Tenis dla dzieci
© Gorilla/Fotolia.com
Styl życia

Tenis dla kilkulatków – wspomaga rozwój ciała i uczy pracy w grupie

Tenis ziemny to gra, którą mogą zacząć trenować już kilkulatki. Pierwsze treningi odbywają się na małych kortach. W trakcie ćwiczeń używa się lekkich, dostosowanych do wzrostu dziecka rakietek. Dopiero po kilku latach dziecko zaczyna grać według tych samych zasad, co dorośli.

Tenis ziemny to gra, którą mogą zacząć trenować już kilkulatki. Pierwsze treningi odbywają się na małych kortach. W trakcie ćwiczeń używa się lekkich, dostosowanych do wzrostu dziecka rakietek. Dopiero po kilku latach dziecko zaczyna grać według tych samych zasad, co dorośli.

Tenis dla małych dzieci – od jakiego wieku można zacząć?

Dzieci mogą zacząć trenować tenis ziemny już w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Kilkulatki przechodzą etap bardzo intensywnego rozwoju fizycznego, mają dużą potrzebę ruchu i są bardzo ciekawe świata – to idealny moment na zachęcenie ich do trenowania tenisa.

Zasady treningu tenisa dla małych dzieci

Trening dzieci wygląda inaczej niż u dorosłych. Można go podzielić na cztery etapy:

Kasia gotuje z Polki.pl: pulpety w sosie pomidorowym

1. przedszkole tenisowe (4-6 rok życia) – dzieci poprzez gry i zabawy ruchowe stopniowo są wprowadzane do świata tenisa, nabywają podstawowe umiejętności, które będą potrzebne w późniejszej grze;

2. mini tenis (7-9 rok życia) – dzieci zaczynają poznawać zasady gry i grać na korcie, jednak jest on o wiele mniejszy od tego używanego przez dorosłych. Piłki do tenisa są lżejsze i gąbczaste, a rakiety krótsze od standardowych;

3. midi tenis (9-10 rok życia) – to etap poprzedzający właściwą grę w tenisa. Zajęcia są prowadzone już na 3/4 kortu, a piłka i rakieta są standardowe;

4. normalny tenis (od 10. roku życia) – sprzęt i boisko są dokładnie takie, jakich używają dorośli.

 

Warunki gry w tenisa ziemnego powinny być dostosowane do możliwości, dlatego postęp zależy przede wszystkim od rozwoju fizycznego dziecka.

Tenis dla dzieci – zasady wyboru sprzętu

Gdy dziecko dopiero zaczyna trenować, nie ma potrzeby kupowania całego sprzętu. W szkółce tenisa powinna być możliwość wypożyczenia rakietek i piłeczek. Gdy rodzice mają pewność, że maluch chce kontynuować treningi, należy rozejrzeć się za rakietką. Można ją kupić już za kilkadziesiąt złotych i na samym początku nie warto inwestować w droższy sprzęt. Rakietka powinna być dostosowana do wzrostu i siły dziecka. Nie należy oddawać dziecku swojego starego sprzętu dla dorosłych ani też kupować rakiety na wyrost, ponieważ będzie na pewno za ciężka dla malucha.

 

Na początku nie należy też kupować specjalnego obuwia ani stroju tenisowego – wystarczą buty sportowe (ale nie tenisówki) i dwa zwykłe stroje sportowe (z krótkim rękawem + dres).

Koszty treningów tenisa dla dzieci

Koszt szkółki tenisa ziemnego zależy od:

  • częstotliwości spotkań,
  • liczby osób w grupie,
  • konkretnej szkoły.

W lubelskiej szkole tenisa 1 godzina zajęć w siedmioosobowej grupie to koszt ok. 20 zł za godzinę, a w dwuosobowej już ok. 60 zł, ale już w krakowskich szkołach ceny są wyższe i za trening dla dwóch osób trzeba zapłacić ok. 80 zł. Do indywidualnego treningu, którego ceny rozpoczynają się od 60 zł, należy doliczyć koszt wynajęcia kortu (w zależności od miejsca i pory roku – od 60 zł).

 

Na początku wystarczają 2 spotkania tygodniowo, by z czasem dojść do 3. Nie powinno się trenować codziennie, ponieważ organizm potrzebuje czasu na regenerację. Miesięczny koszt treningu tenisa dla dzieci zaczyna się zatem od 160 zł w wieloosobowej grupie lub 480 zł w dwuosobowej.

Dziecko nie chce chodzić na trening tenisa – co robić?

Nie powinno się zmuszać dziecka do treningu tenisa ziemnego, ponieważ ani nie będzie czerpało z tego przyjemności, ani nie będzie efektywne. Jednak przed ostateczną rezygnacją należy się dowiedzieć, dlaczego dziecko chce zrezygnować z treningów.

Być może nie chodzi o samą dyscyplinę, tylko o:

  • konflikt w grupie,
  • niedogadywanie się z trenerem,
  • problemy z zaakceptowaniem porażki.

Trenowanie tenisa ziemnego to dla dziecka lekcja, że nie zawsze można wygrywać i niepowodzenia są normalnym elementem życia. Podobnie jak konflikty z innymi – należy je rozwiązywać, a nie uciekać przed nimi. Rodzice jednak też powinni o tym przypominać i przede wszystkim to pokazywać swoją postawą.

Kobieta gra w tenis ziemny.
©Sebastian Duda/Fotolia.com
Styl życia
Gra w tenisa dla dzieci i dorosłych: dlaczego warto trenować, ile to kosztuje i kiedy się zapisać?
Naukę gry w tenisa ziemnego najlepiej rozpocząć w wieku 6-8 lat, ale lekcje polecane są także osobom dorosłym. Tenis poprawia kondycję, pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia i pomaga rozładować stres. Wbrew powszechnym opiniom nie jest to bardzo kosztowna dyscyplina – wynajęcie kortu na godzinę może kosztować nawet 15 złotych.

Naukę gry w tenisa ziemnego najlepiej rozpocząć w wieku 6-8 lat, ale lekcje polecane są także osobom dorosłym. Tenis poprawia kondycję, pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia i pomaga rozładować stres. Wbrew powszechnym opiniom nie jest to bardzo kosztowna dyscyplina – wynajęcie kortu na godzinę może kosztować nawet 15 złotych.   Tenis ziemny to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie . W Polsce największymi gwiazdami tej dyscypliny są Agnieszka Radwańska i Jerzy Janowicz. Jest to sport całoroczny – trenuje się go zarówno na świeżym powietrzu, jak i w hali. Pierwsza lekcja może się więc odbyć nawet w środku zimy. Nauka tenisa a korzyści dla zdrowia Tenis to sport, który pomaga wzmocnić wszystkie partie ciała . Podczas gry intensywnie pracują mięśnie nóg, ramion, brzucha i klatki piersiowej. W zależności od intensywności treningu, przez godzinę można spalić na korcie około 400-700 kalorii. Regularna gra w tenisa pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia: zmniejsza ryzyko schorzeń układu krążenia i chorób serca , obniża poziom cukru w organizmie i pomaga zapobiegać cukrzycy , poprawia kondycję i zwiększa wydolność płuc , polepsza koordynację, refleks i ogólną sprawność, zwiększa odporność na infekcje , pomaga rozładować stres. Tenis ziemny, czyli biały sport Tenis to sport wyjątkowy, ponieważ oprócz rozwoju fizycznego i motorycznego, wzbogaca także emocjonalnie. Jest to sport z długimi tradycjami, w którym szczególny nacisk kładzie się na kulturę osobistą i zasady fair play . Przez wiele lat tenis był uważany za dyscyplinę wyłącznie dla elit. Obecnie podobny tok myślenia już nie obowiązuje, ale sport nadal cieszy się dużą popularnością wśród osób zajmujących wysokie stanowiska. Nieformalne...

Kobieta gra na korcie tenisowym rakietą do padla.
©oscar/stock.adobe.com
Styl życia
Jak i gdzie rozpocząć grę w padla?
Padel jest dyscypliną sportu łączącą elementy tenisa ziemnego i squasha. Mecze rozgrywane są na specjalnych kortach ze ścianami, a zawodnicy potrzebują piłek i lekkich, ale wytrzymałych rakiet. Ten wywodzący się z Meksyku sport cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jego główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tenisa ziemnego, warunki fizyczne nie odgrywają dużego znaczenia. Dzięki temu możliwa jest rywalizacja kobiet z mężczyznami.

