Młoda kobieta podczas treningu tenisa ziemnego.
©SolisImages/stock.adobe.com
Styl życia

Tenis ziemny w czasie wakacji. Największe plusy rozpoczęcia treningów w tym czasie

Przez wiele osób tenis ziemny jest uważany za elitarny i drogi sport. Jest to jednak uproszczone stwierdzenie. Aby nauczyć się grać w tenisa na poziomie amatorskim, nie trzeba dużych nakładów finansowych. Zwłaszcza w wakacje, kiedy popyt na lekcje gry z trenerami jest mniejszy, dzięki czemu można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty.

Przez wiele osób tenis ziemny jest uważany za elitarny i drogi sport. Jest to jednak uproszczone stwierdzenie. Aby nauczyć się grać w tenisa na poziomie amatorskim, nie trzeba dużych nakładów finansowych. Zwłaszcza w wakacje, kiedy popyt na lekcje gry z trenerami jest mniejszy, dzięki czemu można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty.

 

Mimo że tenis ziemny cieszy się sporą popularnością w naszym kraju (głównie za sprawą Agnieszki Radwańskiej), to nie przekłada się to na uprawianie tej dyscypliny. W porównaniu do innych dyscyplin, odsetek osób uprawiających tenisa nie jest zbyt duży.

Kasia gotuje z Polki.pl: jajecznica po angielsku

 

Co należy wiedzieć o tenisie i dla kogo jest ta dyscyplina?

 

Tenis ziemny nie jest łatwym do opanowania sportem, przez co szybko odstrasza wiele osób, które próbują w nim swoich sił. Szczególnie szybko mogą zniechęcić się ci, którzy zaczynają grać w tenisa bez pomocy trenera. Specyfika gry, opanowanie prawidłowych ruchów i technika poruszania się po korcie są na tyle złożone, że (szczególnie na początku) warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera.

 

Z pozoru może wydawać się, że gra w tenisa jest bardzo prosta. Polega ona bowiem na przebijaniu piłki przez siatkę w określone pole, a każdy punkt rozpoczyna się serwisem. W praktyce jednak bardzo ważne jest wyrobienie prawidłowych ruchów uderzeń rakietą oraz ustawiania się do piłki. Trener, który obserwuje to z boku na bieżąco wyłapuje i koryguje błędy.

 

Tenis ziemny jest dyscypliną, którą mogą uprawiać praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku. Potwierdzeniem tego może być fakt, że w Polsce organizowane są turnieje zarówno dla dzieci od 5-6 lat, jak i dla seniorów powyżej 80 roku życia!

 

Nauka gry w tenisa w wakacje: jakie są zalety?

 

Regularna gra w tenisa (przynajmniej raz w tygodniu po 60 minut) ma szereg korzyści. Można zaliczyć do nich:

 

Przede wszystkim gra w tenisa na poziomie rekreacyjnym może być świetną formą relaksu. Rozpoczęcie nauki w wakacje jest bardzo dobrym momentem, ponieważ ceny wynajmu kortu i opieki trenera są zazwyczaj niższe niż w okresie pozawakacyjnym. W zależności od miasta, godzinna lekcja tenisa wraz z wynajmem kortu wiąże się z wydatkiem od ok. 70-80 złotych. Korzystną opcją jest rozważenie tzw. treningów grupowych, ponieważ wtedy koszty zajęć są jeszcze niższe.

Tenis dla dzieci
© Gorilla/Fotolia.com
Styl życia
Tenis dla kilkulatków – wspomaga rozwój ciała i uczy pracy w grupie
Tenis ziemny to gra, którą mogą zacząć trenować już kilkulatki. Pierwsze treningi odbywają się na małych kortach. W trakcie ćwiczeń używa się lekkich, dostosowanych do wzrostu dziecka rakietek. Dopiero po kilku latach dziecko zaczyna grać według tych samych zasad, co dorośli.

Tenis ziemny to gra, którą mogą zacząć trenować już kilkulatki. Pierwsze treningi odbywają się na małych kortach. W trakcie ćwiczeń używa się lekkich, dostosowanych do wzrostu dziecka rakietek. Dopiero po kilku latach dziecko zaczyna grać według tych samych zasad, co dorośli. Tenis dla małych dzieci – od jakiego wieku można zacząć? Dzieci mogą zacząć trenować tenis ziemny już w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Kilkulatki przechodzą etap bardzo intensywnego rozwoju fizycznego, mają dużą potrzebę ruchu i są bardzo ciekawe świata – to idealny moment na zachęcenie ich do trenowania tenisa. Zasady treningu tenisa dla małych dzieci Trening dzieci wygląda inaczej niż u dorosłych. Można go podzielić na cztery etapy: 1. przedszkole tenisowe (4-6 rok życia) – dzieci poprzez gry i zabawy ruchowe stopniowo są wprowadzane do świata tenisa, nabywają podstawowe umiejętności, które będą potrzebne w późniejszej grze; 2. mini tenis (7-9 rok życia) – dzieci zaczynają poznawać zasady gry i grać na korcie, jednak jest on o wiele mniejszy od tego używanego przez dorosłych. Piłki do tenisa są lżejsze i gąbczaste, a rakiety krótsze od standardowych; 3. midi tenis (9-10 rok życia) – to etap poprzedzający właściwą grę w tenisa. Zajęcia są prowadzone już na 3/4 kortu, a piłka i rakieta są standardowe ; 4. normalny tenis (od 10. roku życia) – sprzęt i boisko są dokładnie takie, jakich używają dorośli.   Warunki gry w tenisa ziemnego powinny być dostosowane do możliwości , dlatego postęp zależy przede wszystkim od rozwoju fizycznego dziecka. Tenis dla dzieci – zasady wyboru sprzętu Gdy dziecko dopiero zaczyna trenować, nie ma potrzeby kupowania całego sprzętu. W szkółce tenisa powinna być możliwość wypożyczenia rakietek i piłeczek. Gdy...

Kobieta gra w tenis ziemny.
©Sebastian Duda/Fotolia.com
Styl życia
Gra w tenisa dla dzieci i dorosłych: dlaczego warto trenować, ile to kosztuje i kiedy się zapisać?
Naukę gry w tenisa ziemnego najlepiej rozpocząć w wieku 6-8 lat, ale lekcje polecane są także osobom dorosłym. Tenis poprawia kondycję, pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia i pomaga rozładować stres. Wbrew powszechnym opiniom nie jest to bardzo kosztowna dyscyplina – wynajęcie kortu na godzinę może kosztować nawet 15 złotych.

Naukę gry w tenisa ziemnego najlepiej rozpocząć w wieku 6-8 lat, ale lekcje polecane są także osobom dorosłym. Tenis poprawia kondycję, pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia i pomaga rozładować stres. Wbrew powszechnym opiniom nie jest to bardzo kosztowna dyscyplina – wynajęcie kortu na godzinę może kosztować nawet 15 złotych.   Tenis ziemny to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie . W Polsce największymi gwiazdami tej dyscypliny są Agnieszka Radwańska i Jerzy Janowicz. Jest to sport całoroczny – trenuje się go zarówno na świeżym powietrzu, jak i w hali. Pierwsza lekcja może się więc odbyć nawet w środku zimy. Nauka tenisa a korzyści dla zdrowia Tenis to sport, który pomaga wzmocnić wszystkie partie ciała . Podczas gry intensywnie pracują mięśnie nóg, ramion, brzucha i klatki piersiowej. W zależności od intensywności treningu, przez godzinę można spalić na korcie około 400-700 kalorii. Regularna gra w tenisa pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia: zmniejsza ryzyko schorzeń układu krążenia i chorób serca , obniża poziom cukru w organizmie i pomaga zapobiegać cukrzycy , poprawia kondycję i zwiększa wydolność płuc , polepsza koordynację, refleks i ogólną sprawność, zwiększa odporność na infekcje , pomaga rozładować stres. Tenis ziemny, czyli biały sport Tenis to sport wyjątkowy, ponieważ oprócz rozwoju fizycznego i motorycznego, wzbogaca także emocjonalnie. Jest to sport z długimi tradycjami, w którym szczególny nacisk kładzie się na kulturę osobistą i zasady fair play . Przez wiele lat tenis był uważany za dyscyplinę wyłącznie dla elit. Obecnie podobny tok myślenia już nie obowiązuje, ale sport nadal cieszy się dużą popularnością wśród osób zajmujących wysokie stanowiska. Nieformalne...

Grupa przyjaciół gra w frisbee na plaży.
©WavebreakmediaMicro/stock.adobe.com
Styl życia
Jak na sportowo spędzić czas na plaży?
Wakacyjny wypoczynek wielu osobom kojarzy się z leżeniem na plaży i opalaniem. Nie wszyscy jednak lubią taką formę relaksu. Osoby ceniące ruch na świeżym powietrzu również na plaży mogą dobrze się bawić. Siatkówka plażowa czy piłka nożna plażowa (tzw. beach soccer) to nie jedyne formy gier, które nie tylko są świetną zabawą, ale mają też korzyści zdrowotne.

  Wakacyjny wypoczynek wielu osobom kojarzy się z leżeniem na plaży i opalaniem. Nie wszyscy jednak lubią taką formę relaksu. Osoby ceniące ruch na świeżym powietrzu również na plaży mogą dobrze się bawić. Siatkówka plażowa czy piłka nożna plażowa (tzw. beach soccer) to nie jedyne formy gier, które nie tylko są świetną zabawą, ale mają też korzyści zdrowotne.   Do gier czy zabaw na plaży nie trzeba dużej grupy znajomych. Wprawdzie większa liczba osób uczestniczących zwiększa możliwości i atrakcyjność rywalizacji , ale istnieje sporo form gier przeznaczonych dla dwóch osób.   Najlepsze gry zespołowe na plaży Na niektórych plażach można znaleźć specjalnie stworzone boiska do gry w siatkówkę czy beach soccera. Ich brak nie oznacza jednak, że nie można dobrze się bawić. Fani piłki siatkowej mogą ustalić własne reguły i na przykład grać na utrzymanie piłki w powietrzu. Jeszcze łatwiej jest w przypadku piłki nożnej plażowej , ponieważ bramki można stworzyć z plecaków i warunki do gry gotowe.   Poza tym istnieje wiele innych, mniej popularnych form aktywności, które można uprawiać na piasku lub w wodzie. Należą do nich: Ringo - gra drużynowa, w której dwa zespoły (najlepiej po dwie osoby każdy) rzucają przez siatkę gumowym krążkiem tak, aby spadł on w pole przeciwnika. Gra odbywa się zazwyczaj do 15 punktów. Rzucanie ringiem do celu - wykorzystując gumowy krążek (ringo), można rzucać nim do określonego celu. W tego typu rywalizacji może brać udział nawet kilkanaście osób. Tenis plażowy - do gry w beach tennisa potrzebne są specjalne rakietki i piłka. Największą frajdę sprawia gra w debla, czyli pomiędzy dwiema dwuosobowymi drużynami. Zbijak w wodzie - zasady gry są dokładnie takie same, jak w...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik