgrzewce bezpośrednio przed intensywnym wysiłkiem,
  • regularnych godzinach snu (wskazane ok 7-8 godzin snu).

 

Jeśli chodzi o samą dietę na czas upałów, to powinna być ona lekkostrawna i dostarczająca możliwie najwięcej wartości odżywczych. Z racji tego, że latem w Polsce nie ma problemów z kupnem świeżych owoców i warzyw, to właśnie one powinny dominować w posiłkach sportowców.

Jaka forma odnowy biologicznej jest najlepsza?

Niektóre osoby w celu lepszej regeneracji organizmu decydują się na skorzystanie z sauny bezpośrednio po zakończonym treningu. Jest to błąd, ponieważ sauna faktycznie może pomóc w regeneracji, ale dopiero jeśli sportowcy korzystają z niej przynajmniej dzień po intensywnym wysiłku. Korzystanie z takiej formy relaksu zaraz po ćwiczeniach może obciążać układ sercowy ze względu na zbyt wysokie tętno. Zdecydowanie lepiej postawić na kąpiele w zimnej wodzie, które korzystnie działają na naczynia krwionośne. Alternatywnie można stosować kąpiele w solance.

Więcej na temat Ćwiczenia treningi Mięśnie
Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13