Padel jest dyscypliną sportu łączącą elementy tenisa ziemnego i squasha. Mecze rozgrywane są na specjalnych kortach ze ścianami, a zawodnicy potrzebują piłek i lekkich, ale wytrzymałych rakiet. Ten wywodzący się z Meksyku sport cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jego główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tenisa ziemnego, warunki fizyczne nie odgrywają dużego znaczenia. Dzięki temu możliwa jest rywalizacja kobiet z mężczyznami.   Padel największą popularnością cieszy się w Hiszpanii. Tam pod względem zainteresowania jest to sport numer dwa, zaraz po piłce nożnej.   Na czym polega gra w padla?   Kort do gry w padla stanowi zaledwie jedną trzecią powierzchni kortu tenisowego (dokładne wymiary to: 20 m x 10 m). Jego charakterystyczną cechą jest to, że posiada cztery ściany – zazwyczaj tylne są wykonane z hartowanego szkła, a boczne z siatki ogrodzeniowej. Boisko jest przedzielone siatką i posiada linie serwisowe.   Jeśli chodzi o samą grę, to polega ona na uderzaniu rakietą piłki na stronę przeciwnika tak, aby sprawiła mu ona jak najwięcej problemów w odegraniu. Podczas wymiany piłka może odbić się tylko raz w polu na jednej stronie. W przypadku dwóch kozłów punkt zdobywa przeciwnik. Istotne jest to, że zawodnicy muszą przebijać piłkę w taki sposób, aby ta trafiła w pole przeciwnika bez wcześniejszego uderzenia o ścianę. Gracze mogą posyłać piłkę na drugą stronę siatki bezpośrednio lub z wykorzystaniem tylnej lub bocznej ściany . Jeśli jednak piłka dotknie drucianej siatki, to następuje faul, który jest równoznaczny z punktem dla rywala. Liczenie punktów odbywa się tak, jak w tenisie ziemny – z podziałem na gemy i sety.   Padel dla początkujących: gdzie trenować i jak wybrać sprzęt?   Obecnie w...

Młoda kobieta podczas treningu tenisa ziemnego.
©SolisImages/stock.adobe.com
Styl życia
Tenis ziemny w czasie wakacji. Największe plusy rozpoczęcia treningów w tym czasie
Przez wiele osób tenis ziemny jest uważany za elitarny i drogi sport. Jest to jednak uproszczone stwierdzenie. Aby nauczyć się grać w tenisa na poziomie amatorskim, nie trzeba dużych nakładów finansowych. Zwłaszcza w wakacje, kiedy popyt na lekcje gry z trenerami jest mniejszy, dzięki czemu można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty.

Przez wiele osób tenis ziemny jest uważany za elitarny i drogi sport. Jest to jednak uproszczone stwierdzenie. Aby nauczyć się grać w tenisa na poziomie amatorskim, nie trzeba dużych nakładów finansowych. Zwłaszcza w wakacje, kiedy popyt na lekcje gry z trenerami jest mniejszy, dzięki czemu można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty.   Mimo że tenis ziemny cieszy się sporą popularnością w naszym kraju (głównie za sprawą Agnieszki Radwańskiej), to nie przekłada się to na uprawianie tej dyscypliny. W porównaniu do innych dyscyplin, odsetek osób uprawiających tenisa nie jest zbyt duży.   Co należy wiedzieć o tenisie i dla kogo jest ta dyscyplina?   Tenis ziemny nie jest łatwym do opanowania sportem, przez co szybko odstrasza wiele osób, które próbują w nim swoich sił. Szczególnie szybko mogą zniechęcić się ci, którzy zaczynają grać w tenisa bez pomocy trenera. Specyfika gry, opanowanie prawidłowych ruchów i technika poruszania się po korcie są na tyle złożone, że (szczególnie na początku) warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera.   Z pozoru może wydawać się, że gra w tenisa jest bardzo prosta. Polega ona bowiem na przebijaniu piłki przez siatkę w określone pole, a każdy punkt rozpoczyna się serwisem. W praktyce jednak bardzo ważne jest wyrobienie prawidłowych ruchów uderzeń rakietą oraz ustawiania się do piłki. Trener, który obserwuje to z boku na bieżąco wyłapuje i koryguje błędy.   Tenis ziemny jest dyscypliną, którą mogą uprawiać praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku. Potwierdzeniem tego może być fakt, że w Polsce organizowane są turnieje zarówno dla dzieci od 5-6 lat, jak i dla seniorów powyżej 80 roku życia!   Nauka gry w tenisa w wakacje: jakie są zalety?  ...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik