Reklama

Woda niskosodowa wskazana jest dla osób z chorobami serca, nadciśnieniem i cukrzycą. Picie wody niskosodowej nie ma dużego wpływu na funkcjonowanie organizmu, ponieważ wypicie wody wysokosodowej tylko nieznacznie podnosi poziom sodu.

Reklama

Sód odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Sód pośrednio reguluje objętość wszystkich płynów ustrojowych, ponieważ jest elektrolitem odpowiedzialnym za równowagę osmotyczną (ciśnienie) w płynach. Sód zwiększa wydzielanie soków trawiennych i pomaga utrzymać regulację kwasowo-zasadową w organizmie. Zarówno niedobór sodu, jak i jego nadmiar mogą być przyczyną poważnych powikłań.

Wpływ wody niskosodowej i wysokosodowej na poziom sodu w organizmie

Decydując się za zakup wody należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak: stan zdrowia, aktywność fizyczna i zawodowa, pora roku oraz stan fizjologiczny organizmu (np. ciąża). Picie wody niskosodowej nie ma dużego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Wypicie nawet wysokosodowej wody, która zawiera 250 mg sodu w litrze wody, nieznacznie podnosi poziom sodu w organizmie. Więcej sodu dostarczymy do organizmu zjadając np. trzy plasterki wędliny niż wypijając butelkę wody wysokosodowej.

Woda niskosodowa dla osób z nadciśnieniem i cukrzycą

Sód zatrzymuje wodę w organizmie, dlatego woda niskosodowa (o zawartości sodu poniżej 20 mg/l) wskazana jest dla osób z nadciśnieniem tętniczym, z chorobami nerek, z niewydolnością serca lub obrzękami.

Niską zawartość sodu mają takie wody jak, np.: Cisowianka, Nałęczowianka, Kropla Beskidu, Jurajska oraz wody źródlane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama