kobieta pijąca wodę podczas treningu
©BillionPhotos.com/Fotolia

Uzupełnianie płynów podczas i po treningu: izotonik domowej roboty

kobieta pijąca wodę podczas treningu
©BillionPhotos.com/Fotolia

Podczas wysiłku fizycznego z organizmu ubywa duża ilość wody. Od długości i intensywności treningu zależeć będzie decyzja o wyborze napoju. Po treningu sprawdzi się domowej roboty izotonik.

Niegazowana woda mineralna

Woda mineralna sprawdzi się jako sposób na uzupełnienie płynów w trakcie wysiłku. Aby właściwie nawodniła organizm, należy pić ją częściej, a w mniejszych ilościach. Jednorazowe spożycie dużej ilości wody nie tylko spowoduje dyskomfort, ale również szybkość, z jaką wchłaniania jest do przewodu pokarmowego spowoduje, że jej nadmiar szybko zostanie odprowadzony do pęcherza. A celem nawodnienia organizmu ma być również dostarczenie niezbędnych mikroelementów, które potrzebują czasu, aby się wchłonąć. Woda natomiast może okazać się niewystarczająca podczas długich i intensywnych treningów.

Uzupełnianie płynów podczas treningu

Przy treningach bardziej intensywnych, płyny powinny również rekompensować straty energii, zatem napój powinien zawierać węglowodany i pomóc utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Można zatem skorzystać z płynów izotonicznych przeznaczonych dla sportowców albo z doustnych płynów nawadniających, które stosunkowo szybko wchłonięte zostają z przewodu pokarmowego.

Po treningu można wypić naturalny izotnik zrobiony samodzielnie

Domowy napój izotoniczny może być zawierać na przykład: 0,5 litra zaparzonej i schłodzonej herbaty, półtorej łyżki miodu, niepełną łyżkę soku z cytryny i szczyptę soli. Inny pomysł na domowy izotonik to syrop z agawy (60 g), woda (1 l) i sól (1 g).

 

Organizm zarówno w trakcie treningu, jak i po zakończeniu wysiłku wymaga nawodnienia, nawet jeśli nie jest odczuwalne pragnienie.


Więcej na temat trening napoje
Przeładuj

TYLKO U NAS: Chris z "Hotelu Paradise" i jego ukochana Monika chcą wziąć ślub! "Stworzymy prawdziwą rodzinę"

zobacz 01:48