Zakraplanie oczu
© alco81/Fotolia.com
Styl życia

Przyczyny, objawy i leczenie zapalenia tęczówki

Zapalenie tęczówki jest częstym objawem towarzyszącym chorobom reumatycznym. Nieleczone może doprowadzić do groźnych powikłań – jaskry i zaćmy.

Zapalenie tęczówki jest częstym objawem towarzyszącym chorobom reumatycznym. Nieleczone może doprowadzić do groźnych powikłań – jaskry i zaćmy.

Przyczyny zapalenia tęczówki

Zapalenie tęczówki może być wynikiem:

 • predyspozycji genetycznych,
 • opryszczki,
 • chorób autoimmunologicznych, szczególnie reumatycznych (m.in. sarkoidozy, stwardnienia rozsianego, łuszczycowego zapalenia stawów, nieswoistego zapalenia jelit i in.),
 • powikłań pooperacyjnych,
 • gruźlicy,
 • chorób przenoszonych drogą płciową (m.in. kiły),
 • chłoniaków.

Objawy zapalenia tęczówki

Objawy zapalenia tęczówki zależą od jego postaci. Mogą być pomylone z zapaleniem spojówki lub atakiem jaskry.

Ostremu zapaleniu towarzyszy:

 • łzawienie,
 • światłowstręt,
 • zaburzenia widzenia,
 • silny ból oka, nasilający się wieczorem i w nocy,
 • zmiana koloru tęczówki na brunatny lub zielony,
 • sinoczerwone zabarwienie oka,
 • nienaturalny kształt źrenicy.
 • Przewlekłe zapalenie tęczówka oka ma mniej nasilone objawy – są to guzowate, szarawe lub żółtawe nacieki na tęczówce oka.

Leczenie zapalenia tęczówki oka

Skuteczne leczenie zapalenia tęczówki oka może być prowadzone wyłącznie przez lekarza-okulistę i często wymaga warunków szpitalnych. Stosuje się leczenie farmakologiczne – środki przeciwzapalne, leki rozszerzające źrenice, zastrzyki podspojówkowe.

 

W przypadku opóźnionego leczenia, może doprowadzić do powikłań – zaćmy lub jaskry następczej. Przez cały czas leczenia należy nosić ciemne okulary, nie pracować przy monitorze, nie czytać – pomaga to zregenerować się oczom.

 

Oczy kobiety
©andersphoto/Fotolia
Styl życia
Ból gałki ocznej jest skutkiem podrażnienia lub stanu chorobowego
Ciało obce, podrażnienie, stany zapalne błony naczyniowej, spojówek czy nawet nerwu wzrokowego, a także jaskra powodują ból gałki ocznej. Z niektórymi przyczynami można poradzić sobie samodzielnie, ale część z nich jest wskazaniem do dalszego leczenia u specjalisty.

Ciało obce, podrażnienie, stany zapalne błony naczyniowej, spojówek czy nawet nerwu wzrokowego, a także jaskra powodują ból gałki ocznej. Z niektórymi przyczynami można poradzić sobie samodzielnie, ale część z nich jest wskazaniem do dalszego leczenia u specjalisty. Ciało obce i podrażnienie gałki ocznej powodują jej ból Sprawiający ból paproch z oka można usunąć samemu, zachowując przy tym szczególną ostrożność i higienę, by nie wprowadzić do środka bakterii. Natomiast jeśli ból gałki ocznej powoduje ciało obce, które w niej utkwiło, konieczna jest wizyta na ostrym dyżurze. Próby samodzielnego usuwania np. opiłków metalu czy drzazg mogą skończyć się na stole operacyjnym. Oko może boleć także wtedy, gdy jest podrażnione przez np. wysuszenie. Zbyt suche powietrze, klimatyzacja, ogrzewanie czy czynność, przy której „zapomina się” o mruganiu, np. czytanie książki, oglądanie telewizji czy używanie komputera, mogą być przyczyną nie tylko bólu, ale i uczucia ucisku oka. W takiej sytuacji ból gałki ocznej jest raczej lekki, ale spojówki są wyraźnie przekrwione. Powieki mogą przyczyniać się do bólu gałki ocznej Ból gałki ocznej może być wynikiem zawinięcia się dolnej powieki do gałki ocznej. Oko jest wówczas podrażniane rzęsami i może rozwinąć się w nim stan zapalny, jeśli trwa to długo. Bolesne mogą okazać się również zmiany na powiekach – jęczmień i gradówka. Gdy dochodzi do pęknięcia guzka, należy przestrzegać zasad higieny, by nie doprowadzić do zakażenia bakteryjnego. Stany zapalne różnych części oka – przyczyny bólu gałki ocznej Zapalenie spojówek: często zapalenie spojówek to objaw towarzyszący infekcjom górnych dróg oddechowych i alergii. Podczas zapalenia spojówek ból gałki ocznej jest niewielki, ale odczuwalne są też światłowstręt i uczucie pieczenia. Zapalenie błony naczyniowej:...

dentystyka pochylona nad pacjentem
©luckybusiness/Fotolia.com
Styl życia
Zgorzel zęba, czyli zapalenie miazgi zęba. Czym jest spowodowane i jak je leczyć?
Zgorzel zęba jest stanem wywołanym gnilnym rozpadem miazgi zębowej, za który odpowiadają bakterie beztlenowe. Typowym objawem jest nieprzyjemny zapach zepsutego zęba. W wielu przypadkach chorzy uskarżają się na ostry, rozlany ból. Przy zgorzeli zęba może pojawić się obrzęk policzka oraz gorączka.

Zgorzel zęba jest stanem wywołanym gnilnym rozpadem miazgi zębowej, za który odpowiadają bakterie beztlenowe. Typowym objawem jest nieprzyjemny zapach zepsutego zęba. W wielu przypadkach chorzy uskarżają się na ostry, rozlany ból. Przy zgorzeli zęba może pojawić się obrzęk policzka oraz gorączka. Zgorzel zęba oznacza stan zapalny miazgi zęba , do którego przyczyniają się bakterie. Choroba może przez długi czas przebiegać bezobjawowo lub dawać bardzo dyskretne, często lekceważone objawy. Zgorzel zęba wymaga zastosowania właściwego leczenia, w przeciwnym razie może doprowadzić do poważnych powikłań. Jakie są przyczyny zgorzeli zęba? Zgorzel zęba jest potoczną nazwą zapalenia miazgi zęba , określaną inaczej zgorzelą miazgi. Jest to stan charakteryzujący się gnilnym rozpadem obumarłej miazgi zęba. Przyczyną martwicy miazgi może być nieleczona próchnica, ostre lub przewlekłe zakażenie bądź uraz. Martwa tkanka stanowi pożywkę dla bakterii beztlenowych. Dodatkowo w jamie ustnej panują warunki sprzyjające rozwojowi bakterii gnilnych, czyli duża wilgotność i odpowiednia temperatura. W początkowym etapie zgorzel może obejmować jedynie pewien fragment miazgi. Pozostała jej część pozostaje”żywa”, ale znajduje się w stanie zapalnym. Jakie objawy świadczą o zgorzeli zęba? Zgorzel zęba może przebiegać bezobjawowo. Niekiedy u chorych pojawiają się bardzo dyskretne symptomy, takie jak ćmienie czy ból przy zmianie pogody. Pierwszym i charakterystycznym objawem zgorzeli zęba jest nieprzyjemny zapach zepsutego zęba , za który odpowiadają bakterie beztlenowe. Zapaleniu miazgi zęba może towarzyszyć silny ból o ostrym i pulsującym charakterze. Chorzy niekiedy uskarżają się na promieniowanie bólu w kierunku ucha lub skroni. W wielu przypadkach dolegliwości bólowe są rozlane, przez co chory...

RTG płuc
© stockdevil/Fotolia.com
Styl życia
Rozpoznanie i sposoby leczenia śródmiąższowego zapalenia płuc
Trudno ustalić etiologię śródmiąższowego zapalenia płuc. Aby mu zapobiec, należy zaszczepić się przeciwko grypie i pneumokokom. Warto zrezygnować z palenia.

Trudno ustalić etiologię śródmiąższowego zapalenia płuc. Aby mu zapobiec, należy zaszczepić się przeciwko grypie i pneumokokom. Warto zrezygnować z palenia. Czym jest śródmiąższowe zapalenie płuc? To grupa chorób, których objawy stopniowo narastają i powodują zaburzenia wentylacji i wymiany gazowej. Do tej grupy zalicza się idiopatyczne zapalenie płuc, niespecyficzne zapalenie płuc, kryptogenne organizujące się zapalenie płuc, ostre śródmiąższowe zapalenie płuc i limfocytowe zapalenie płuc. Na obrazie rentgenowskim klatki piersiowej widać mnogie, rozsiane zmiany. Jakie są objawy śródmiąższowego zapalenia płuc? Objawy śródmiąższowego zapalenia płuc rozwijają się stopniowo, przez wiele tygodni, a nawet miesięcy . Nie są one specyficzne, a wśród nich wskazuje się suchy kaszel i przyspieszony oddech. Stwierdza się również stan podgorączkowy i brak apetytu. Tym objawom towarzyszy duszność i osłabienie organizmu. Co wywołuje śródmiąższowe zapalenie płuc? Niejednorodny charakter choroby powoduje, że trudno wskazać czynniki ją wywołujące. Na część tych chorób mają wpływ leki i narażenie na działanie szkodliwych czynników w miejscu pracy. Zapalenie może być też następstwem innej choroby, na przykład chorób ziarniniakowych, układowych zapaleń naczyń i układowych chorób tkanki łącznej .   Śródmiąższowe zapalenie płuc częściej występuje u osób z obniżoną odpornością , na przykład zarażonych wirusem HIV. Gdy nie udaje się rozpoznać przyczyny choroby, mówi się o etiologii kryptogennej. Jak leczyć śródmiąższowe zapalenie płuc? W zwalczaniu śródmiąższowego zapalenia płuc stosuje się leczenie objawowe, czyli tlenoterapię , rehabilitację oddechową, wentylację mechaniczną. Podaje się także leki przeciwkaszlowe. Lekarze podejmują próby leczenia lekami immunosupresyjnymi. Czasami jest...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner